Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 01.04.2020 Gazete
ABONE OL

Emekliye 5’li kazanç! 2020 ve ikramiyeleri hangi tarihlerde yatacak?

İkinci ları taahhüt süreleri dolar dolmaz hesaplarına otomatik olarak yatırılacak emeklilere, Nisan ve Temmuz aylarında da hem ikramiye hem göründü. Peki ikramiye ve zamlar hangi tarihlerde ödenecek? İşte emeklinin zam takvimi.Emekliler,
bu yıl pek çok kazanım elde ediyor. Ocak'ta maaşları artırılan emeklilerin kazanımları, Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında atılan adımlarla artırıldı. Maaşı bin 500 liranın altında olan emeklilerin gelirlerinin bin 500 liraya çıkarılması için düzenleme yapılırken; Mayıs'ta ödenecek Ramazan Bayramı ikramiyesi erkene çekildi. Bu sayede Nisan'da; tüm emeklilere biner lira ikramiyeleri ödenirken, yaklaşık 650 bin SSK ve Bağ- Kur'luya da seyyanen artışları yansıtılacak.
OTOMATİK PROMOSYON
Emeklilerin kazançlarından biri de promosyon. Milyonlarca emekli ikinci promosyonunu aldı ya da almak üzere. Promosyonda taban tutarların zamlanması ve bankaların kampanyalarla tutarı daha da artırmasının ardından, pek çok emekli yeni ödeme için 3 yıllık taahhhüt süresinin dolmasını bekliyor.Taahhüdü dolanın hesabına, yeni taahhüt vermesi beklenmeksizin otomatik olarak promosyonu yatırılacak. Maaşını başka bankaya taşımayı planlayan, istediği zaman bunu yapabilecek. Eğer promosyon almışsa kalan dönemin tutarını iade etmesi yetecek.İKİNCİ ÖDEME
Temmuz'da ise emeklilere çifte kazanç imkanı var. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak. Memur emeklilerine ise yüzde 4 zam ve bu yılın ilk 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 4'ü aşarsa aşan kısım kadar fark yansıtılacak. Zam oranları 3 Temmuz'da belli olurken, aynı ay içinde ikramiye de ödenecek. Kurban Bayramı 31 Temmuz-3 Ağustos arasına denk geliyor. 30 Temmuz Perşembe de arife günü. Buna göre bin liralık ikramiye, 27-30 Temmuz'da ödenebilecek.
İŞTE ÖDEME TAKVİMİ

PROMOSYON

3 yıllık taahhüt süresi dolar dolmaz yeni promosyon hesaba yatacak.NİSAN
7-10 NİSAN:
SSK emeklileri Ramazan Bayramı ikramiyesi.
11 NİSAN: Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri Ramazan Bayramı ikramiyesi.17-27 NİSAN: Maaşı bin 500 TL'den az SSK'lılara zamlı ödeme.
24-28 NİSAN: Maaşı bin 500 TL'den az Bağ-Kur'lulara zamlı ödeme.TEMMUZ
1-6 TEMMUZ:
Memur emeklilerine maaş, ay içinde zam farkı.
3 TEMMUZ: Zam oranları belli olacak.