Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Teknoloji
 • 12.01.2021 17:22
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 12.01.2021 17:49
ABONE OL

it.org'un 'ı kurtarıp yerli 'i karalama çabası: Açık açık yalan söylediler!

'ın son güncellemesi tepki topladı, milyonlarca kişi verilerini riske atan WhatsApp'ı silip yerli uygulamalara yönelmeyi seçti. 'nin günden güne büyüyen iletişim ve yaşam platformu 'e, dün açıklanan verilere 3 günde 4,6 milyon yeni kullanıcı katıldı. WhatsAppSiliyoruz boykotu çığ gibi büyüyünce ve yerli uygulamalara talep artınca it.org manipülatif verilerle WhatsApp'tan kaçışı önleme ve yerli uygulamaları karalama çabasına düştü. Teyit.Org, "Hangi mesajlaşma uygulaması kullanıcıdan hangi verileri istiyor?" adlı infografik çalışmasında her mesajlaşma uygulamasının erişim istediği rehber, fotoğraf, video ve ses verileri iznini sadece yerli uygulama Bip talep ediyor gibi gösterdi. Teyit.Org''un taraflı tutumuna vatandaşlar "Her uygulama benzer izinleri istiyor. Özellikle BİP’i kötülemek için hazırlanmış bir görsel olmuş." yorumuyla tepki gösterdi. Uluslararası doğrulama kurumu "International Fact-Checking Network"'ün bu skandala dur demesi ve teyit’in sertifikasını iptal etmesi isteniyor.

Teyit.org'un Bip'i karalama çabası!

WhatsApp'ın kullanıcılarına yönelik 'zorunlu veri paylaşımı' kararı tepki çekmeye devam ediyor.

Sosyal medyada #WhatsAppSiliyoruz etiketiyle başlatılan kampanyaya çok sayıda kişi katıldı.

Kısa sürede milyonlarca kullanıcı WhatApp uygulamasını silerek yerli uygulamalara yöneldi.

TEYİT.ORG'DAN YERLİ UYGULAMALARI KARALAMA ÇABASI
CHP yanlısı tutumuyla da sık sık eleştirilerin hedefinde olan sözde doğrulama sitesi Teyit.org, WhatsApp'tan kaçışın hızlanmasının ve yerli uygulamalara talebin artmasının ardından manipülatif bir habere imza attı.

Teyit.Org, "Hangi mesajlaşma uygulaması kullanıcıdan hangi verileri istiyor?" adlı infografik çalışmasında rehber, fotoğraf, video ve ses verileri erişimini sadece yerli uygulama Bip talep ediyor gibi gösterdi.   SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞDI
   Teyit Org'un kasıtlı olarak Bip'i hedef alan infografisine vatandaşlar sosyal medyadan tepki gösterdi. Twitter kullanıcıları "Tüm uygulamalar foto ve video erişimi istiyor. Telegram mikrofon ve kamera izni istiyor. Rehbere izin istemeyen program var mı? Özellikle BİP'i kötülemek için hazırlanmış bir görsel olmuş." yorumunda bulundu.

   SERTİFİKASI İPTAL EDİLSİN
   Sosyal medyada tepkisini dile getiren kullanıcılar uluslararası doğrulama kurumu "International Fact-Checking Network"'ün bu skandala dur demesini ve teyit'in sertifikasını iptal etmesi gerektiğini belirtti.

   MİLYONLAR YERLİ UYGULAMAYA AKIN EDİYOR
   Dün açıklanan verilere göre BiP'e 3 günde 4,6 milyon yeni kullanıcı katıldı.

   Turkcell açıklamasına göre, birçok üstün özelliği rakiplerinden önce hayata geçirerek iletişim uygulamaları alanında öne çıkan BiP'teki tüm veriler yüksek güvenlikli şifreleme ile Türkiye'deki Turkcell veri merkezlerinde korunuyor.

   Operatör bağımsız olarak 192 ülkede kullanıma sunulan BiP, mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama özellikleri ile kesintisiz ve güvenli iletişim imkanı sunuyor. Yakın zamanda Digicel, Turkcell'in iştiraki Lifecell Ventures ortaklığıyla, BiP'i faaliyet gösterdiği 32 ülkede müşterilerinin kullanımına sundu. Sadece Karayipler bölgesinde BiP'in 1 milyonun üzerinde müşterisi bulunuyor.

   'İZİNSİZ HİÇBİR VERİYİ ALMIYORUZ'
   Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ, kullanıcıların verilerini üçüncü taraflarla paylaşma zorunluluğu olmaksızın BiP'i kullanmaya devam edebileceklerini ifade etti.

   Tansuğ, şunları kaydetti:

   'Turkcell mühendislerinin 2013 yılından beri geliştirdiği BiP uygulamamız son 3 günde büyük bir ilgiyle karşılandı. BiP'te kullanıcılarımızın verilerini en yüksek güvenlikli Turkcell veri merkezlerinde Türkiye sınırları içerisinde saklıyoruz. Bu tarzdaki uygulamalarda önemli olan hizmetin sunulabilmesi için gerekli verilerin kullanıcılardan onayları dahilinde alınması, işlenmesi ve hizmetin sunulması için gerekli olduğu ölçüde paylaşılmasıdır. Örneğin bir iletişim uygulaması olan BiP kullanıcılarına arama ve mesajlaşma hizmetlerini sunabilmek için rehbere erişim izni talep etmektedir.'

   BiP'te izinsiz hiçbir veriyi almadıklarını, işlemediklerini ve paylaşmadıklarını vurgulayan Tansuğ, 'Bu konuda tüm kullanıcılarımızın içi rahat olabilir. 192 ülkedeki kullanıcılarımız arasında da hiçbir ayrımcılık yapmıyoruz. Müşterilerimizin geri bildirimlerini dinliyor, talepleri konusunda çok hızlı bir şekilde aksiyon alıyoruz. Dolayısıyla düzeltilmesi gereken bir şey varsa elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız.' ifadelerini kullandı.

   TÜM BİLGİLER BİP'TE GÜVENDE
   BiP'in verileri Turkcell'in İstanbul ve Ankara'daki uluslararası güvenlik sertifikalarına (TLS) sahip veri merkezlerinde saklanıyor. BiP'te mesajların iletildiği cihazlar ve sunucular arasındaki bütün iletişim uluslararası standartlara uygun biçimde TLS şifreleme yöntemiyle güvenli bir şekilde taşınıyor. Herhangi bir üçüncü şahıs araya girip mesajlara erişemiyor ve okuyamıyor.

   BiP'teki yedekleme ayarı açılmadıysa mesajlar sistemlerde karşı tarafa iletilene kadar şifrelenerek geçici bir süre saklanıyor ve mesaj iletildikten sonra sistemlerden tamamen siliniyor. Kullanıcı yedekleme ayarını açarsa paylaşımlar veri merkezlerinde şifrelenerek saklanıyor.

     BiP, rakiplerinde olmayan üstün özellikler ile global mecralarda rekabet ederken, Türkiye'nin ihtiyaçlarına uygun geliştirilen özellikleriyle de öne çıkıyor. Örneğin, keşfet bölümünde yer alan çeşitli kanallar ile kullanıcılarına bilgilendirici ve eğlenceli içerikler sunan BiP, Sağlık Bakanlığı ile iş birliği yaparak Koronavirüs Bilgilendirme ve Danışma Kanalı da açtı. Operatör ayrımı olmadan BiP kullanıcıları bu kanal üzerinden koronavirüs testi yapabiliyor ve gerekli durumlarda ALO 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi Danışma Hattı'na ücretsiz ulaşabiliyor.

     BiP uygulamasının Acil Durum özelliği ile kullanıcılar afet durumlarında, durum bilgilerini ve konumlarını network kesintisi olsa bile tek tuşla hem BiP üzerinden ile kesintisiz iletişim sağlıyor. Çeviri özelliği ise anlık mesajlaşma sırasında 106 farklı dilde sohbet etmeyi mümkün kılıyor. BiP, kullanıcılarının gelen mesajları çevrilmiş olarak görüntülemelerini sağlıyor ve gönderdikleri mesajları anlık olarak çeviriyor. BiP'e özel kaybolan mesaj yeteneği sayesinde, gönderilen mesajlar seçilen süre boyunca takipçinin sohbet ekranında görünüyor ve belirlenen süre dolunca otomatik olarak siliniyor.