"Pegasus" ile dünyada binlerce kişiyi takip eden işgalci İsrail'den bir hamle daha...

İsrail'in, ülkesindeki NSO Grup'un ürettiği Pegasus isimli casus yazılımı nedeniyle patlak veren uluslararası telefon izleme-dinleme skandalı üzerine siber güvenlik sistemi ihracatlarının denetimini artırdığı bildirildi. NSO Grup'a ait casus yazılım Pegasus dünya genelinde 50 binden fazla telefon numarasını izlediği ortaya çıkmıştı. Haberin detayları...

Giriş Tarihi 07 Aralık 2021, 10:22 Güncelleme 07 Aralık 2021, 11:06
Pegasus ile dünyada binlerce kişiyi takip eden işgalci İsrail’den bir hamle daha...

İÇİNDEKİLER

İsrail hükümetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Savunma Bakanlığına bağlı Savunma İhracatı Kontrol Kurumu, "son kullanıcı beyanı" koşullarını güncelleyerek denetimlerin sıkılaştırıldığını duyurdu.

SİBER VEYA İSTİHBARAT SİSTEMLERİNİN İHRACAT KOŞULLARI

Açıklamada, siber veya istihbarat sistemlerini almak isteyen devletlerin ihracat izni alabilmeleri için "son kullanıcı beyanını" imzalaması gerektiği belirtildi.

İŞGALCİ İSRAİL KENDİSİNİ BÖYLE SAVUNDU

İsrail'in siber sistem ihracatında önceden uyguladığı denetimin güncellendiği aktarılırken, siber sistemlerin "sadece hükümetlere ve özellikle araştırma, soruşturma, terör, suçun önlenmesi" amacıyla satıldığı savunuldu.

Güncellenmiş beyanda terör tanımı yapılırken, siber sistemlerin kullanılamayacağı yönlerin açıkça ifade edildiği ve beyana uyulmaması halinde, sistemin sınırlandırılabileceği ya da tamamen durdurulabileceği aktarıldı.

NSO'NUN PEGASUS CASUS YAZILIMI

Uluslararası Af Örgütü ve uluslararası gazeteciler konsorsiyumu Forbidden Stories iş birliğinde ve 17 medya kuruluşunca yürütülen araştırmada, İsrail merkezli NSO Grup'a ait casus yazılım Pegasus'un, küresel çapta yaygın ve kötü amaçlar için kullanıldığı iddia edilmişti.

Afrika'dan Avrupa'ya en az 10 ülke hükümetinin NSO Grup'un müşterisi olduğu ve casus yazılımın aktivist, gazeteci, avukat ve siyasileri hedef almak için hükümetlere satıldığı savunulmuştu.

CASUS YAZILIM BİNLERCE TELEFONU TAKİBE ALDI

İddiaya göre, dünya genelinde 50 binden fazla telefon numarası, bu casus yazılım tarafından izlemeye alındı.

NSO Grup ise hakkındaki tüm suçlamaları reddederek, "terörizm ve ciddi suçlarla mücadele etmelerine yardımcı olmak için ülkelere ya da kolluk kuvvetlerine teknoloji hizmeti verdiğini" ileri sürüyor.

Sosyal iletişim ağı WhatsApp da NSO Grup hakkında, şirketin mesajlaşma hizmetini geniş kapsamlı casusluk için kullandığını, 20 ülkede aralarında 100 gazeteci ve insan hakları aktivistlerinin de bulunduğu 1400'den fazla kişiyi izlediğini öne sürerek dava açmıştı.

Bir cep telefonunu "gözetleme" cihazına dönüştürebilen bu casus yazılımla, kullanıcının bilgisi ve izni olmadan mikrofon, kamera, mesajlar, ses kayıtları ve rehber gibi çok sayıda uygulamaya erişim sağlanabiliyor.

ABD NSO'YU KARA LİSTEYE ALMIŞ, APPLE DA NSO'YA DAVA AÇMIŞTI

ABD yönetimi, 3 Kasım'da aralarında İsrail merkezli teknoloji firmaları NSO Grup ve Candiru'nun da olduğu 4 şirketi, yabancı ülkelere casus yazılım sattıkları gerekçesiyle kara listeye almıştı.

Apple ise 24 Kasım'da Pegasus'a dava açmış ve kullanıcılarını geliştirdiği Pegasus casus yazılımıyla hedef alan NSO Grup'a karşı hukuki mücadele başlatmanın yanı sıra şirketi, Apple yazılımlarını, hizmetlerini ve araçlarını kullanmaktan men etmek üzere harekete geçtiğini duyurmuştu.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN