Sözcü, Cumhuriyet ve Odatv'nin "camiler satılıyor" haberi asparagas çıktı

Sözcü, Cumhuriyet ve Odatv'nin
18.09.2019 13:41

Sözcü ve Cumhuriyet gazetesi ile Odatv internet sitesi, AK Partili belediyelerin borç ödemek için camileri satılığa çıkardığı yönündeki haberleriyle büyük algı operasyonuna imza attı. Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, A Haber canlı yayınına bağlanarak, cami devrini siyasi malzeme yapan CHP yandaşı medyanın yalanlarını bir bir deşifre etti. Ramazan Bahçavan, "Dursunbey Belediyesi'nin Maliye'ye borcu yok." dedi.


A Haber canlı yayınına bağlanan Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Sözcü ve Cumhuriyet gazetesi ile Odatv internet sitesinin "AK Partili belediyeler camileri satıyor." yalanını deşifre etti. Ramazan Bahçavan, "Ramazan Bahçavan, "Dursunbey Belediyesi'nin Maliye'ye borcu yok." ifadelerini kullandı.

"MALİYEYE DEVRİ YAPILDI"
Sözcü, Cumhuriyet ve Oda TV'de yayınlanan haberlerde, Dursunbey belediyesinin ilçedeki 8 camiyi satılığa çıkardığı yönünde asılsız haberler yayınlanmıştı. Türkiye'nin dört bir yanında rutin olarak yapılan ve kanunlar çerçevesinde devri gerçekleştirilen bu olay siyasi bir malzemeye dönüştürüldü. Konu hakkında açıklama yapan Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, cami satışı diye bir durumun olmadığını, belediyeye ait arsalar üzerine yapılan camilerin arsalarının gerçek sahibi olan Maliye'ye devrinin yapıldığını söyledi.

"BU KARAR TÜRKİYE'DE ALINAN İLK KARAR DEĞİL"
A Haber canlı yayınına bağlanan Başkan Bahçavan, "Sevgili hemşehrilerim, kıymetli vatandaşlarımız. Özellikle son 24 saat içerisinde 'Dursunbey'de AK Partili belediye camileri satıyor' diye aslı astarı olmayan bir haber duyduk. Bu haberle ilgili işin doğrusu şu şekildedir. Dursunbey ilçemiz 111 tane mahallesi olan ve içerisinde 174 adet cami ve ibadethanesi olan, bu konuda da halkın çok duyarlı olduğu bir yer. Bu 174 tane camimizin ve mescidimizin yüzde sekseninin üzerindeki kısmı Maliye hazinesine ait. Genel Bunların belli kısmı Vakıflar Müdürlüğüne, belli kısmı şahısların, belli kısmı da dernek kurup cami yapan derneklere ait. Bunların 8 tanesi de Dursunbey Belediyemize ait. Camilerin taşınmazı değil arsası belediyemize ait. Biz de üzerinde hayırseverlerimizin, Diyanetimizin, müftülüğümüzün veya vatandaşlarımızın yaptırmış olduğu camilerin 8 tane arsasını bunların gerçek sahibi olan Maliye hazinesine verelim diye rutin bir karar aldık. Bu kararımız Türkiye'de alınan ilk karar değil. Tüm ülkedeki belediyelerimizin çoğu bu kararları daha geçmiş dönemlerde almışlar" dedi.

Diğer belediyelerin almış olduğu kararlarla ilgili de araştırma yaptıklarını ifade eden Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinde 29 Ocak 2019 tarihinde Balıkesir'de bu şekilde olan camilerin arsalarının hazineye verilmesi ile ilgili kararın alındığını da hatırlattı. Hazinenin bu tür yerleri camilere ve mescitlere tahsislerini verdiğini de hatırlatan Başkan Bahçavan, Dursunbey'de bulunan 174 camiyi her bayram öncesi belediye olarak temizlik, bakım onarım yapıldığını ve yeni yapılan camilere de yardımda bulunduklarını ifade etti.

"ASPARAGAS HABER YAPTILAR"
Bu tür asparagas haberler ile bir gündem oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, "Camileri siyasete alet etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bizim vergi borcumuz karşılığında camilerin satılacağı ile ilgili asparagas haberler yaptılar. 22 milyonun üzerinde bizim vergi borcumuz olduğunu iddia ettiler" dedi.

İŞTE O YALAN HABERLER
Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Balıkesir'in AK Partili Dursunbey belediyesinin vergi borçlarına karşılık camileri satışa çıkardığını öne sürdü.

Dursunbey Belediyesi'nin 22 milyon TL'yi geçen borcuna karşılık ilçede bulunan 8 caminin tapularıyla birlikte Maliye Bakanlığı'na devredileceğini Belediye Meclis kararında gördüklerini ifade eden Aytekin, "Bunu CHP'li bir belediye yapsa kıyameti koparırlardı. Ama kendileri bir ibadethaneyi borçtan ötürü satma cüretini sergiliyorlar" dedi.