Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Dünya
 • 09.10.2020 08:57
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 09.10.2020 08:58
ABONE OL

Başbakanı Nikol Paşinyan'ın yaptığı o hamle ülkeyi dağıttı!

’ın kendi topraklarını almak için başlattığı operasyonlar ile iyice köşeye sıkışan Başbakanı Paşinyan Başkanı ’ı görevden aldı. Ardından yaptığı açıklama ise resmen Ermenistan’ı dağıttı. Paşinyan, “Karabağ cephe hattına Ermenistan’dan gelen birtakım kişiler askerlere silah bıraktırarak geri çekilmelerini emretmeye başlamış. ‘Nikol topraklarınızı sattı. Bu savaş danışıklı dövüş. Sizi mezbahadaki et yerine kullanıyorlar. Mevzileri bırakın ve evinize gidin’ diyormuş” ifadesini kullandı.

Karabağ'da Ermenistan'dan bölgeye gelen ve kim oldukları aydınlanamayan birtakım kişilerin askerlere silah bıraktırdığı iddia edildi.

Bunun üzerine Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi Başkanı Argişti Kyaramyan görevden alındı.

Karabağ cephesinde çatışmaların devam ettiği sırada istihbarat şefini kovan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan'a daha 4 ay önce göreve başlayan Argişti Kyaramyan'ı görevinden aldığını duyurdu. Sarkisyan ise Paşinyan'dan gelen kararnameyi onaylayarak istihbarat şefinin görevine resmen son vermiş oldu.

Görevden alınma kararnamesiyle birlikte Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi Başkanlığı'na atama da yapıldı. Yine Paşinyan'ın tavsiyesi üzerine kritik makamın başına Mikael Ambartsumyan getirildi.

'BU SAVAŞ DANIŞIKLI DÖVÜŞ'
İstihbarat şefinin atılmasından kısa süre sonra şok etkisi yaratan bilgiyi paylaşan Paşinyan, "Karabağ cephe hattına Ermenistan'dan gelen birtakım kişiler askerlere silah bıraktırarak geri çekilmelerini emretmeye başlamış. 'Nikol topraklarınızı sattı. Bu savaş danışıklı dövüş. Sizi mezbahadaki et yerine kullanıyorlar. Mevzileri bırakın ve evinize gidin' diyormuş" ifadesini kullandı.

   KUNDAKTA GİTTİLER TANKLA DÖNDÜLER
   Ermenistan'ın 1990'lı yıllarda Dağlık Karabağ'a saldırısı ve ardından işgal ettiği Azerbaycan topraklarında binlerce aile, çoluk-çocuk göç etmek zorunda kalmıştı. O gün kundakta olan bebekler, Ermenistan'ın korkunç katliamlarını ailelerinden dinleyerek ve vatan hasretiyle yanarak büyüdü.

   İşgalden 30 yıl sonra o gün annelerinin kucağında topraklarından göç etmek zorunda kalan o bebekler, bugün Azerbaycan Ordusu'nda en ön cephede öz topraklarını kurtarmak için savaşıyor.

   2 BALAM SAVAŞIYOR
   Ermenistan'ın işgalinde 1994 yılında Dağlık Karabağ'dan göç etmek zorunda kalan Azize Mehdiyeva, "O gün kucağımda olan 2 oğlum bugün orduda öz topraklarını almak için savaşıyor. O gün çöllere düştüğümüzde (göç ettiğimizde) oğullarımın biri 3, diğeri ise bir yaşındaydı. Bugün biri 29 diğeri ise 27 yaşında. Asker oldular, şimdi cephede savaşıyorlar. Öz toprağımızı alana kadar da savaşacaklar" diyor.

   SİVİLLER VURULDU
   Ermenistan, çatışmaların 12'nci gününde de sivil yerleşim yerlerini vurmaya devam etti. Goranboy, Terter, Ağdam, Berde ve Ağcabedi illerinde sivillerin bulunduğu birçok nokta Ermenistan tarafından vuruldu.

   Goranboy kentinde roket isabet etmesi sonucu bir sivil hayatını kaybederken, Berde kentinde bir kafeye roket isabet etti. Kafede bulunan 3 sivil yaralandı. Ermenistan'ın Berde kentine attığı 4 roketten birinin havada imha edildiği öğrenildi. Sivil yerleşim yerlerine yönelik saldırılarda hayatını kaybeden sivil sayısının 31'e çıktığı kaydedildi.

     27 YIL SONRA ÖZ VATANIMDA
     Karabağ operasyonunda en ön cephede savaşanlardan biri de Cemal Kamberov. 27 yıl önce 7 yaşındayken terk ettiği Cebrail Kasabası'na zaferle geri dönen Kamberov, sosyal medya hesabında bu fotoğrafını "27 yıl sonra öz vatanımdayım" mesajıyla paylaştı.

     OKUL VE MÜZEYE FÜZE
     Cephede büyük kayıplar veren Ermenistan ordusu, çatışma bölgesi Dağlık Karabağ'dan kilometrelerce içerideki Azerbaycan'ın ikinci büyük kenti Gence'de yerleşim yerlerine füzeyle saldırdı

     Gece saatlerinde, Ermenistan tarafından atılan bir füze Nizami Gence Müzesi ile bir ortaokulun yakınına düştü.

     Füzenin düştüğü yerde yaklaşık 1.5 metrelik çukur oluştu. Hasar oluşan cadde üzerindeki bazı işyerlerinde Türk ve Azerbaycan bayraklarının yan yana asılı olması dikkat çekti.

     Hürriyet'te yer alan habere göre, Türk ve Azerbaycan bayraklarının asılı olduğu Polat Cafe'nin işletmecisi Suphan Hüseyin, "Ermenistan'ın bu kenti vurması onların saldırılarının amacını ve hedefini ortaya koyuyor."

     "Ama bakın bizim üzerimizde Türk ve Azerbaycan bayrakları var. Bu bayraklar burada dalgalandığı gibi dalgalanacak Karabağ'da" dedi.

     10 TANK İMHA EDİLDİ
     Azerbaycan ordusu, işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonda, Ermenistan ordusunun 10 tankını daha imha etti.

     Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan bilgilendirmede, önceki gün Ermenistan ordusuna ait 10 tank, 6 D-20 obüs topu, bir Akatsiya kundağı motorlu obüs ve 30 aracın imha edildiği açıklandı.