Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 03.11.2019 13:41
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 10.11.2019 13:51
ABONE OL

Adaylar dikkat! 2020 sınav takvimi açıklandı mı? , YKS, , , ...

Milyonlarca aday 2020 yılı sınav takvimini büyük bir heyecanla merak ediyor. Şu ana kadar sınav tarihi açıklandı. , , YKS, , , TUS, YDS ve MSÜ sınav tarihleri bekleniyor. ÖSYM henüz bir açıklama yapmadı. linkini haberimizde paylaştık. Açıklama olur olmaz link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Adaylar dikkat! 2020 ÖSYM sınav takvimi açıklandı mı?

Milyonlarca öğrenci adayı KPSS, YÖKDİL, LGS, YKS, DGS, ALES, TUS, YDS ve MSÜ sınavlarının en zaman yapılacağını internette sorgulama başladı. ÖSYM tarafından sadece LGS sınav tarihi açıklandı. LGS sınavı 7 Haziran tarihinde yapılacak. Liselere Geçiş Sistemi kısa adı ile LGS'ye ilköğretim okullarında öğrenim gören 8. Sınıf öğrencileri girmektedir. Bu arada KPSS 2020 başvurularının ne zaman başlayacağı ile ilgili henüz resmi açıklama yapılmadı.

ÖSYM 2020 SINAV TAKVİMİ YAYINLANDI MI?

Sizler için hazırladığımız haberimizin ilerleyen sayfalarından 2020 MEB ve ÖSYM sınav takvimi hakkında bilgi edinebilir; merak ettiğiniz bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

LGS 2020 NE ZAMAN YAPILACAK?

LGS 2020 7 Haziran tarihinde yapılacak.

2019 ÖSYM SINAV TAKVİMİ İÇİN TIKLAYIN

DETAYLAR İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA GEÇİNİZ

2020 YILI KPSS LİSANS, ÖN LİSANS SINAVI NE ZAMAN?

Eğitim hayatına liseden sonra son veren vatandaşlar için düzenlenen KPSS Ortaöğretim sınavı ile iki yıllık üniversite programlarından mezun vatandaşlara yönelik düzenlenen Önlisans KPSS için tarih araştırmaları son günlerde hız kazandı. İşte, KPSS sınav tarihleri hakkında ayrıntılar... KPSS'nin ön lisans ve lise mezunlarına yönelik oturumları, 2 yıldan bir yapılıyor. KPSS Ortaöğretim ve Ön lisans oturumu, 2019 yılında yapılmayacak. Sınavlar ÖSYM tarafından 2020 yılında organize edilecek. ÖSYM'nin 2020 sınav takvimi netleştiği takdirde, sınav tarihlerine haberimizde yer vereceğiz.

YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS 2020 başvuru tarihleri ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. 2019 yılında başvurular 12 Şubat ve 6 Mart tarihleri aralığında yapıldı. Geç başvuru işlemi ise 19 Mart'ta gerçekleştirildi.

DGS 2020 BAŞVURULARI NE ZAMAN?

DGS 2020 başvuru tarihleri ÖSYM sınav takviminin içerisinde yer alacak. 2019 yılında 30 Haziran'da düzenlenen sınavın başvuruları 26 Nisan ve 8 Mayıs tarihleri aralığında alındı. Geç başvurular ise 21 Mayıs'ta yapıldı.

2020 ALES TARİHİ

2020 Ales tarihi henüz belli olmadı. ÖSYM 2019 takvimine göre, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/1) 5 Mayıs'ta yapıldı ve sonuçları ise 30 Mayıs'ta açıklanmıştı. 22 Eylül'de gerçekleştirilen 2019-ALES/2'nin sonuçları 17 Ekim'de açıklandı. 17 Kasım'da düzenlenecek 2019-ALES/3'ün sonuçları da 12 Aralık'ta ilan edilecek.

KPSS HAKKINDA

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik" hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.