İflasın eşiğine gelmişti! Donald Trump 175 milyon dolarlık para cezasını ödedi

ABD eski başkan adayı ve Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump iflasın eşiğine geldiği sivil dolandırıcılık davası kapsamındaki 175 milyon dolarlık para cezasını ödeyerek mal varlıklarına el konulmasını engelledi.

Giriş Tarihi 02 Nisan 2024, 17:19 Güncelleme 02 Nisan 2024, 17:19
İflasın eşiğine gelmişti! Donald Trump 175 milyon dolarlık para cezasını ödedi

İÇİNDEKİLER

ABD'de 2024 başkanlık seçimleri için geri sayım devam ederken iflas eşiğine gelen ABD eski başkanı ve yeni başkan adayı Donald Trump, hakkındaki sivil dolandırıcılık davası kapsamında 175 milyon dolarlık para cezasını ödeyerek mal varlıklarına el konulmasını engelledi.

ABD eski Başkanı ve Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald TrumpABD eski Başkanı ve Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump

TRUMP CEZASINI ÖDEDİ

ABD'nin eski Başkanı ve iş adamı Donald Trump, suçlu bulunduğu sivil dolandırıcılık davasında çarptırıldığı para cezasını ödedi. Trump, New York Temyiz Mahkemesi tarafından 175 milyon dolara indirilen para cezasını ödeyerek mal varlıklarına el konulmasını önledi. Trump'ın avukatı Alina Habba yaptığı açıklamada, "Başkan Trump, söz verdiği gibi kefaleti ödedi. Temyizde haklarını savunmayı ve bu adaletsiz kararın bozulmasını sabırsızlıkla bekliyor" dedi.

"YOLSUZ YARGIÇ"

Donald Trump ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, daha önce bu konuda hiç uygulanmamış bir yasayı kullanan "yolsuz bir yargıç ve başsavcının" kararıyla başarısız ve oldukça sorunlu New York eyaletine cezayı ödediğini söyledi.

KREDİ ALMASI YASAKLANMIŞTI

New York Başsavcısı Letitia James tarafından açılan sivil dolandırıcılık davasında Donald Trump, Trump Organization şirketi ile bazı yöneticileri banka kredileri ve sigorta işlemleri konusunda daha iyi ticari şartlar elde etmek, mal varlıklarının değerini yüksek göstermekle suçlanmıştı. Dava sonucunda Trump ve şirketinde yönetici olarak çalışan oğulları Donald Jr. Trump ile Eric Trump'a toplam 364 milyon dolarlık para cezası verilmişti. Mahkeme masrafları ve ceza faiziyle birlikte Trump'ın ödeyeceği toplam miktar 464 milyon dolara ulaşmıştı. Mahkeme ayrıca Trump'ın 3 yıl, oğullarının da ikişer yıl New York'taki şirketlerinde üst düzey yetkili olarak görev yapmasını ve bankalardan kredi almasını yasaklamıştı.

New York Temyiz Mahkemesi 25 Mart'ta Trump'ın çarptırıldığı 464 milyon dolarlık para cezasını 175 milyon dolara indirmiş, cezayı ödemesi için 10 gün daha süre vermişti. Mahkeme, Trump ve oğullarının New York'taki bir şirkette çalışmasını ya da yönetici olarak görev yapmasını yasaklayan ve New York'taki kredi kuruluşlarından kredi almasını engelleyen kararı da durdurmuştu.

BIDEN'DAN TRUMP'A "TEFLON DON"

Trump hakkında iflas tartışmaları devam ederken mevcut Başkan Joe Biden ise bir ilk yapıp rakibine bir isim takmıştı. Rakiplerine taktığı isimlerle meşhur olan Trump, bu kez ilk defa Biden'dan gelen bir hamleye maruz kalmıştı.

Biden kampı bu hafta rakibi Trump'ın mali sorunlarına atıfla "Teflon Don" isimli bir e-posta dağıttı. 45. Başkan geçtiğimiz günlerde, Başsavcı Letitia James'in Trump Organizasyonuna yönelik sivil soruşturması nedeniyle borçlu olduğu 464 milyon doların ödenmesini geciktirmek için temyiz bonosu alamamıştı.

"PARA TOPLAYAMIYOR KAMPANYASINI KOMPLO TEORİSYENLERİNE BIRAKIYOR"

Biden'ın gönderdiği e-postada E-postada, "Trump para toplayamıyor, kampanya yapmıyor ve kampanyasını mahkumların ve komplo teorisyenlerinin yürütmesine izin veriyor" ifadelerine yer verdi.

"Teflon Don" terimi, genellikle Amerikan medyasında ve politik tartışmalarda kullanılan bir ifadedir. Bu terim, John Gotti gibi mafya liderlerine atıfta bulunurken, özellikle de suçlamalara karşı dokunulmazlık veya cezasızlık kazandığına inanılan birini tanımlamak için kullanılıyor. Bu ifade, kişinin suçlamalara karşı dirençli veya dokunulmaz olduğunu ima ediyor.