Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 15.05.2019 00:49
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 15.05.2019 00:58
ABONE OL

'dan Trump'a çarpıcı uyarı: Savaşa doğru gidiyorsun

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin danışmanı , ABD Başkanı 'ı 'savaşa doğru gidiyorsun' ifadeleriyle uyardı. 'u kastederek Trump'a, "Bıyığı dinlersen olacağı budur." diye seslenen Aşina, savaşa girmesi halinde Trump'ın 2020 seçimlerinde başarısız olma ihtimalini hatırlattı.

Trump'a çarpıcı uyarı: Savaşa gidiyorsun!

Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanlığını da yürüten , Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Washington yönetiminin Tahran'a yönelik adımlarının savaşı tetikleyebileceğine dikkati çekti.

"SAVAŞA DOĞRU GİDİYORSUN"
John 'un "planları" konusunda Trump'ı uyaran Aşina, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

", İran ile (nükleer anlaşmanın yerine) daha iyi bir anlaşma peşindeydin ancak bunun yerine savaşa doğru gidiyor görünüyorsun."

"BIYIĞI (BOLTON'I) DİNLERSEN OLACAĞI BUDUR"
Bolton'u kastederek Trump'a, "Bıyığı dinlersen olacağı budur." diye seslenen Aşina, savaşa girmesi halinde Trump'ın 2020 seçimlerinde başarısız olma ihtimalini hatırlattı.

ABD ANLAŞMADAN ÇEKİLMİŞTİ
Trump yönetimi, 8 Mayıs 2018'de, 2015'te İran'la imzalanan nükleer anlaşmadan İran'ın balistik füze ve bölgesel faaliyetlerini de kapsayan yeni bir anlaşmaya varabilmek için çekildiğini açıklamıştı.

Sonrasında Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan yaptırımları uygulamaya koyan ABD, nisan ayında İran Devrim Muhafızlarını "yabancı terör örgütleri" listesine almıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de ABD'nin yaptırımlarına karşılık 8 Mayıs'ta ülkesinin nükleer faaliyetlerinin bir kısmını yeniden uygulamaya başlayacağını açıklamıştı. Tahran yönetimi, Trump'ın İran'a pazarlık etmek için baskı yaptığına, ancak Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'un , ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile birlikte İran'a karşı savaş planı yaptığına inanıyor.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de kısa süre önce Trump'ı "B Takımı" olarak adlandırdığı Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Suudi Arabistan Muhammed bin Selman ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid'in İran'a karşı planları konusunda uyarmıştı.