Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 23.02.2019 03:35
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 23.02.2019 10:35
ABONE OL

Pentagon'dan 'de "" açıklaması

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, oluşturmak için uluslararası bir gücün parçası olarak 'nin kuzeydoğusunda birkaç yüz asker bırakacaklarını duyurdu.

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, oluşturmak için uluslararası bir gücün parçası olarak 'nin kuzeydoğusunda birkaç yüz asker bırakacaklarını duyurdu. ​Sözcü "ABD, uluslararası bir gücün parçası olarak Suriye'nin kuzeydoğusunda birkaç yüz asker bırakacak. Ayrıca ABD Suriye'nin güneyindeki El Tanif garnizonundaki varlığını sürdürecek." dedi.

TERMİNOLOJİ OLARAK GÜVENLİ BÖLGEDİR
, "Bu çok uluslu gözlem gücü ABD güçleriyle bölgede istikrarı sağlayacak ve DEAŞ'ın geri gelmesini engelleyecek, öncelikli olarak NATO müttefiklerinden oluşacaktır." diye konuştu.

Az sayıdaki bu askerlerin dışında Suriye'deki diğer askerlerin çekileceğini belirten Binbaşı Robertson, ABD öncülüğündeki bu koalisyona katılacak ülkeler konusunda ise yorum yapmaktan kaçındı.

Bir gazetecinin "Bu bir güvenli bölge midir?" sorusuna Robertson, "Terminoloji olarak güvenli bölgedir." yanıtını verdi.

GÜVENLİ BÖLGE TÜRKİYE'NİN SINIRI BOYUNCA KUZEYDOĞU SURİYE'DE OLACAK

Binbaşı, bu kuvvetin Suriye'nin kuzeydoğusunda güvenlik ve istikrarı sağlamakla görevli olacağına dikkat çekti.

Bu kuvvetin güvenli bölgenin inşasında nasıl bir rol oynayacağına yönelik bir soru üzerine Sözcü Robertson, "Güvenli bölge Türkiye'nin sınırı boyunca kuzeydoğu Suriye'de olacak. (Bunlar da) oradaki güvenlik ve istikrarı sağlayacaklar." ifadelerini kullandı.

ABD KUVVETLERİ DEVRİYE GEZECEK
ABD kuvvetlerinin söz konusu güvenli bölgede devriye gezip gezmeyeceğine ilişkin bir soruya ise Sözcü, "Evet." cevabını verdi.

Amerikan askerlerinin 'ten çekilip çekilmeyeceğine ve Türkiye sınırındaki gözlem noktalarına ilişkin sorulara yanıt vermekten kaçınan Robertson, ABD'nin El Tanif üssünde asker bulundurmasının sebebine ilişkin ise DEAŞ'ın kalıcı bir şekilde yenilmesinde bu üssün önemli rol oynadığını ifade etti.

TÜRK VE SDG GÜÇLERİ BU BÖLGEYE GİRMEYECEK
Öte yandan AA muhabirine konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen Savunma Bakanlığı yetkilisi, ABD'nin uluslararası güçlerle Suriye'nin kuzeydoğusunda inşa edeceği güvenli bölgede Türkiye ve SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK'nın durumuna ilişkin, "Türk ve SDG güçleri bu bölgeye girmeyecek." ifadesini kullandı.