Bugünkü
Takvim
  • 19 Ekim 2010, Salı

Gıda fiyatları vurguncu yüzünden artıyor

Türkiye'de tarımsal ürünlerdeki spekülasyonun ardındaki gerçek nedir?
Türkiye
'de gıda ürünlerindeki fiyat istikrarsızlığının ve dönemler itibariyle artan fiyatların ardındaki gerçek, bu gıdalarla ilgili piyasayı elinde tutan büyük tüccarların spekülasyonudur. Üretici, ürünü mal ettiği fiyatın biraz üstünde, hatta faizi düşünürsek, bazen de altında, büyük tüccara vermektedir. Üretici, Türkiye'de her dönem örgütsüz ve yalnız bırakılmış, tarımsal teşvikler üreticiye yaramamıştır. Tarladan marketin rafına kadar üreticinin piyasayı belirlemesi gerekir ki, fiyat spekülasyonu olmasın.
Ancak Türkiye'de bu işi yapacak kooperatif yapısı yok. Bugün üretici birlikleri ve kooperatiflerinin devlete olan borçları ödenemez durumdadır. Bu birlikler iyi yönetilmeyi bırakın, adeta yağmalanmaktadır. TARİŞ'ten başlamak üzere bütün bu birliklerin hızla yeniden yapılanması gerekir. Yani gıdada tarladan sofraya kadar üretici egemen olsun, aracılar bulunmasın diyoruz.

Zeytin ne durumda?
Geçen hafta sonu zeytin hasadı dolayısıyla Akhisar'daydık. Akhisar, zeytinin önemini giderek anlayan ve bu alana yatırım yapan bir merkez. Akhisarlı üreticiler 42 ülkeye ihracat yapıyor. Hiçbir üretici yalnız iç pazarı düşünerek yatırımını kurgulamıyor. Akhisar'da zeytin üreticilerinden en çok duyduğum kavram 'sürdürülebilir ihracat' oldu. Zeytin gibi endüstriyel bir tarım ürününü, dünya ile rekabet ederek üretmek ve bunu sürdürülebilir bir büyüme ve ihracat hedefi ile yapmaya girişmek önemli. Daha da önemlisi, Akhisar gibi, zeytin konusunda, Gemlik, Ayvalık kadar bilinmeyen bir merkezin bu bilinci ve donanımı yakalaması. Zeytin üreticisi rafa kadar giden ticaretin yolunu bulmuş. Bunu tüm tarımsal ürün üreticileri yaptığı zaman gıdada pahalılık olmaz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya