Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 18.02.2020 10:12
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.02.2020 10:12
ABONE OL

son durum: Ömer Çelik'ten ek gösterge açıklaması! ?

de son durum nedir? 1,5 milyon memuru yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge ile ilgili AK Parti sözcüsü Ömer Çelik'ten açıklama geldi. AK Parti MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Ömer Çelik, "" sorusuna yanıt verdi. Peki, ? İşte 3600 ek gösterge ile ilgili son durum...

3600 ek gösterge son durum

3600 ek gösterge ne zaman verilecek? AK Parti Merkez Yürütme Kurulu, Başkan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı. MYK sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, 3600 ek gösterge ile ilgili merak edilenleri yanıtladı. 3600 ek gösterge ile polis, hemşire, öğretmen maaşları yeniden düzenlenecek. Peki, 3600 ek gösterge son durum nedir? 3600 ek gösterge ne zaman verilecek? İşte o konu hakkında merak edilenler...

3600 EK GÖSTERGE SON DURUM NEDİR?

AK Parti MYK toplantısı dün gerçekleştirildi. Toplantı sonrası AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik gazetecilerin sorularını yaıtladı. 3600 ek gösterge ile ilgili gelen sorulara Ömer Çelik şu cevabı verdi:

"Benim bildiğim bu konularla ilgili çalışmalar devam ediyor. Yeni bir bilgi yok. Bu çalışmalar tamamlandığında biz de gereken bilgiyi veririz. Şu an da o konular üzerindeki çalışmalar devam ediyor" dedi.

3600 EK GÖSTERGE NEYİ DEĞİŞTİRECEK?

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, 3600 ek gösterge ile ilgili merak edilen soruları yanıtlamıştı. İşte milyonlarca vatandaşın merakla beklediği 3600 ek gösterge ile ilgili detaylar...

Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor. Ek göstergelerin 2200'den 3000'e ve 3600'e çıkarılmasıyla birlikte 1.5 milyona yakın polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artacak. Ek gösterge artışı gerçekleştiği zaman bu memurların kendileriyle birlikte emeklileri de kapsaması bekleniyor.

KİM NE KADAR ALACAK?

Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile daha düşük olan bir memurun alacağı maaş miktarı aynı olmuyor. Kıdem ve dereceye göre değişmesine rağmen ortalama olarak polislerde emekli maaşı 530 lira ikramiye ise 17 bin 100 lira artacak. Öğretmenlerde de en az emekli maaşı artışı 500 lira olacak ve ikramiyelerdeki artış 13 bin lirayı geçecek. Ek göstergesi 2200'den 3600'e çıkacak personelde ikramiye artışı 20 bin lirayı geçecek.

KIDEME GÖRE FARKLI RAKAM

Dördün biri derecedeki 25 yıllık 3000 göstergedeki bir memurun 77 bin liralık ikramiyesi 3600 ek göstergede 94 bin liraya çıkacak. 30 yıllık kıdemdeki memurda ikramiye 92 bin liradan 113 bin liraya yükselecek. Memurların kıdem süreleri ve derecelerine göre artışlar değişecek. Ancak ortalama rakamlara baktığımızda emekli maaşındaki artışların 500 lira, ikramiyedeki artışların da 17 bin lira civarında olacağı görülüyor.

ENGELLİYE YENİ MÜJDE

Engellilerin kamu kurumlarında çalışmalarıyla ilgili yeni bir çalışma yapıldığı da kulağımıza gelen bilgiler arasında. Çalışma Bakanlığı, 1000 kişilik bir alımın yapılması üzerine çalışma yürütüyor. Şu ana kadar 700 kişilik kurumlardan bir alım talebi olduğu da konuşuluyor. Edindiğimiz bilgilere göre Aralık veya Ocak ayında E-KPSS ilanı ve yerleştirme kılavuzu yayımlanabilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.