Baba-oğul mücadelesinde ilk raund: İstanbul İl Başkanlığı seçimleri! Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu adaylarını belirledi

Cumhuriyet Halk Partisi'nde seçim hezimetinin ardından başlayan koltuk kavgasından karşı karşıya gelen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kurultay öncesi ilk kez birbirilerini tartacak. İstanbul İl Başkanlığı için harekete geçen Kılıçdaroğlu kulislere göre Gürsel Tekin'i aday gösterecek. Kulis bilgilerine göre; İmamoğlu'nun seçimlerde Onursal Adıgüzel'i desteklemesi bekleniyor. Partinin bilgi iletişim sorumlusu olarak görev alan Adıgüzel, 14 Mayıs'ta seçim sisteminin patlamasının arından görevinden istifa ettirilmişti.

Giriş Tarihi 09 Temmuz 2023, 11:02 Güncelleme 09 Temmuz 2023, 11:14
Baba-oğul mücadelesinde ilk raund: İstanbul İl Başkanlığı seçimleri! Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu adaylarını belirledi

İÇİNDEKİLER

CHP'de seçim yenilgisi sonrası iç savaş çıktı. "Oğlum gibi" dediği Ekrem İmamoğlu, "Baba gibi" gördüğü Kemal Kılıçdaroğlu'na ilk bayrak açan oldu. Kılıçdaroğlu, MYK ve parti örgütleri hamlesi ile İmamoğlu'nu amacından uzaklaştırırken, İmamoğlu ise açtığı "Değişim" sayfası ile karşı hamlesini yaptı. İki isim yakaşan Kurultay öncesi ilk olarakm İstanbul İl Başkanlığı seçimlerinde kozlarını paylaşacak.

ÖRGÜTLERİ KENDİNE BAĞLADI
Ekrem İmamoğlu, seçim yenilgisinin ardından faturayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na kesen ilk isim oldu. İmamoğlu, "Değişim" talep ederken, Kılıçdaroğlu'ndan "hayır" yanıtını aldı. Kılıçdaroğlu, MYK'yı kendine yakın isimlerden kurdu, parti örgütlerini de kendisine bağladı.

Bu hamleler ile İmamoğlu'nun önüne seti çeken Kılıçdaroğlu, her fırsatta da İmamoğlu'nun İBB Başkanlığı'nda kalması gerektiğini belirtiyor. İmamoğlu ise, ekibinin belirlediği adımları kamuoyunu yanına alacak şekilde atıyor. "Değişim" taleplerinin listelendiği bir platform İmamoğlu tarafından açılırken, İstanbul İl Başkanlığı yarışında da desteklenecek aday belli oldu.

KARŞILIKLI HAMLELER
Yine Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Kılıçdaroğlu'nun istifa etmesi için Ankara'ya yürüyor. Kılıçdaroğlu'na en yakın isimlerden olan Özgür Özel Genel Başkanlık için adaylığını açıkladı. Partinin eski kurt siyasetçileri de Kılıçdaroğlu'nun karşısında.

Ekrem İmamoğlu, net bir liderlik duruşu göstermezken, kamuoyu desteğini alacak şekilde açıklamalar ve hamleler yapıyor. Daha sakin kalan taraf olarak gözüken Kemal Kılıçdaroğlu ise, partinin içindeki aykırı sesleri tek tek ayıklıyor ve yerlerini yeni isimlerle doldurarak koltuğunu sağlamlaştırıyor.

MANİFESTO YAYINLAYACAK
Adeta CHP içinde "Tek Adam"a dönüşen Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Yürütme Kurulu'nu tamamen kendine yakın isimlerden kurdu. Yine parti örgütleri de doğrudan Genel Başkan'a bağlandı. İmamoğlu'nun Kurultay'da Kılıçdaroğlu'na karşı yarışı kazanmasının çok zor olduğu belirtiliyor.

İmamoğlu da bu durumun farkında olsa gerek, sosyal medyadan oluşturduğu kamuoyu baskısı ile hareket ediyor. İBB Başkanı, "Değişim" önerilerinin alındığı bir platform ile çalışmalarını hızlandırırken, ayrıca bir manifesto yayınlaması bekleniyor.

İLK KOZLAR PAYLAŞILACAK
Baba ile Oğul arasındaki savaş şu ana kadar tamamen demeçlerde ve gizli hamlelerde kaldı. Ancak iç savaş ilk kez İstanbul İl Başkanlığı yarışında resmiyet kazanacak.

Canan Kaftancıoğlu'nun siyasi yasak alması sonrası İl Başkanlığı'na kimse getirilmedi. Canan Kaftancıoğlu, gayri resmi şekilde görevini sürdürürken, yeni dönemde yerine yeni bir isim seçilecek. Bu da, Ekrem İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu'nun kozlarını paylaşacağı ilk savaş olacak.

KILIÇDAROĞLU'NUN ADAYI 'GÜRSEL TEKİN'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kurultay'da elini güçlendirmek için İstanbul İl Başkanlığı'na getirmek istediği ismin Gürsel Tekin olduğu belirtiliyor. Kılıçdaroğlu'na yakın isimlerden olan Gürsel Tekin, "Seçimden seçime sahaya inerek seçim kazanılmaz" şeklinde bir çıkış yapmış, Kılıçdaroğlu aday olmazsa Kurultay'da aday olacağını söylemişti.

Tekin, "İl Başkanlığı için teklif almadım. Ama ihtimal var." diyerek göreve hazır olduğunu doğrularken, İmamoğlu'nun karşı hamlesi de gecikmedi.

İMAMOĞLU'NUN ADAYI: ONURSAL ADIGÜZEL
Ekrem İmamoğlu, CHP'deki seçimli Kurultay'da değişimin önünün açılması için İstanbul İl Başkanlığı'nı kazanmak istiyor. İmamoğlu, bu doğrultuda kendi kontrolünde olacak bir isim istiyor. İmamoğlu'nun desteklediği ismin Onursal Adıgüzel olduğu iddia ediliyor.

Adıgüzel, partinin bilgi iletişim sorumlusuydu. 14 Mayıs'taki seçim hezimeti sonrası görevinden zorla istifa ettirilen Adıgüzel'in İmamoğlu ile hereket ettiği belirtiliyor.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN