Bartın Amasra'daki maden kazası sonrası 50 kişinin ifadesi alındı! Patlama öncesi neler yaşandı? Sözcü'den maden kazasıyla ilgili provokatif yalan haber

Son dakika haberine göre geçtiğimiz hafta Bartın'ın Amasra ilçesinde yaşanan maden faciasının ardından başlatılan soruşturmada, 50 kişinin ifadesi alındı. Patlama öncesi ve sonrası gaz ölçümleri araştırması sürerken, patlama öncesi 12 dakikalık veriler de ortaya çıktı. Olayla ilgili soruşturma devam ederken, fondaş Sözcü Gazetesi maden kazasında da provokatif bir haber yaptı. "İş Sağlığı Koruma Odası görüntülendi" başlıklı haberle ilgili olarak Türkiye Taşkömürü Kurumu yalanlama yayınladı.

Giriş Tarihi 21 Ekim 2022, 15:35 Güncelleme 22 Ekim 2022, 11:25
Bartın Amasra’daki maden kazası sonrası 50 kişinin ifadesi alındı! Patlama öncesi neler yaşandı? Sözcü’den maden kazasıyla ilgili provokatif yalan haber

İÇİNDEKİLER

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'ne ait maden ocağının eksi 300 kodunda 14 Ekim akşamı meydana gelen ve 41 madencinin öldüğü patlama ile ilgili soruşturma sürerken, patlama öncesi 12 dakikalık metan gazı verileri ise ortaya çıkmaya başladı.

Bartın Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen çalışmalar çerçevesinde ise ilk etapta 50 kişinin ifadesi alındı. Bilirkişi tarafından el konulan dijital materyaller üzerinde yapılan araştırma çerçevesinde ocak içinde 17.59'dan önce metan gazı yüzde 1'in altında, 17.59: 1,06 olunca sistem ilk uyarı ikazı vermeye başlamış ve elektrikler otomatik olarak devre dışı kalmış. Ardından saat 18.00'da 1,14, 18.01: 1,22, 18.02: 1,31, 18.03: 1,41, 18.04: 1,45, 18.05: 1,55'e ulaşınca sistem kırmızı alarmla içerideki işçilere uyarı gönderiyor.

Olası bir patlama riskine karşı sistem elektrikleri keserken, eksi 300 kodundaki dışarıdan temiz havayı sağlayan vantüpler ise çalışmaya devam etti. 18.06: 1,55, 18.07: 1,59, 18.08: 1,65, 18.09: 1,69 ve patlamanın yaşandığı 18.10'da ise veri akışı alınamadığı ortaya çıktı.

Diğer yandan alınan verilerin eksi 300 kotundaki sağ ve sol olarak çalışma yapılan 2 galeriden birinden alındığı öğrenilirken, hangi galeriden bu verilerin alındığı ise inceleme yapacak ekibin ocağa giremediğinden bilinmiyor.

Yaşanan patlama sonrası içeride oluşan yangının söndürülmesi ile ilgili eksi 300 kotunda ve gerisinde iki ayrı baraj sistemi kuruldu. Yangının sönmesi ile birlikte heyet patlamanın hangi galeride yada bölgede olduğu noktasını ocağa girerek araştıracak.Öte yandan Maden İş yerlerinde İş Sağlığı Güvenliği Yönetmeliği'nde "Havasında yüzde 19'dan az oksijen, yüzde 2'den çok metan, yüzde 0.5'den çok karbondioksit, 50 ppm (yüzde 0.005) den çok karbonmonoksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılmaz. 8 saatlik çalışma için müsaade edilen en yüksek hidrojensülfür oranı 20 ppm (yüzde 0,002)'dir. Oksijen miktarı azalan veya yanıcı, parlayıcı ve zararlı diğer gazların karışmasıyla bozulan yahut çok ısınan hava akımları, diğer çalışma yerlerinden geçmesine meydan verilmeden, derhal ve en kısa yoldan, ocak dışına atılır" derken bir diğer madde de ise "Grizulu ocaklarda havalandırma ile ilgili değerler her vardiyada ölçülür, metan gazı ölçümleri bu ölçümlerle beraber yapılır. Havada yüzde 1'den çok metan gazı tespitinde, bu oran yüzde 1'in altına düşünceye kadar ölçümler aralıksız sürdürülür. Üretim ünitelerinden dönüş havası içinde ve üretim yerlerindeki gazların birikebileceği yerlerde metan gazı seviyesi sürekli olarak izlenir" ifadeleri yer alınıyor.Mevzuatta ayrıca ateşleme ile ilgili olarak da, "Ateşleyici, lağımların doldurulmasından sonra ve ateşlemeden önce ölçümü tekrarlar. Metan oranı yüzde 1'in altındaysa lağımlar ateşlenir, üstündeyse yüzde 1'in altına düşünceye kadar ateşleme yapılmaz" ibaresi yer alıyor.

SÖZCÜ YİNE YALAN HABER YAPTI
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tarafından, Amasra'da maden ocağındaki patlama sonrasında işçilere ilk müdahalenin İş Sağlığı Koruma Odasında yapılmadığı belirtilerek, "Kazanın meydana geldiği an İş Sağlığı Koruma Personel Odası, tahlisiye ve arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarında dinlenmek ya da diğer ihtiyaçlarını gidermek için kullandıkları geçici bir alana dönüştürülmüştür." ifadeleri kullanıldı.

TTK'dan yapılan açıklamada, Sözcü Gazetesi'nin "İş Sağlığı Koruma Odası görüntülendi" başlıklı haberinin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Söz konusu haberde yer alan görüntülerin kazanın meydana geldiği gün çekildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Kazanın meydana geldiği an, İş Sağlığı Koruma Personel Odası tahlisiye ve arama kurtarma ekiplerinin dinlenmek ya da diğer ihtiyaçlarını gidermek için kullandıkları geçici bir alana dönüştürülmüştür. Ocaktan çıkarılanların tümü iş yerindeki sağlık odalarında değil, kuyu başları ve alandaki ambulanslarda ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra hastanelere sevk edilmişlerdir. Sağlık odası, olayın hemen akabinde ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde sağlık personeli ve sağlık ekipmanları ile eksiksiz olarak hizmete hazır tutulmaktadır. Elim kaza sonrasında kurtarma çalışmalarının devam ettiği süreçte çekilen anlık görüntülerle habere konu odanın sürekli bu halde bulunuyormuş gibi gösterilmesi gerçeği yansıtmamaktadır."