Muhteşem, gerçek bir teslimiyet hikayesi…

Muhteşem, gerçek bir teslimiyet hikayesi…

01.02.2015 00:00

“Kertenkele”, yine herkesi derinden etkileyen bir sahneyle karşımızdaydı. Dizide, İslam dininin, topluma örnek olan ve insanlığa sunulan güzellikleri, Peygamber efendimizin, Hadisi şerifleriyle ve Ashabı kiramın başından geçen olayların anlatıldığı kıssalarla, ekrana gelmeye devam ediyor.Dinimizde teslimiyet abidesi olarak gösterilen, sabreden ve şükredenin en güzel örneklerinden biri olan, Hifa Hatun ile Süheyb (r.a) örnek ve ibret veren hikayesi, Kertenkele'nin bu haftaki vaaz konusu oldu. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s) döneminde yaşanmış bir olaydan yola çıkarak, Hifa Hatun ile Süheyb hazretlerinin hikayesini anlatan Kertenkele'nin "Hayırlı evlilik" üzerine verdiği vaazı, seyredenlere duygu dolu anlar yaşattı. Peygamber efendimizin; "Cennette yüksek bir çardak vardır. Orada yalnız şükredenlerle, sabredenler otururlar." buyurduğu Hadisi Şerifiyle sabreden ve şükredene en güzel örneklerden biri olan, sabredenlerden Hifa Hatun ile şükredenlerden Süheyb hazretlerinin hikayesi, Ashabı kiramın kuvvetli bir imana ve tam bir teslimiyete sahip olduğunun en güzel örneğini anlatıyor. Vefatlarının ardından namazlarını bizzat, Peygamber efendimizin kıldırdığı bu iki değerli sahabenin başuçlarında yer alan tahtalara ise, "Bu ALLAH u Teâlâ'nın nimetine şükür edenin kabridir." diğerine de: "Bu ALLAH u Teâlâ'nın mihnetine sabredenin kabridir." ibaresi yazılmıştır.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.