Uzman isim Facebook ve Instagram hakkında uyardı: Cebimizdeki casusa dikkat!

Uzman isim Facebook ve Instagram hakkında uyardı: Cebimizdeki casusa dikkat!
22.09.2020 22:17 - Son Güncelleme: 22.09.2020 22:20

OTOMATİK OYNAT

Sosyal Medya Uzmanı Ümit Sanlav, A Haber ekranlarında sosyal medya kullancılarını dikkatli olmaları konusunda uyardı. Sanlav, bu Facebook ve Instagram gibi sosyal medya uygulamalarının cep telefonu, televizyon, bilgisayar gibi yüklü olduğu elektronik cihazlarda kullanıcının bilgisi dışında ortam dinlemesi yapma veya kamerayı açma gibi imkanın olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde açılan davada Facebook'un yüz tanıma teknolojisini kullanarak 100 milyondan fazla Instagram kullanıcısının biyometrik bilgilerine eriştiği öne sürülmüştü. Facebook ise bu iddiaları reddetmiş, bunun yalnızca sistemdeki bir yazılım hatası olduğunu belirtmişti.

Konu bir adım daha öteye taşındı. Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) açılan bir davada instagram, kullanıcıların kameralarını açarak casusluk yapmakla suçlandı.


Türkiye'de 38 milyon aktif Instagram kullanıcısı bulunuyor.

Sosyal Medya Uzmanı Ümit Sanlav A Haber'de sosyal medya kullancılarını A Haber'de dikkatli olmaları konusunda uyardı. Sanlav, bu Facebook ve Instagram gibi sosyal medya uygulamalarının cep telefonu, televizyon, bilgisayar gibi yüklü olduğu elektronik cihazlarda kullanıcının bilgisi dışında ortam dinlemesi yapma ve ya kamerayı açma gibi imkanın olduğunu ifade etti.

SON DAKİKA