Bugünkü
Takvim

Emeklilik tarihini beklemeden erken emekli olabilirsiniz! Bu dilimde olanlar dikkat edin

bazı hastalığı olan vatandaşlar için kolaylığı sağlıyor. Allah vermesin ama bu hastalıklar varsa erken emekli olunabiliyor. Hangi durumda erken emekli olunabilir? Hastalığı olan kişiler erken emekli olabilirler mi? Erken emeklilik imkanı olan hastalıklar hangileri? Bunlara benzer sorulara uzmanından cevap geldi. Son yıllarda diyabet hastalığının yaygınlaşması ve çalışmayı engelleyici boyutlara ulaşması, taleplerini de artırdı. Bu konuda bazı şartlar bulunuyor. Öncelikle malulen emeklilikte rahatsızlığın olduktan sonra, yani çalışırken ortaya çıkması ve çalışma gücünün en az yüzde 60 oranında kaybedilmiş olması gerekiyor. Bunun yanında en az 10 yıl yani 1800 gün prim ödenmiş olması da isteniyor..

  • SGK
  • 17.03.2020 10:04
  •  - 
  • Son Güncelleme: 17.03.2020 10:04
ABONE OL
Emeklilik tarihini beklemeden erken emekli olabilirsiniz!

SGK'dan erken emekli olabilirsiniz. Bu bağlamda bu hastalıkları olanlar emeklilik tarihini beklemeden erken emekli olabilirler! Sosyal güvenlik mevzuatımız çalışma gücünü belli oranda kaybeden sigortalılara erken emeklilik hakkı tanıyor. Eğer doğuştan bir engel varsa, yaş şartına bakılmadan daha az sürede emeklilik imkanına kavuşuluyor. Yine sonradan çıkan rahatsızlıklarda da malulen emeklilik ya da iş göremezlik ödeneği gibi kolaylıklar sunuluyor. Kanser hastalarına da malullük maaşı ödeniyor. 3 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği ekinde, bununla ilgili detaylar belirlendi.

DETAYLAR İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA TIKLAYINIZ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.