Anketlerde son durum ne? Cumhur İttifakı İBB başkan adayı Murat Kurum canlı yayında açıkladı! İSPARK müjdesi, başıboş köpek sorunu, Mahmutbey Kavşağı...

Yerel seçimlere 39 gün kaldı. Cumhur İttifakı'nın İBB adayı Murat Kurum, 5 yıldır CHP yönetiminde çözümsüzlüğe terk edilen İstanbul'un sorunlarını çözmek için kolları sıvadı. Bu kapsamda sahada aktif olarak faaliyetlerini sürdüren Murat Kurum katıldığı canlı yayınnda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurum, muhalefetin 2 ay önce anketlerde "8-10 puan öndeyiz" iddialarına yapılan son anket sonuçlarını açıklayarak cevap verirken CHP ve DEM Parti arasındaki 'Kent Uzlaşısı' noktasında da kritik açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalardan satır başları...

Giriş Tarihi 20 Şubat 2024, 21:15 Güncelleme 21 Şubat 2024, 01:42
Anketlerde son durum ne? Cumhur İttifakı İBB başkan adayı Murat Kurum canlı yayında açıkladı! İSPARK müjdesi, başıboş köpek sorunu, Mahmutbey Kavşağı...

İÇİNDEKİLER

Türkiye seçim sath-ı mailine girdi. Seçmenler yerel yönetimlerin belirlenmesi için 31 Mart Pazar günü sandık başına gidecek.Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum olurken; CHP 5 yıldır İstanbul'u hizmetten mahrum bırakan, İBB koltuğunu şahsi ve siyasi emelleri doğrultusunda kullanan Ekrem İmamoğlu'nu bir kez daha aday gösterdi.

"FATİH'İN EMANETİ İSTANBUL'U ŞAHA KALDIRMAK İÇİN AŞKLA ÇALIŞACAĞIZ"
Kurum, "Fatih'in emaneti olan İstanbul'umuzu yeniden şaha kaldırmak için gece gündüz demeden; aşkla, azimle, heyecanla; çok çalışacağız" diyerek yola çıktı. 5 yıldır CHP yönetiminde çözümsüzlüğe terk edilen İstanbul'un sorunlarını çözmek için kolları sıvadı.İSTANBUL'UN EN BÜYÜK PROBLEMİ NE?
Fatih'in emaneti İstanbul'u yeniden ayağa kaldırmak için çalışmalarını sürdüren Kurum, katıldığı canlı yayında kritik açıklamalarda bulundu. CHP'li İBB tarafından afişlerinin kaldırılmasına tepki gösteren Kurum dikkat çeken ifadeler kullandı.

"TELAŞLANDILAR, NE YAPACAKLARINI BİLMİYORLAR"
Afişlerinin, CHP'li yönetimin talimatıyla kaldırıldığını söyleyen Kurum, "Sorsanız demokrasiden bahsederler, hak derler. Parasını ödediğimiz billboardlara gece geliyorlar kendi reklamlarını yapıştırıyorlar. Hani nerede demokrasi? Sizin demokrasi anlayışınız bu mu? Öyle bir telaşlandılar ki ne yapacaklarını bilmiyorlar. Kimle ittifak yaparlarsa yapsınlar biz bu seçimi alacağız, farkla alacağız" dedi.

İşte Kurum'un açıklamalarından satır başları;

"BİZ BU SEÇİMİ ALACAĞIZ"
DEM Parti'nin aday evraklarını son dakika vermesine yönelik konuşan Kurum, "Gelinen süreçte; yetiştirdi, yetiştiremedi; önce verdi, veremedi söylemleri; acaba seçime girsek mi, girmesek mi gibi bir irade görüyoruz karşımızda. Yüksek Seçim Kurulu da başvurularını onayladı. Tabii, nereden talimat aldıklarını çok iyi biliyoruz.

Bu manada işte kent uzlaşısı içerisinde olup da farklı farklı ittifaklar içerisinde yine süreci yürütmeye çalıştıklarını da tüm milletimiz görüyor, İstanbullular da görüyor. Ama onlar hangi ittifak içerisinde olursa olsun bizim için hiç önemli değil. Topu da gelse biz bu seçimi alacağız. Altını çizerek söylüyorum. 31 Mart gecesi İstanbul'un Fetret Devri'ni hep beraber bitireceğiz."

"KANDİL'İN TALİMATLARIYLA HAREKET EDİYORLAR"
CHP ve DEM Parti arasındaki 'Kent Uzlaşısı' noktasında da açıklama yapan Kurum, "Nereden talimat aldıklarını; milletimiz de çok iyi biliyor, biz de biliyoruz. Burada Kandil'in talimatlarıyla hareket ediyorlar. Bir bakıyorsunuz bir aday çıkıyor; ondan sonra gelen bir talimatla adayı hemen değiştiriyorlar. Ama onların hangi ittifakta olduğu bizi ilgilendirmiyor. Biz işimize bakacağız. Kent Uzlaşısı'nı daha önceki seçimlerde de farklı isimlerle, 'Şehir Uzlaşısı' adı altında yaptılar biliyorsunuz.

Bildiğim tek şey İstanbul'un sorunları, İstanbul'un problemleri ve İstanbul'un beklentileri. Deprem riski şu anda, onların yapacağı uzlaşıdan daha kıymetli. Oradaki beklenti, kirli oyunlar, kapı arkasında yapılan pazarlıklar; gün be gün ortada. Bunu biliyoruz, saklamalarına gerek yok. Adına başka bir isim koymalarına da gerek yok. Aleni olarak gidip deyin; 'Biz burada ittifak yapıyoruz' deyin. Bunu da diyemiyorsunuz, neden? Niye çekindiğiniz bir ittifakı yapıyorsunuz madem? Dolayısıyla bunlar aynı söylemlerle, Kandil'den bir talimat alıyorlar. O talimat çerçevesinde oradaki ittifak tarif ediliyor. Düşünebiliyor musunuz? Kandil bunlara ne yapması gerektiğini tarif ediyor ve bunlar da ona uyuyor."

"1.5-2 PUAN ÖNE GEÇTİK"
Biz, her yerde öyle bir motivasyon, öyle bir sevinç görüyoruz ki, İstanbullu kardeşlerimizi artık bu 5 senelik yoruldukları iktidardan kurtulmaya 40 gün kaldı. Ve o 40 günü iple çekiyorlar. O 40 gün sonra İstanbul özgürlüğüne kavuşacak. Yapılan anketlerde ise 1.5-2 puan öne geçtik.

MUHALEFETİN 'ÇED RAPORU' YALANI
Bu madene 2022 yılında 16 milyon liralık rekor bir ceza verdik. İşletmeyi 3 ay faaliyetten men ettik.

"1 YIL GEÇMEDEN 46 BİN KONUT TESLİM EDİLECEK"
Biz milletimizin en zor anında hep yanında oluyoruz. Ben Manavgat yangınında bütün köylere gittim. Asrın Felaketi'nde 11 ile gittim. Bir çok hikayeyle karşılaşıyorsunuz ve paydaşı oluyorsunuz. 11 ilde afet olacak, 14 milyon vatandaş etkilenecek, siz 3 ayda 180 bin konutun inşaatına başlatacaksınız. 1 yıl geçmeden 46 bin konut teslim edilecek. Bu inanmakla oluyor, çalışmakla oluyor

"TEK MOTİVASYONUMUZ İSTANBUL OLUR"
Milletimizin en zor anında hep yanında oluyoruz. Biz bu millet için çalışmayacağız da ne yapacağız? Allah nasip ederse, 1 Nisan sabahı görevi devraldığımızda bütün İstanbullular için gece-gündüz çalışmaktan başka işimiz olamaz. Tek motivasyonumuz İstanbul olur.

İstanbul'un bu sorunları çözülecekse eğer bu sorumluluğu birilerinin alması gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız 94'ten beri her türlü görevi yaptı. Ve bu ülke için hala sağlığından feragat ederek, ailesinden feragat ederek görevini yapıyor.

"VAATLERİN YAPILACAĞINI MİLLETİMİZ ÇOK İYİ BİLİYOR"
Her afette milletimize söz verdik, o sözlerimizi de tuttuk. 81 ilde, birçok ilçede emeğim var. İzmir'de deprem olduktan sonra inşa faaliyetlerini yaparken, CHP'li bir ablamız 'Ben CHP'liyim, sizin farkınız bu. Siz söylediğinizi yapıyorsunuz ama bizimkiler yapmaz' diyor. Bu bir bakış meselesi. Bu vaatlerin yapılacağını milletimiz çok iyi biliyor.

İMAMOĞLU KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE NEDEN KARŞI?
Ekrem Bey çıkıp deprem dönüşümüne ilişkin "650 bin konut yapılmamalı" diye bir söylemde bulunuyor. Biz diyecek bir şey bulamıyoruz. Dertleri İstanbul'un can güvenliği değil.

"BU ANLAYIŞ 650 BİN KONUT YAPMAYI HAYAL BİLE EDEMEZ"
Böyle bir konuya mevcut başkan çıkıp, 'yapılmamalı' diyor. İnsanlar enkazın altında mı kalsın başkan? Kusura bakma, senin ne düşündüğün, İstanbullunun ve bizim umurumuzda değil! Bunların mantığıyla şehir 100 yılda dönüşmez."KİPTAŞ ELİYLE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ"
650 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirmek istiyoruz. Öncelikle her yıl 60 bin, 5 yılda da 300 bin konutu KİPTAŞ eliyle dönüştüreceğiz.

"YAPRAKLARDAN ALKIŞ BEKLERSEN MÜSİLAJ ÇIKAR"
Arıtma tesisi yapmazsan müsilaj çıkar. Yapraklardan alkış beklersen müsilaj çıkar. Bu kafayla sen İstanbul'u yönetmeye kalkarsan olmaz.
İmar planlarının yapılmasıyla birlikte kentsel dönüşümde 250 bin konutu da vatandaşımızla birlikte yerinde bir dönüşüm anlayışı içerisinde yapalım istiyoruz.

PROJELERİ TEK TEK AÇIKLADI
100 bin sosyal konut yapıyoruz. Bu konutlar satılmayacak, kiralanacak. Hem kira fiyatlarını aşağı çekecek hem de kentsel dönüşüme girecek vatandaşlarımızı bu konutlarda düşük kiralarla ikame edeceğiz. 650 bin konut zaten bizim. 300 binini Yarsı Bizden'le yapacağımız, 250 bin konutun vatandaşımızla özel sektörümüzün el ele verdiği imar düzenlemeleriyle yapacağımız, 100 bin de kiralık konutu eklediğinizde 650 bin. Bir de bakanlığınki var. Bizim hedefimiz 5 yılda İstanbul'da acil dönüşmesi gereken konutların dönüşümünü sağlamak. Yeni sanayi sitelerinin kurulumunu gerçekleştireceğiz. Binlerce örneğini yaptık. Hem şehirdeki trafik yükünü, afet risklerini bertaraf etmek için bu sanayi tesislerini şehrin çeperlerine taşıyacağız.MAHMUTBEY KAVŞAĞI
Mahmutbey Kavşağı artık bir çile haline gelmiş. Hem hava kirliliğini hem de afet riskini bertaraf etmek için sanayi tesislerini şehrin çeperlerine taşıyacağız. Tarihi yarımadayla ilgili çok güzel projelerimiz var. Şu an KİPTAŞ'ın elinde olan proje yıkık halde orada bekliyor, bir tane bile çivi çakmadılar.

SÜLEYMANİYE ÇEVRESİ
İstanbul'un istihdamını arttırmazsanız, gelen turist sayısını arttırmazsanız şehir mutlu olmaz. Sana ecdat burayı emanet etmiş. Biz gelir gelmez Süleymaniye çevresindeki düzenlemeyi hayata geçireceğiz.

"İSTANBUL'UN METRO GİTMEYEN TEK BİR İLÇESİ KALMAYACAK"
Bizim amacımız ilk 5 yılda şu an 328 km metro hattımız var, bunu 650'ye çıkarmak istiyoruz, iki katına çıkaracağız. 2034'e gelindiğinde İstanbul'un 1004 km metro hattı olacak. Metro gitmeyen tek bir ilçesi kalmayacak.
Toplam 2029'da ulaşacağımız raylı sistem hattımız 650 km olacak. En önemli hatlardan biri TÜYAP'tan başlayıp Yeni Kapı'ya ulaştıracağımız bir hat.

KURTKÖY-SABİHA GÖKÇEN HATTI
Metrobüsteki çileyi bitirebilmeniz için metro yapmanız gerekiyor. Kurtköy-Sabiha Gökçen hattı bizim için çok önemli, o hattı yapacağız.
Kuzeyden giden bir hat var, yeni bir lojistik hat. Kuzey Marmara Otoyolu yapılırken orası uygun yapıldı. Bu hattı yapmamız İstanbul'un lojistiği, ülkenin ihracatı adına çok önemli, tarihi İpek Yolu dediğimiz bir hat aslında.
İstanbul'da ağır vasıta yükü %25. Bu lojistik hatları yapmazsanız eğer trafik sorununu halledemezsiniz. Bunu biz lojistik hatlarla bağlayacağız. 6 yeni lojistik hat getiriyoruz

GÖZTEPE'DEN BOSTANCI'YA GİDEN TÜNEL
Önemli projemiz de Göztepe'den Bostancı'ya giden tünel projemiz. Bu sayede D-100 karayolundan sahil yoluna bağlantıyı sağlamış olacağız ki E-5'te de genişleme düzenlemesini yapacağız

Depremde biz 1 yıl içinde konutları yapacağız, vatandaşlarımızı oturtacağız dediğimizde yine eleştirmişlerdi. "Biz bedava vereceğiz" demişlerdi. Vaadi kimin verdiği bu manada çok çok önemli."İSPARK'TA İLK YARIM SAAT ÜCRETSİZ OLACAK"
İSPARK'ta ilk yarım saat ücretsiz olacak. Göreceksiniz, bu haliyle de İSPARK zarar etmeyecek, kar edecek. Orayı liyakatli arkadaşlarla yöneteceğiz. Bu da şehrin trafiği adına çok önemli bir iş. Otopark ücretlerine yüzde 25 indirim yapacağız. "Dijital İstanbul" çatısı altında hem afeti, hem taksi uygulamalarını hem de vatandaşlarımızın ihtiyacını yöneteceğiz.

SOKAK KÖPEKLERİ
39 ilçede Sahipsiz Hayvan Rehabilitasyon Merkezi yapacağız. Burada hayvanlarımızın bakımları, kısırlaştırma işlemleri yapılacak. Sorun şu an kontrolsüz bir şekilde büyüyor. 3 yıl sonra artık müdahale edemeyeceğimiz bir duruma gidecek.

"ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİMİZE 10 BİN LİRA EĞİTİM BURSU VERECEĞİZ"
Gençlerin İstanbul'unda da öğrenci evlerine 25 metreküp doğalgaz desteği vereceğiz. Üniversite öğrencilerimize 10 bin lira eğitim bursu vereceğiz. İlk işini kuracak gençlerimize 100 bin lira sermaye desteği vereceğiz

Siz yeter ki gençlere destek olun, önünü açın. Onlar her şeyi yapar, emin olun bizden daha iyilerini yaparlar. İlk evlenecek gençlere 50 bin lira beyaz eşya desteği vereceğiz.

Dijital Beyaz Masa'mız olacak. Her hizmeti dijital olarak tek bir merkezden yöneteceğimiz bir anlayışı getireceğiz. Bir eksik gördünüz, telefonunuzdan o eksiği direkt bana iletebileceksiniz.

"BU SEÇİMİ FARKLA ALACAĞIZ"
Sorsanız demokrasiden bahsederler, hak derler. Parasını ödediğimiz billboardlara gece geliyorlar kendi reklamlarını yapıştırıyorlar. Hani nerede demokrasi? Sizin demokrasi anlayışınız bu mu? Öyle bir telaşlandılar ki ne yapacaklarını bilmiyorlar. Kimle ittifak yaparlarsa yapsınlar biz bu seçimi alacağız, farkla alacağız.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN