Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Güncel
 • 18.03.2021 10:19
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 18.03.2021 10:50
ABONE OL

SON DAKİKA: 'li 'nun vekilliğinin düşürülmesinin ardından 'de hüzün hakim

Son dakika haberi... 'li 'nun vekilliği hakkındaki kesinleşmiş kararın dün Genel Kurulu'nda okutulmasının ardından düşürüldü. HDP'nin ittifak ortağı 'de ise hüzün hakim. CHP Genel Sekreteri canlı yayınında ağlamamak için kendisini zor tuttuğunu söyledi. "Yani çok üzgünüm. Ülke olarak hak etmediğimiz bir şey yaşadığımızı düşünüyorum ve çocuklarımızın geleceğini yok eden bir anlayışın içindeyiz." dedi.

CHP'li isim ağlamamak için kendisini zor tutuyor
Sesli dinlemek için tıklayınız.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun vekilliği hakkındaki tezkerenin Meclis Genel Kurulu'nda okunmasının ardından düşürüldü. Bu gelişme sonrası HDP'nin ittifak ortağı CHP'de de hüzün hakim.

Kılıçdaroğlu'nun HDP'li vekilleri arayarak üzüntüsünü iletmesinin ardından CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke de adeta gözyaşlarını zor tuttu.

"ÇOK DUYGUSALIM"
Halk TV canlı yayınına katılan Selin Sayek Böke şunları söyledi "Yani çok üzgünüm. Ülke olarak hak etmediğimiz bir şey yaşadığımızı düşünüyorum ve çocuklarımızın geleceğini yok eden bir anlayışın içindeyiz. Buna izin vermeyeceğiz. Yani hakikaten vermememiz gerekiyor. Alışmamamız gerekiyor yaşananlar normal değil. Demokrasiye sahip çıkarsak bu ülkenin potansiyelini aydınlık bir geleceğe taşımamız mümkün."

Böke'nin açıklamasından sonra programın moderatörü, Böke'ye "Çok duygulandığınızı görüyorum." derken Böke de "Öyle hissediyorum." diye cevap verdi.

NE OLMUŞTU?
TBMM Genel Kurulunda, HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında mahkemece verilen ve kesinleşmiş cezaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi okunarak bilgiye sunuldu. Anayasa gereğince, Genel Kurulda okunan tezkerenin ardından Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düştü. HDP'nin milletvekili sayısı 56'dan 55'e indi.

HDP'li Gergerlioğlu, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. Gergerlioğlu'nun cezası, Yargıtay 16. Ceza Dairesince onanmıştı.

   HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, tezkere okunmadan önce yaptığı açıklamada, "Ömer Faruk Gergerlioğlu, halkın iradesidir. Hakikati savunduğu için cezalandırılmakta ve milletvekilliği düşürülmeye çalışılmaktadır. Daha Anayasa Mahkemesi dahi kararını vermeden bu telaşınız nedir? Suç işliyorsunuz. Biz vekilimizin yanındayız." dedi.

   Bu arada TBMM Genel Kurulunda, grup başkanvekillerinin konuşmaları sırasında, basın locasında oturan AK Parti 22. Dönem Milletvekili Abdurrahim Aksoy, ayağa kalkarak "Yaşasın özgürlükçü demokrasi. Yaşasın demokratik Türkiye. Kahrolsun otokrasi." sloganları attı. Aksoy, AK Parti üyesi olmadığını, DEVA Partisi Kurucular Kurulu üyesi olduğunu söyledi.

   TBMM Başkanvekili Celal Adan, birleşime ara verdi. Daha sonra basın locasına gelen TBMM Koruma Daire Başkanı Ahmet Birtan Erol, Aksoy'u, "Genel Kurul kuralları gereği burada durmanız mümkün değil." diye uyararak kendisini Genel Kurul Salonu dışına davet etti.

   Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşmesinin ardından HDP milletvekilleri, sloganlar eşliğinde sıra kapaklarına vurarak tezkerenin okutulması kararını protesto etti.

     HDP'li Gergerlioğlu, "Anayasa dışı bir karardır. Meclis Genel Kurulunu terk etmiyorum. Hiçbir yere gitmiyorum. Milletimizin iradesine sığınıyorum." ifadelerini kullandı.