Muhammed Ali'den ABD'li yetkililere tarihi yanıt

04 Haziran 2016, Cumartesi


Müslüman olmasını açıklamasının ardından ABD tarafından büyük zulme uğrayan Muhammed Ali hiçbir zaman inançlarından taviz vermedi. Ağır siklet boks şampiyonu olduktan sonra Müslüman olan Muhammed Ali kitleleri peşinden sürükledi. ABD'li yetkililer ise kendisinden kurtulmak için efsane boksörü Vietnam savaşına göndermek istedi. 28 Nisan 1967'de ABD ordusuna çağrılan Ali, "Vietnamlılarla bir problemim yok. Onlar beni hiç aşağılamadı" diyerek orduya katılmayı reddetti.

"DİNİ İNANÇLARIMI YAŞAMANIN CEZASI NEYSE ÇEKMEYE HAZIRIM"
Ünlü boksörün bu cevabı hakim zümreyi adeta çıldırttı. Bu kararının ardından Muhammed Ali'nin şampiyonluk ünvanı elinden alındı. 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezası verildi. Karara itiraz sürecinden kefaletle serbest kalsa da pasaportuna el konuldu ve boks yapması yasaklandı. Bütün yasaklar karşısında efsane boksör, "Dini inançlarımı yaşamanın cezası neyse çekmeye hazırım makinalı tüfeklerin karşısına çıkmam gerekecekse onu da yaparım" diyerek hiçbir cezanın kendisini etkilemeyeceğini ifade etti. Muhammed Ali bu kararıyla büyük zulümler yaşadı ancak inançlarından asla taviz vermedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.