Bugünkü
Takvim

Hayaller

Bir okuyucum mail atmış. "Buram buram komplo kokuyorsun" diyor. "CHP'nin liderliğine ABD, Washington'da bir ismi hazırlıyor diyorsun. Bu saçma fikirlere nasıl kapılabiliyorsun" diye de soruyor. Bu arkadaşa söyleyecek fazla bir şey yok. Süleyman Demirel Amerikalarda bir işadamı tarafından gezdirilip, ardından Türkiye'ye getirilip bir gecede parti başkanı yapıldı. Onu lider olduğunda kimse tanımıyordu.

Mesela bir Kamer Daron Acemoğlu var. 3 Eylül 1967'de İstanbul'da doğan şanslı bir isim. Babası önemli bir hukukçu olan Kework Acemoğlu. Bu isim Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün özel listesinde bulunan biridir. Yani Daron Acemoğlu'nun doğduğu gün dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde görev yapacağı biliniyordu.

Daron Acemoğlu'nun 1986 yılında Galatasaray lisesini bitirmesi, ardından İngiltere'ye York Üniversitesi'ne davet edilmesi de doğum haritasının bir çizelgesiydi.

Yüksek lisans ve doktora derecelerini alacağı okul da hazırdı. Ekonomi alanında dünyanın en iyisi kabul edilen Londra Ekonomi Okulu... Hemen sonrasında da aynı okulda ders verecekti. Acemoğlu'nun gölgesinde bir isim vardı. İsmail Özdağlar. İsmail Özdağlar da ABD'de üst düzey yakın ilişkileri olan bir isimdi. İndiana ve Michigan üniversitelerini bitirdi.Türkiye'de bakanlık da yapan İsmail Özdağlar, Yüce Divan'da yargılandı. Görevini kötüye kullanmak suçundan milletvekilliği düşürüldü. Kimilerine göre tesadüf kimilerine göre yine doğum çizelgesi, Daron Acemoğlu, İsmail Özdağlar'ın kızı Asuman'la evlendi. Hem Daron Acemoğlu hem de Asuman Acemoğlu, Massachusetts Institute of Technology ya da Türkçe adı Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde ders veriyorlar.

Şimdi Daron Acemoğlu'nun Türkiye ilişkilerini inceleyelim. Rahmi Koç Bilim ödülü sahibi. Türk siyasetinde sadece iki kişiyle görüşür. Abdullah Gül ve Ali Babacan. Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan nefret eder. Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olduğu dönemde, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle 2013 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında Sosyal Bilimler dalında Prof. Dr. Daron Acemoğlu'na ödül vermişti. 2018'de Daron Acemolu'nun Türkiye'deki Bakanlar Kurulu'na Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı olarak girmesi için güçlü bir çalışma yapıldı. Abdullah Gül, Ali Babacan ve Kemal Derviş üçlüsü, Acemoğlu'nun Türkiye'de paranın yönetimine geçmesi için çok önemli lobi yaptı. Ertuğrul Özkök de "Ah keşke bakan olsa. Hayali bile güzel" diye yazılar yazdı.

Amerika'da diplpmatların, askerlerin ve CIA çalışanlarının yazdığı bir internet sitesi var. Orada "Hatta Derviş, o kadar önemli bir adım atacaktı ki eğer Acemoğlu, Türk lirasını yönetmeye başlasaydı, Fethullah Gülen Türkiye'ye iade edilecekti. Ali Babacan da, parti kurmayacaktı. Abdullah Gül de, karşı harekette açık şekilde yer almayacaktı." şeklinde iddialı sözlere yer veriliyor.

Türkiye'de sık sık konferanslara çağrılıp görücüye çıkarılan Daron Acemoğlu Başkanlık sistemine karşı olduğunu açıkça ifade ediyor. 2024 yılında yapılması planlanan seçimde Cumhurbaşkanı adayı olması düşünülüyor. Hatta Benenson Strategy Group (5 yıl boyunca Kemal Kılıçdaroğlu'na her istediğini yaptıran ve HDP'yi hala yöneten ekip) ve Heritage Foundation'la Atlantic Council Daron Acemoğlu'nun CHP'nin adayı olarak Cumhurbaşkanı seçilmesi için hayaller kuruyor ve çalışıyor.

Bu kuruluşlar içinde fikir ayrılığı da ortaya çıktı. Çünkü Acemoğlu'nun Ermeni asıllı olması, seçilme ihtimalini düşürüyor. Ancak HDP'nin de içinde bulunduğu blok, ardından Türkiye'yi sarsacak bir ekonomik operasyon ve yeni model Kemal Derviş gibi 200 milyon dolarla Türkiye'ye gelecek Daron Acemoğlu ihtimali hala masada duruyor. Tabii alternatif başka isimler üzerinde de çalışıyorlar. Adamlar boş durmuyor! Ankara'nın Washington'a bağlanması onlar için hayati önem taşıyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

Ertuğrul Özaydin Ertuğrul Özaydin

Sizin gibi yürekli gazeticilere ihtiyaç var Bekir hazal ve Ergün Diler

Aynı Görüşte misiniz?
evet53
hayır8
cevapla 31.01.2020 15:47
İzmir İzmir

Sizi anlaması gerekenler anlasa yeter bekir bey, herkes anlasamada olur... Ne demişler anlayana sivrisinek saz....

Aynı Görüşte misiniz?
evet73
hayır2
cevapla 30.01.2020 02:22
Aydın yılmaz Aydın yılmaz

Sayın bekir hazar bu milleti aydınlattığınız için size ve Ergün beye teşekkürü bir borç biliyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır0
cevapla 30.01.2020 00:57
Ulvi Ungay Ulvi Ungay

Eskisi gibi Koalisyon dönemlerini Türkiyenin başına dert etmeye çalışanların niyetinden şüphe ederim.Bıraktığımız sistem Türkiyeyi Batıya kul köle edip, kapılarında süründürüp ,sümen altından devleti yönetebilmelerini sağlayan bir sistemdir.Yıllar boyuncada bizi boyunduruk altına almıştır.Bu gerçekleri milletin gözünden kaçırıp eski sisteme methiye düzenlere çok dikkat etmek gerekir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet87
hayır0
cevapla 29.01.2020 19:32
Zeynep Zeynep

Harika bilgiler

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 29.01.2020 14:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya