Bugünkü
Takvim
  • 11 Ekim 2017, Çarşamba

FETÖ ve ABD’nin sırrı Amasya’da mı?

17 yıl aradan sonra tekrar basılan Bay Pipo kitabının önsözünde şöyle diyor Soner Yalçın; "Elinizde tuttuğunuz bu kitap Türkiye'nin son 50 yıllık tarihinin bir bölümünü deyim yerindeyse büyüteç altına almaya çalışıyor." Meşhur Ziverbey köşkünde işkence iddialarıyla anılan bir dönemin en etkili MİT yöneticisi Hiram Abbas'ın öldürülmesi olayından yola çıkarak bir dönemi anlatan kitapta; Amasya özelinde bir noktaya dikkat çekiliyor. Dönemin Amasya Belediye Başkanı CHP'li Gündüz Türem, CHP'li İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş'i arayıp ilinde dolaşan ABD'li ile ilgili şunları söylüyor: "ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinde 2. katip olduğunu söyleyen ABD'li Alexander Peck isimli kişi ilginç sorular sordu bana: 'Amasya'da alevi-sünni oranı nedir? Burada sağcı mı vardır daha çok solcu mu? Buradaki çatışmalar daha çok mezhepsel sebeplerle mi çıkıyor, etnik mi ideolojik mi?' Benzer soruları Çorum'da da sormuş" Bakan, Amasya Valisini arayarak, ABD'li yetkilinin kibarca göz hapsine alınmasını istiyor. Sonuç ne oldu bilinmez ama göz hapsine alan vali bir süre sonra merkeze çekiliyor ve bir daha hiç bir ilde görev yapamıyor!
Şimdi bu konuyu niye hatırladığımıza gelelim. Hafta başında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı N.M.C.'nin eşi ve oğlu FETÖ örgütüne mensup olduğu iddiasıyla Amasya'da yakalandı ve gözaltı kararı gereği İstanbul'a getirildiler. Terör örgütünde yönetici konumunda oldukları iddia edilen bu kişilerin eşi ve babası olan elçilik görevlisi N.M.C. de ifade için savcılığa çağrıldı. Ve ABD Büyükelçiliği bu olaydan sonra Türkiye'deki vize işlemlerini askıya aldığını açıkladı. Müttefik konumundaki 2 ülke arasında vize restleşmesine sebep olacak kadar önemli! görülen bu konuda şimdi akıllarda yeni sorular var.
ABD büyükelçilik çalışanları her dönem Amasya'ya özel bir önem gösterir ve düzenli olarak burayı ziyaret ederler!
Türkiye'den ayrılmaya hazırlanan Büyükelçi Bass'ın da Amasya-Çorum-Artvin çevresine ilgisi biliniyor.
ABD büyükelçiliği çalışanı N.M.C.'nin FETÖ'de yönetici konumundaki (abla konumunda) eşi ve oğlu da Amasya'da yakalanıyor.
ABD'li diplomatların ve FETÖ terör örgütü mensuplarının ve yöneticilerinin Amasya merakının sebebi nedir?
Anadolu tarihinin en büyük Alevi-Sünni isyanı olarak kabul edilen Babai İsyanının Amasya ve çevresinde yaşandığını hatırlarsak, Türkiye'de yeni bir çatışma arzulayanların tarihsel çatışma coğrafyasına böylesine yakın ilgisi, şüphe duyma hakkını vermez mi?
Son olarak; Türkiye'yi bölmek isteyen iç ve dış unsurların ilgilendiği bölgelerin, bu unsurların bugünkü yerli işbirlikçisi FETÖ'nün elemanlarının Amasya'da yakalanması arasındaki ilişki araştırılmaya değmez mi?

​BAKAN SOYLU'DAN DEVLET NEZAKETİ
Kabineye bir gelin geliyor. Bu Cumartesi Haliç Kongre Merkezi'nde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile eşi Hamdiye hanımın oğlu Engin Levent, Saadet Nur Minder ile evleniyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu hayli kalabalık bir davetli olacak haliyle. İçişleri Bakanlığı, personel olarak da en kalabalık teşkilatlardan...
81 il valisine, emniyet müdürüne ve jandarma komutanlarının hepsine davet gitti. Ama Bakan Soylu hepsine teker teker özel mesaj da yolladı. Dedi ki; "Bu mutlu günümüzde bizi yalnız bırakmayacağınızı biliyoruz. Sizlerle olmak bizleri de mutlu eder.
Ancak; güvenlik her şeyden önde ve önemlidir.
İllerinizden ayrılmamanızı rica ederiz. Bizler sizleri teşekkür ederek gelmiş sayacağız." Bakan Soylu, evladının mürüvvetinde en yakın çalışma arkadaşlarını görmeyi elbette isterdi. Ama malum çalışma arkadaşları, ülkenin genelinin ve 81 vilayetin güvenliğinden sorumlu kişiler olunca ve aynı anda hepsi illerinden ayrı olmak zorunda kalacağından, bundan feragat etmeyi yeğledi. Bu olayda bizi en çok etkileyen de; Bakan Soylu'nun devlet hassasiyeti ve nezaketi oldu. Anne ve baba Soylu'yu tebrik eder, Engin Levent ve Saadet Nur'a ömür boyu mutluluklar dileriz...

GÜNÜN SÖZÜİnancın varsa engelin yoktur.
Avrupa Şampiyonu Ampute Milli Futbol Takımımız

DÜN BUGÜN
Tarih tekerrürden ibarettir.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya