Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Dünya
 • 14.05.2021 22:24
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 14.05.2021 22:30
ABONE OL

'de insanlık suçu işlenirken Batı iki yüzlülüğünü bir kez daha gösterdi: Avrupa'dan İsrail'e destek mesajları

() ve bazı AB ülkeleri, İsrail'in Filistinlilere saldırıları sonrasında "endişe" mesajları ve İsrail'i destekleyici açıklamalar yaptı. Tüm dünyanın gözü önünde İsrail'in işlediği insanlık suçuna 'dur' demeyen Batı'nın iki yüzlülüğü bir kez daha gözler önüne serildi.

AA
Avrupa'dan endişe ve İsrail'e destek mesajları

İsrail, tüm dünyanın gözü önünde masum Filistinlileri katlederek insanlık suçu işlemeye devam ederken Avrupa Birliği ve AB ülkelerinin iki yüzlü tutumları pes dedirtti.AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medyadaki paylaşımında İsrail ve Gazze'deki durumdan "çok endişeli" olduğunu bildirdi.

"Hamas tarafından İsrail'e ayrım gözetmeden yapılan saldırıları kınıyorum." ifadesini kullanan von der Leyen, tüm taraflarda sivillerin korunması, şiddetin derhal sona ermesi gerektiğini belirtti.Hollanda Başbakanı Mark Rutte de sosyal medya hesabında, İsrail ve Gazze'de devam eden şiddetten dolayı çok endişeli olduğunu belirterek, "Hamas'ın sivillere rastgele roket atması kabul edilemez. Hollanda, uluslararası hukuk ve orantılılık sınırları içinde İsrail'in meşru müdafaa hakkını desteklemektedir." açıklamasını paylaştı.

Hollanda'nın ateşkes ve diyalog çağrısında bulunduğunu ifade eden Rutte, sivil kayıpların önlenmesi için her şeyin yapılması gerektiğini kaydetti.   Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ise sosyal medyada "Macaristan, bazı Filistin terör örgütlerinin Gazze'den İsrail kentlerine karşı işlediği en son roket saldırılarını şiddetle kınıyor." ifadesini kullandı.

   "İsrail ile tam dayanışma içinde olduğumuzu ve İsrail'in kendini savunma hakkını tanıdığımızı bildiriyoruz." diyen Szijjarto, sivillere yönelik şiddetin derhal sona ermesini istedi.   SLOVENYA HÜKÜMET BİNALARINDA İSRAİL BAYRAKLARI
   Slovenya'da da "İsrail ile dayanışma" amacıyla hükümet binasına İsrail bayrakları asıldı.

   Slovenya hükümetinin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, İsrail'i destekledikleri ifadesine yer verildi. Açıklamada, "Terör saldırılarını kınıyoruz ve İsrail'in yanında duruyoruz." ifadesi yer aldı.

   Daha önce de Avusturya'da başbakanlık binasına İsrail ile dayanışma için İsrail bayrağı asılmış, Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nin idari merkez binasının duvarına da İsrail bayrağının görüntüsü yansıtılmıştı.


   Fotoğrafta: İsrail'in şehit ettiği 6 kişilik ailenin en küçük ferdi


   KUDÜS VE GAZZE'DEKİ OLAYLAR
   Gazze Şeridi'ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 18.00'e kadar süre tanımıştı.     Fotoğrafta: İsrail aralarında hamile bir kadının olduğu 6 kişilik ailenin tüm fertlerini şehit etti.

     İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah'tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail'e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik "Surların Muhafızı" adıyla askeri operasyon başlatıldığını bildirmişti.

     Gazze'deki Sağlık Bakanlığından bugün yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda, 10 Mayıs'tan bu yana şehit olanların sayısının 122'ye yükseldiği belirtilmişti. Bakanlığın açıklamasında saldırılarda yaşamını yitirenlerin 31'inin çocuk, 20'sinin kadın olduğu, yaralı sayısının 900'e ulaştığı ifade edilmişti.