Bugünkü
Takvim

Böbrek çıkımı darlığı (U-P darlık)

Böbrekler oluşturdukları idrar vasıtasıyla, kandaki zararlı ve artık maddeler ile fazla sıvıyı vücuttan atar. Böbreğin etli dokusunda yapılan idrar, "pelvis" adı verilen böbrekteki havuzcukta toplanır. Buradan "üreter" denilen ince bir boru şeklindeki oluşumla idrar torbasına inerek burada depolanır. Daha sonra mesaneden dışarı boşaltılır. Böbrek çıkımı darlığı, böbrek pelvisi (P) ve üreter (U) arasındaki geçişte oluşur. Bu yüzden "U-P darlık" denir. Böbrekte üretilen idrar miktarı, çıkımdaki bu darlıktan geçemeyecek kadar bol olunca içeride birikir. Böbreğin içini doldurarak etli dokuya baskı yapmaya başlar. Hidronefroz denilen böbrekteki şişme durumu oluşur. Zaman ilerledikçe bu basınç giderek böbrek yetmezliğine neden olur. Böbrekteki hasar oluşma hızı, tıkanmanın derecesine göre değişir. Hastalığın belirgin hale gelmesi yıllar sürebileceği gibi, daha doğumda tamamen iflas etmiş bir böbrek de karşımıza çıkabilir. Bazı hastaların darlıklarında ise dalgalı dönemler olur. Bunlarda idrar nispeten rahat boşalabilir, bazen de kasılma veya krampa bağlı boşalma zorluğu olur. Ana rahminde böbrek gelişirken başlayan bozukluk, doğum öncesi ultrasonla teşhis edilebilmektedir. Her bin 500 çocuktan birinde görülür. Genetik değildir. Annenin doğum öncesi veya hamilelik sırasında yaptığı yanlış bir şeyden kaynaklanmaz. Böbrek çıkımı darlığı bazen erişkin yaşta da görülebilir. Nedenleri arasında böbrek taşları, o bölgedeki ameliyatlar veya idrar yollarının üst kısımlarını etkileyen iltihaplar...

Hastalık belirtileri:

Karında veya yanda ağrı
Ele gelen kitle veya şişlik
Ateş, idrar yolları enfeksiyonu
Çok sıvı alınca ağrının artması
Taş oluşması
İdrarda kan
Bebekte gelişme geriliği

Teşhis:
Ultrason ile ilk tanı konulur. İlaçlı böbrek filmi veya bilgisayarlı tomografi ile böbreğin çalışma durumu ve anatomik detaylar görülür. Böbrek sintigrafisi yapılarak böbreğin fonksiyonu diğer böbrek ile karşılaştırılır. Bu önemli tetkikle ayrıca hastalığın tam derecesi ve şiddeti saptanır.

kalan karakter 1000

g g

peki bu ameliyattan sonra oruç tutmak sakıncalı mı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.07.2014 08:59
m m

Peki bu hastaligin tedavisi varmi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 11.12.2012 20:55
semih semih

war cok ıyı ve d kalıtelı bır doktor ve bu ısın uzmanınızı bulmanızı tavsıye ederım...zor bır surec ama kesınlıkle ıhmal etmeyınız bır up darlık hastası olarak 1 kapalı 1 acık amelıyat kapalı amelıyat ta sonuc yok deneek kadar az acık amelıyat ve bu ısın uzmanı olması sart ılk amelıyatımı dr yaptı ıkıncısını prof aradakı farkı anlatmaya kelımeler yetmez

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.04.2013 22:34
m m

Peki tedavisi ne acaba?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.12.2012 20:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.