Bugünkü
Takvim
  • 06 Eylül 2018, Perşembe

Derin CHP adayını seçti

CHP'de yerel seçimlerden sonra görevi bırakması beklenen Kemal Kılıçdaroğlu'nun yerine gelecek ismin Sabancı Üniversitesi öğretim üyelerinden finans profesörü Özgür Demirtaş olduğu iddia edildi. 24 Haziran seçimlerinde adı CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak da geçen Demirtaş'ı Kemal Derviş'in desteklediği öğrenildi. CHP kulislerini sallayan iddiaya göre, Demirtaş önce CHP'nin İstanbul Büyükşehir adayı yapılacak. Sosyal medyada takipçi sayısı 1 milyona dayanan Demirtaş'ın partinin oylarını anlamlı bir şekilde yükselteceğini düşünen Derviş ve derin CHP, seçimden sonra ise genç profesörü partinin başına getirecek. CHP'de 2009 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir adayı gösterilen Kemal Kılıçdaroğlu da kısa bir süre sonra partinin başına geçmişti.

CHP'NİN ÇİPRAS'I
Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu olan 42 yaşındaki Demirtaş, 15 yıl boyunca ABD'de çalıştı. Finans üzerine uzmanlaşan ve profesör unvanını alan Demirtaş için "CHP'nin Çipras'ı olacak' yorumları yapılıyor. Yunanistan'ın sosyal demokrat başbakanı Çipras'tan iki yaş genç olan Demirtaş'a parti tabanı da büyük ilgi gösteriyor. CHP'liler sosyal medyada Demirtaş'ın partinin başına geçmesi için sürekli çağrıda bulunuyor. Derin CHP'nin başlattığı Demirtaş operasyonuna 24 Haziran seçimlerinden sonra koltuğu sallanan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da destek verdiği öğrenildi. Yakın çevresine yorulduğunu ve yıprandığını söyleyen Kılıçdaroğlu'nun yerel seçimden sonra koltuğunu Demirtaş'a kendi isteğiyle devredeceği ve böylece kurultay kaybeden genel başkan olma riskini de ortadan kaldıracağı belirtiliyor. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde kendisine partisinin adayının kim olacağını soran gazetecilere "Ekonomiden anlayacak, güven verecek, bir başarı öyküsü olacak" cevabını vermişti. Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri "Özgür Demirtaş'ı işaret ediyor" şeklinde yorumlanmış ancak CHP lideri daha sonra sürpriz bir şekilde Muharrem İnce'yi Cumhurbaşkanı adayı göstermişti. CHP'nin başına geçmek için yerel seçimleri bekleyen Muharrem İnce'nin derin CHP'nin dayattığı Özgür Demirtaş formülüne ne tepki vereceği ise merakla bekleniyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya