Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 07.06.2020 12:43
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 07.06.2020 12:43
ABONE OL

'un öldürülmesinin ardından başlayan lar 'a da sıçradı!

’de ’un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan ve dünyaya yayılan lar, ’a da sıçradı. Sofya da siyahilere, göçmenlere ve Romanlara yapılan ayrımcılık protesto edildi. Irkçılık ve polis şiddetine karşı sesini duyurmak isteyen yüze yakın kişi başkent Sofya'da toplandı. Protestolarda sloganların ve pankartların genelde İngilizce olduğu dikkat çekti.

Amerika Birleşik Devletleri'nde siyahi Goerge Floyd'un bir polis tarafından öldürülmesi sonrasında büyüyen protestolar diğer ülkelere de sıçradı. Bulgaristan Sofya'da siyahilere, göçmenlere ve Romanlara yapılan ayrımcılık protesto edildi.

Irkçılık ve polis şiddetine karşı sesini duyurmak isteyen yüze yakın kişi başkent Sofya'da toplandı. Protestolarda sloganların ve pankartların genelde İngilizce olduğu dikkat çekti. " Nefes alamıyorum" ve "Siyah hayatlar önemli" sloganların atıldığı barışçıl gösteriye, farklı etnik gruplardan gençler katıldı.

Facebook'ta kurulan "Feminist Seferberlik" grubu ile Sofya'daki İngiliz- Amerikan Koleji'nden öğretmen ve öğrencilerin girişimiyle düzenlenen protestoda, Bulgaristan'da Roman vatandaşlara uygulanan ayrımcılık vurgulandı. Genç eylemciler "Irkçılık Pandemidir", "Irkçılığa hayır", "Polis şiddetini durdurun", "Irkçılık öldürür" ve "Romanlarla dayanışma" yazılı pankartlar taşıdı. Eylemciler, ABD'de siyahi vatandaşlara olduğu gibi, Bulgaristan'da Romanlara karşı ayrımcılık olduğu ifade edildi.

SİYAHİLERE, GÖÇMENLERE VE ROMANLARA KARŞI IRKÇILIK VAR
Protestoları düzenleyen organizatörlerden biri olan Stoyo Tetevenski "Biz ABD'de Floyd'un öldürülmesini, siyahilere karşı yapılan ırkçılığı, göçmenlere ve Bulgaristan'daki Romanlara karşı uygulanan ırkçılığı protesto etmek üzere buradayız. Bulgaristan ve Amerika'daki ırkçılık arasındaki benzerlikleri öne çıkararak, her iki yerde de yaşam kalitesini bozan sistematik ırkçılık olduğunu gösteriyoruz. Devlet kurumlarında, eğitimde ve ekonomide var olan adaletsizlik, toplumdaki eşitsizlik ve ırkçılığı körüklüyor" dedi.

BULGARLAR VE ROMANLAR HEPİMİZ BİRİZ
Eylemciler "Bulgarlar ve Romanlar hepimiz biriz", "Nefret diline hayır" sloganları da attı. Sofya'nın ünlü meydanı 'Vitoşka' Caddesi'ndeki eylemi, Bulgaristan Romanlar Kongresi topluluğu desteklemiş olsa da, eyleme katılan Roman olmadı. Katılımcılardan Ani İvanova, toplumun duyarlı olması gerektiğine dikkat çekti. İvanova, "Dünyada ve Bulgaristan'da ırkçılığın her çeşidine karşı koymak için buradayız.

Ülkemizde ırkçılığa karşı duyarlılığı artırmamız lazım. Birçok insan bunu sorun olarak bile görmüyor.

Burada farklı uçta gruplardan katılımcılar var. Fakat toplum olarak dikkat etmeliyiz ve ayrımcılığa izin vermemeliyiz" dedi.

AMERİKA'DA PROTESTOLAR SÜRÜYOR!
Amerika'da siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolara katılanlar arasında Koronavirüse yakalananların bulunduğu belirtildi. Yetkililer, protestoların salgının tekrar büyümesine neden olmasından endişe duyuyor.

George Floyd'un polis şiddeti sonucu ölümünün ardından başlayan protestoların sürdüğü ABD'de, New York eyaletine bağlı Buffalo kentinde çekilen görüntüler, gündeme bomba gibi düşmüştü. 75 yaşındaki göstericiyi yaralayan iki polisle ilgili sıcak gelişmeler yaşandı. George Floyd için ikinci cenaze töreni düzenlendi.