SON DAKİKA: Yerli güdümlü füze UMTAS envantere giriyor: Görevini tamamlamadan yolundan dönmez

SON DAKİKA: Yerli güdümlü füze UMTAS envantere giriyor: Görevini tamamlamadan yolundan dönmez
02.12.2020 08:51

Son dakika haberine göre, savunma sanayinde yerlilik payı hızla yükselirken, testleri tamamlanan silahlar da bir bir envantere giriyor. Son haber Roketsan'dan geldi. Kurumun resmi Twitter hesabı üzerinde yaptığı açıklamada, ilk yerli tasarım hassas güdümlü tanksavar füze sistemi UMTAS'a ilişkin paylaşım dikkat çekti.


Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (UMTAS), yerli tasarımı ve gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabilme kabiliyetiyle savunmada son derece önemli bir yere sahip.
ROKETSAN PAYLAŞTI
Roketsan resmi Twitter hesabı üzerinde yaptığı açıklamada UMTAS'a ilişkin bir video yayınlayarak, "Ülkemizin ilk yerli tasarım hassas güdümlü tanksavar füze sistemi #UMTAS, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlığı sayesinde gece/gündüz, her türlü hava koşulunda hedefine kilitlenir, görevini tamamlamadan yolundan dönmez" ifadelerine yer verdi.UMTAS UZUN MENZİLLİ TANKSAVAR FÜZESİ
Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (UMTAS), öncelikli olarak taarruz helikopterlerinde kullanım için geliştirilmiş, hassas güdümlü tanksavar füze sistemidir. Füze, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabilmektedir. Lançer ve füze arasındaki RF veri bağı, kullanıcısına esnek operasyonel yetenek kazandırmaktadır. Füze, atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebilmekte olup at-unut veya hedef/vuruş noktası seçimine olanak sağlayan at-güncelle uçuş modlarına sahiptir.

ZIRHLI HEDEFLERE KARŞI ÇOK ETKİN
Hassas güdüm-kontrol yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı, UMTAS Füzesi'nin zırhlı hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlamaktadır.

SİSTEM ÖZELLİKLERİ
Gece-Gündüz ve Tüm Hava Koşullarında Görev Yapabilme Özelliği

Sabit ve Hareketli Hedeflere Karşı Kullanım

HEDEF GÜNCELLEME YETENEĞİ
Hedef Güncelleme Yeteneğinin Sunduğu Esneklik ile; Hedef Üzerinde Vuruş Noktası Güncelleme, Uçuş Esnasında Hedef Değiştirme, Sütre Gerisinden Atış. Sıvı Yakıt Yangını ve Kurşun Çarpmasına Karşı Duyarsız Mühimmat Özelliği.

KULLANILABİLDİĞİ PLATFORMLAR
T129 ATAK Taarruz Helikopteri, S70-B SEAHAWK Helikopteri, HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı, MIL-STD-1760 ve MIL-STD-1553 Arayüz Standartlarına Sahip Diğer Platformlar Deniz platformlarına stabilize silah sistemi ile entegre edilen UMTAS, zırhlı kara araçlarına ve çekili/sabit kara platformlarına da entegre edilmektedir.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN