Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklayacağı Yeni Ekonomi Programı ile birlikte neler olacak? Baki Atılal A Para'da değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklayacağı Yeni Ekonomi Programı ile birlikte neler olacak? Baki Atılal A Para'da değerlendirdi
28.09.2020 18:10

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2021-2023 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programı'nı (YEP) Salı günü açıklayacak. A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Baki Atılal, A Para ekranlarında yayınlanan Yatırım Günlüğü programında Bakanı Albayrak’ın açıklayacağı YEP ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. YEP'in açıklanan tarihin çok kritik olduğunu ifade eden Atılal Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerilimin de büyüme verisine etki edebileceğini ifade etti.


Yeni Ekonomi Programı (YEP) Hazine ve Maliye Bakanı Bakan Berat Albayrak tarafından açıklanacak.

İlk YEP "kur atakları sonrası dengelenmeyi" sağlarken yeni program da pandemi sonrası dengelenmeyi hedefliyor. Program, "üreten, büyüyen, istihdam yaratan, adil paylaşan, güçlü Türkiye'nin" yol haritası olacak.

AÇIKLANAN SÜREÇ ÇOK KRİTİK
A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Baki Atılal, A Para ekranlarında yayınlanan Yatırım Günlüğü programında Bakanı Albayrak'ın açıklayacağı YEP ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. YEP'in açıklanan tarihin çok kritik olduğunu ifade eden Atılal Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerilimin de verilere etki edebileceğini ifade etti.

BAKAN ALBAYRAK AÇIKLAYACAK
Yeni Ekonomi Programı (YEP) 29 Eylül Salı günü saat 11:00'de İstanbul Ataşehir'de bulunan Hazine ve Maliye Bakanlığı yerleşkesinde Bakan Berat Albayrak tarafından açıklanacak.

Ekonomide gelecek üç yılın yol haritası niteliği taşıyan YEP ile 2021-2023 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro göstergeler belirlenmiş olacak.

GÜÇLÜ BÜYÜME BEKLENTİSİ
Programda sürdürülebilir, yüksek teknoloji ve ihracata dayalı, enflasyon oluşturmayan bir büyüme öngörülüyor. Türkiye'nin potansiyel büyümesinin de sağlıklı zemine oturtulacağı bir dönem olacak. Tek haneli enflasyon, fiyat istikrarı vurgusu ön plana çıkıyor. Yapılan çalışmalarda 2021'de gerek baz etkisi, gerekse Türkiye ve dünyada salgın sonrası oluşacak ekonomik aktivite artışı nedeniyle güçlü bir büyümenin yaşanacağı beklentisi ön plana çıkıyor.

BÜTÇE ÇALIŞMALARI HIZLANDI
Programın açıklanmasıyla 2021 yılı merkezi yönetim bütçesine ilişkin süreç de belli bir noktaya getirilecek. Bakanlık ve kurum bütçelerinin hazırlanmasında, programın amaç ve öncelikleri esas alınacak. YEP ile uyumlu olmak üzere gelecek 3 yıla ilişkin toplam gelir ve gider tahminleriyle hedef açık ve borçlanma durumu, kamu idarelerinin ödenek teklif tavanlarını içeren Orta Vadeli Mali Plan da yürürlüğe girecek. Program ve mali plan yayımlandıktan sonra kamu idarelerinin bütçe tekliflerini ve yatırım programını hazırlama sürecini yönlendirmek üzere, bütçe çağrısı ve yatırım genelgesi de ilan edilecek. Bütçe yasa teklifinin 17 Ekim'de Meclis'e sunulması öngörülüyor. Yeni hükümet sisteminin üçüncü bütçesi Genel Kurul görüşmelerinin ardından 1 Ocak'tan itibaren uygulanmaya başlanacak. Gelecek yıla ilişkin yatırım programı da yine ocak ayı içinde açıklanacak.