Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 27.03.2020 11:15
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 28.04.2020 17:06
ABONE OL

'dan emekli maaşı uyarısı! Başvuru ekranı açıldı!

Evden emekli maaşı nasıl alınır? COVID-19 virüsünün tüm dünyaya yayılması birçok ülkede sağlık önlemlerinin arttırılmasına sebep oldu. ' de koronavirüs nedeniyle 59 kişi yaşamını yitirdi. Okullar uzaktan eğitim sitemine geçti ve 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkması risk nedeniyle yasaklandı. 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan emekliler maaşlarını nasıl ve nereden alacak? Son dakika haberine göre tarafından 65 olanların emekli maaşlarını evlerinden alabilmeleri i lere talimat verdi.

SGK'dan emekli maaşı uyarısı! Başvuru ekranı açıldı!

Evden emekli maaşı nasıl alınır? Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Türkiye dahil birçok ülkeyi etkisi altına alan koronavirüs salgını çoğu kişinin yaşamını yitirmesine sebep oldu. 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan emekli vatandaşların maaşlarını nasıl alacağı merak ediliyordu.

EVDEN EMEKLİ MAAŞI NASIL ALINIR?

İçişleri Bakanlığı korona virüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların emekli maaşlarının evlerinden alabilmeleri için 81 İl valiliğine talimat verdi. Talimata göre, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası Denizbank ve PTT ile varılan mutabakat kapsamında valilikler ve kaymakamlıklar koordinasyonunda sokağa çıkma yasağı olanların maaş ödemeleri evlerinde yapılmaya başlandı. Sokağa çıkma yasağı olanların maaş ödemeleri, öncelikle banka görevlileri aracılığıyla, banka görevlilerinin yetersiz kaldığı yerlerde ise valilik ve kaymakamlıklar koordinasyonundaki Vefa Sosyal Destek Grubu ile yapılacağını açıkladı.

PTT EVDEN EMEKLİ MAAŞI BAŞVURU EKRANI

EVDEN EMEKLİ MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Bakanlığın valiliklere gönderdiği talimatta, korona virüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı olan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların emekli maaş ödemelerinin evlerinden alabilmeleri için Vakıfbank, Halkbankası, Ziraat Bankası, PTT ve Denizbank ile mutabakat varıldığı belirtildi. 4 banka ve PTT şubeleri emekli maaş ödemelerinde valilikler ve kaymakamlıklar koordinasyonunda yapılacağı, ödemelerin yapılmasında öncelik banka görevlilerinde olduğu, banka görevlilerinin yetersiz kaldığı yerlerde Valilik/Kaymakamlıklar tarafından Vefa Sosyal Destek Grubundan banka şubelerine bildirilecek yetkili kamu görevlileri aracılığıyla yapılacağı ifade edildi.

EVDEN EMEKLİ MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanlar evde ödeme/Havale-EFT talimatı konusundaki taleplerini Valilik/Kaymakamlıklara 112, 155 ve 156 numaralı telefonlar aracılığıyla iletiyor. Şubede iletilen talimata istinaden müşteri hesabından yetkili kamu görevlisine ödeme yapılıyor. İşlem tutarı kendisine teslim edilen banka görevlisi ile yetkili kamu görevlisi müşterilere işlem tutarı teslim ettikten sonra, ödemelerin yapıldığına dair tutanağı ilgili banka şubesine teslim ederek süreci tamamlıyor. Müşterinin adresinde bulunamaması halinde tutar yetkili kamu görevlisi tarafından Banka şubelerine iade ediliyor.