Son dakika: MİT'ten nokta operasyon! PKK/YPG'nin sözde Suriye ideolojik alan sorumlusu Ali Subaşı etkisiz hale getirildi

Son dakika haberleri... MİT, terör örgütü PKK/YPG'nin sözde Suriye ideolojik alan sorumlusu terörist Ali Subaşı'yı, Suriye'nin kuzeyindeki operasyonla etkisiz hale getirdi. PKK terör örgütünün, Suriye'deki tabanda kırılmaya neden olmaması amacıyla Ali Subaşı'nın ölümünü, 'kronik rahatsızlıkları nedeniyle hastanede tedavi görmekte iken öldü' şeklinde duyurdu. Örgüt, MİT'in nokta operasyonunu, korku ve paniğe neden olmaması amacıyla gizledi.

Giriş Tarihi 17 Kasım 2023, 09:56 Güncelleme 17 Kasım 2023, 10:10
Son dakika: MİT’ten nokta operasyon! PKK/YPG’nin sözde Suriye ideolojik alan sorumlusu Ali Subaşı etkisiz hale getirildi

MİT, PKK/YPG'nin İdeolojik Alan Sorumlusu İdris Serhat kod Ali Subaşı'ı, Suriye'de gerçekleştirdiği nokta operasyon ile etkisiz hale getirdi.

Terörden hakkında aranma kaydı bulunan Ali Subaşı, kurulduğu ilk dönemde örgüte katıldı. PKK'nın Irak ve Suriye'de bulunan üst düzey sorumlularıyla yakın ilişki içerisindeydi. Örgütün ideolojisini kadrolara aktarma alanında sorumlu düzeyde faaliyet yürütüyordu. Terörist Ali Subaşı, örgüt ideolojisine hâkimiyetinden dolayı her kademeden örgüt mensupları nezdinde saygı görmekteydi.

MİT'İN SAHA AJANLARI TESPİT ETTİ
İdris Serhat kod Ali SUBAŞI, örgütün gerçek yüzünü görerek kaçmaya çalışan mensupları örgüte kazandırma konusunda önemli bir role sahipti. MİT, bölgedeki üst düzey sorumluların da görüşlerine değer verdiği terörist Ali Subaşı'yı hedef listesine ekledi.

MİT, saha ajanlarından intikal eden anlık nitelikli bilgilerle faaliyetlerini adım adım takip etmeye başladığı PKK'lı Subaşı'ya yönelik operasyon için düğmeye bastı. MİT, alınan nitelikli istihbaratla birlikte yaptığı hassas çalışma neticesinde tespit ettiği terörist Ali Şubaşı'yı nokta operasyonla etkisiz hale getirdi.

PKK, TERÖRİSTİN ÖLÜMÜNÜ FARKLI DUYURDU
PKK terör örgütünün, Suriye'deki tabanda kırılmaya neden olmaması amacıyla Ali Subaşı'nın ölümünü, 'kronik rahatsızlıkları nedeniyle hastanede tedavi görmekte iken öldü' şeklinde duyurdu. Örgüt, MİT'in nokta operasyonunu, korku ve paniğe neden olmaması amacıyla gizledi. MİT'in, Suriye'deki kadrolar arasında önemli bir konuma sahip olan Ali SUBAŞI'yı etkisiz hale getirmesinin, örgütün, ideolojik alan ve eğitim faaliyetlerinde tahribe neden olduğu belirtiliyor.

İDRİS SERHAT KOD ALİ SUBAŞI KİMDİR?
Askerlikten kaçarak 1987'de PKK'ya katılan Ali SUBAŞI, örgüte katılım sağladığı ilk yıllarda Türkiye içerisinde ve İran'da müteakip yıllarda ise Irak'ta örgüt adına sorumlu düzeyde silahlı faaliyet yürüttü. 2017 yılında örgüt tarafından görevlendirmesi Suriye'ye yapılan terörist Subaşı, TSK tarafından gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekâtı sırasında Afrin'de örgüt adına sorumlu düzeyde kritik görevlerde bulundu. Kırsal alanda yürüttüğü silahlı faaliyetler sırasında ayağından yaralanan SUBAŞI son olarak Suriye'de İdeolojik Alan Sorumlusu olarak faaliyet yürütüyordu.

SÖZDE KERKÜK SORUMLUSU REMZİ AVCI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
MİT, geçtiğimiz günlerde terör örgütü PKK/KCK'nın kırmızı kategoride aranan sözde Kerkük Eyalet Sorumlusu Remzi Avcı'yı, Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye'de etkisiz hale getirdi.

MİT ADIM ADIM İZLEDİ
MİT, 1992 yılından bu yana Türkiye aleyhinde doğrudan silahlı faaliyetler yürüten, yurt içinde ve dışında birçok kez kaçmayı başaran Avcı'nın tüm faaliyetleri titizlikle takip etmeye başladı.

222 KM DERİNLİKLİ ALANDA AVLANDI
Yurt içinde ve Irak'ın kuzeyindeki operasyon birliklerine sansasyonel nitelikteki eylemlerle zayiat verdirmeyi amaçlayan bir dizi faaliyetini tespit eden MİT, Avcı'nın faaliyetlerinin tehdit seviyesinin artması üzerine operasyon kararı aldı.

Türkiye'nin sınırlarından 222 km derinlikli bir alanda gizlenen sözde Kerkük eyalet sorumlusu, MİT'in düzenlediği operasyonla etkisiz hale getirildi.

Çiya Amed kod Remzi Avcı, örgütün kırsal kadrolarına 1992 yılında katıldı.

Terörist Avcı sözde DEAŞ'a karşı mücadele altında Türkiye aleyhindeki faaliyetleri koordine etmek, güvenlik güçlerine karşı eylemler planlamak ve gerçekleştirmek amacıyla 2014'te Suriye/Ayn El Arab'ta faaliyet gösterdi.

Örgütün 2015-2016 yıllarında Diyarbakır'daki şehir içi ve kırsaldaki eylemlerinde, çukur/barikat stratejisinde aktif rol alan R.Avcı, özellikle Diyarbakır/Lice ve Sur'daki PKK/KCK-YPS unsurlarının silahlı faaliyetlerini organize etti, askeri birliklere yönelik roketatarlı ve uzun namlulu silahlarla gerçekleştirilen eylemlerde yer aldı ve bölge halkını galeyana getirmeye çalıştı.

Çukur/barikat olayları esnasında güvenlik güçlerinin PKK'ya adil ve orantılı şekilde verdiği cevabıyla başarısızlığa uğrayan Avcı, 2017'de Kuzey Irak'a kaçmak zorunda kaldı ve Irak/Zap alanına giderek PKK'nın sözde özel güç biriminde sorumlu düzeyde faaliyet göstermeye başladı. Yürüttüğü silahlı faaliyetlerin yanında PKK mensuplarına ideolojik eğitimler de veren Remzi Avcı, Zeytin Dalı Harekatı'na karşı faaliyetlerde bulunmak üzere PKK'lı üst düzey yöneticiler tarafından 2018'de Suriye/Afrin'e gönderildi.

2019-2022 yılları arasında Gare'de faaliyet gösteren Avcı, özellikle şehirlerde bombalı eylemler düzenlemek amacıyla yetiştirilen PKK mensuplarını eğitti ve eylem planlamalarında bulundu.

Terörist Avcı, Irak/Sincar'da 2022 yılı içinde kısa bir dönem askeri alan sorumluluğu görevi üstlendi ve son olarak PKK yöneticilerince 2022 yılının ikinci yarısı itibarıyla kerkük eyaleti sorumluluğuna getirildi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN