Başkan Erdoğan'ın İsveç sözleri sonrası Yunan basını haddini aştı! Skandal NATO manşeti: Türkiye'yi hedef aldılar

Türkiye ile İsveç arasında NATO üyelik görüşmeleri devam ederken İslam düşmanı Rasmus Paludan'ın Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiği önünde Kur’an-ı Kerim yakması ile başlayan kriz dünyanın bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor. Başkan Erdoğan'ın sözleri dünya basınında geniş yer alırken, Yunan gazeteden skandal bir Türkiye çağrısı geldi. İsveç basını ise hükümetin yanıtını manşetlerine taşıdı.

Giriş Tarihi 02 Şubat 2023, 11:32 Güncelleme 02 Şubat 2023, 12:00
Başkan Erdoğan’ın İsveç sözleri sonrası Yunan basını haddini aştı! Skandal NATO manşeti: Türkiye’yi hedef aldılar

İÇİNDEKİLER

İslam Aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan'ın Türk Elçiliği önünde Kur'an yakmasına izin verilmesinin yankıları sürüyor. NATO üyeliği için Türkiye'nin kapısını aşındıran İsveç'te yaşanan skandal sonrası en sert tepkiyi gösteren Başkan Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.

NATO üyeliği için Türkiye'nin kapısını aşındıran İsveç'e net bir mesaj veren Erdoğan, "İsveç, boşuna uğraşma. Sen benim mukaddes kitabım Kuran'ın yakılmasına, yırtılmasına müsaade ettiğin sürece biz sizin NATO'ya girmenize 'evet' demeyiz. Finlandiya'nın NATO'ya girme konusunda bakışımız olumludur." dedi.

DÜNYA BASINI SON DAKİKA OLARAK VERDİ
Erdoğan'ın sözleri uluslararası Haber ajansları tarafından 'acil' kodu ile anbean abonelerine servis edilirken pek çok gazetede birinci manşet oldu. Alman DW 'Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'i NATO üyeliği konusunda bir kez daha azarladı' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.,

Erdoğan'ın açıklamalarına geniş yer veren Voice of America haberinde şu ifadelere yer verdi: "Türkiye Cumhurbaşkanı, İskandinav ülkesi İslam'ın kutsal kitabına saygısızlık eden protestoların gerçekleşmesine izin verdiği sürece Türkiye'nin İsveç'in NATO askeri ittifakına katılmasına izin vermeyeceğini yineledi."

Al Monitor, 'Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik hedeflerini birbirinden ayırabilir mi?' başlıklı bir analiz yayınladı. Yazıda şu ifadelere yer verildi: "Erdoğan kapıyı bir kez daha İsveç'in suratına çarparak Finlandiya'nın NATO üyeliğine karşı daha olumlu bir tavır sergilese de, ne Helsinki ne de NATO İsveç'i geride bırakmak konusunda henüz istekli görünmüyor."

Fox News Erdoğan'ın İsveç'e yaptığı çağrıya yer verdi. Haberde, "Türkiye ve Macaristan dışındaki tüm NATO üyeleri, İsveç ve Finlandiya'nın ittifaka katılmasına onay verdi" denildi.

Erdoğan'ın açıklamaları İsveç basınında da geniş yer buldu. Svenska Dagbladet, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström'ün İsveç'in ifade özgürlüğü konusunda taviz vermeyeceğini açıkladığını duyurdu. Expressen Başbakan Ulf Kristersson'a göre, Kuran yakma yasağının konu dışı olduğunu yazdı.

YUNAN GAZETEDEN SKANDAL ÇAĞRI: TÜRKİYE'Yİ İHRAÇ EDİN

Yunan Kathimerini gazetesi ile skandal bir Türkiye çağrısı ile okurlarının karşısına çıktı.

başlığı ile okurlarının karşısına çıktı."Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasını engellerse, Türkiye'yi ihraç edin"Gazete,

George Monastiriakos imzalı yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Kuzey Atlantik Antlaşması'nın 2. Maddesi, üyelerin demokratik kurumlarını güçlendirmeleri, istikrar ve refah koşullarını geliştirmeleri ve uluslararası ekonomik politikalarındaki çatışmaları ortadan kaldırmaları gerektiğini belirtir. Görevdeki son döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan tam tersini yaptı."

Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'ya şantaj yaptığı iddiasına yer verilen yazıda "Kesin olan bir şey var: Türkiye, Kuzey Atlantik Antlaşması'nın 2. Maddesini ihlal etti" denildi.

'EGE'DE SAVAŞ' BAŞLIĞI İLE DUYURDULAR
Demokratia gazetesi ise Türk Sahil Güvenlik botunun Yunan aracına çarpmayı denediğini öne sürdü. 4 dakika 44 saniyelik video kaydını yayımlayan gazete Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin Türklere doğru uyarı ateşi açtığını yazdı.

"Ege'de savaş: Demokrasia şok görüntüyü ortaya çıkardı" başlıklı haberde Türk balıkçıların Yunan karasularında avlandığı iddia edildi.

Gazete Türk Sahil Güvenlik botuna doğru ateş açan askerlerin yüzlerini ise buzlandı.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN