İyi Parti'nin İzmir adayı Ümit Özlale oldu! At pazarlığında İstanbul ve Ankara için geri sayım başladı İşte Meral Akşener'in planı...

Son dakika haberi! Takvim.com.tr'nin gündeme getirdiği İYİ Parti ve CHP arasında at pazarlığı devam ediyor... 81 ilde kendi adayını çıkarma kararı alan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener pazarlık kozu olarak Ümit Özlale'nin partisinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olduğunu duyurdu. Adaylığının açıklanmasının ardından bir televizyon programına konuk olan Özlale, İstanbul ve Ankara adaylarının da yakın zamanda açıklanacağını bildirdi. Gazeteci Abdülkadir Selvi ise İYİ Parti liderinin 'yerel seçim pazarlığını' kaleme aldı. Akşener'in çevresine "Artık hiçbir şey almadan verme devri bitti, aldığımız kadar destek vereceğiz" dediğini yazdı. İşte detaylar...

Giriş Tarihi 20 Eylül 2023, 16:10 Güncelleme 21 Eylül 2023, 17:01
İyi Parti’nin İzmir adayı Ümit Özlale oldu! At pazarlığında İstanbul ve Ankara için geri sayım başladı İşte Meral Akşener’in planı...

İÇİNDEKİLER

Cumhuriyet Halk Partisi ile CHP arasındaki at pazarlığı sürüyor...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ümit Özlale'nin partisinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olduğunu duyurdu.

Akşener açıklamasında "Ümit Özlale kardeşimin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını ve inşallah belediye başkanı olacağını ilan ediyorum" ifadelerini kullandı.

AKŞENER İZMİR ADAYINI AÇIKLADI! VİDEO İZLE

Yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının Ümit Özlale olduğunu açıklayan Akşener, "Özlale, İzmir'e çok iyi gelecek. İzmir'i kokudan kurtaracak. İzmir'de sığınmacılara, belediyeler üzerinden ekstra yardım yapılmayacak." ifadelerini kullandı.

İZMİR'İN ARTIK BİR KALE OLMASINI İSTEMİYORUM
Ümit Özlale ise aday olduğu için gurur duyduğunu söyledi.

Özlale, "İzmir'in artık bir 'kale' olmasını istemiyorum, reddediyorum." diye konuştu.


ADAYLARI AÇIKLAYACAĞIZ
Adaylığının açıklanmasının ardından bir televizyon programına konuk olan Özlale, İstanbul ve Ankara adaylarının da yakın zamanda açıklanacağını bildirdi. Özlale, "Son GİK toplantısında bununla ilgili yetkiler Divan'a verildi. Yavaş yavaş bütün adayları açıklayacağımız söylebilirim" dedi.

AT PAZARLIĞI
Meral Akşener'in İzmir'i açıklayıp İstanbul ve Ankara'yı sonraya bırakması takvim.com.tr'nin gündeme getirdiği at pazarlığının kanıtı niteliğinde oldu.

Öyle ki Akşener CHP'ye karşı kararlı olduğunu göstermek ve İstanbul ile Ankara konusunda elini güçlü tutmayı planlıyor.


İYİ Partili bir GİK üyesi CHP yandaşı Halk TV yazarı Seyhan Avşar yaptığı açıklamada bu pazarlığı itiraf eder nitelikte konuştu.

"YAVAŞ VE İMAMOĞLU KONUSUNDA KARAR NET DEĞİL"
İsmi verilmeyen GİK üyesi iddiaya göre şunları söyledi:

"Partimiz Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nu destekleyip destekleme konusunda henüz net bir karar vermiş değil. Ayrıca partimizin Yavaş ve İmamoğlu ile bir bağı ve çok ciddi bir geçmişimiz var. Onlara karşı bir aday çıkarabilecek miyiz? Ayrıca bizim Tunç Soyer ile bir bağımız ve geçmişimiz yok. O nedenle ilk İzmir'in adayının açıklanmasına şaşırmamak lazım"

"HİÇBİR ŞEY ALMADAN VERME DEVRİ BİTTİ"
Öte yandan Hürriyet Yazarı Abdülkadir Selvi de meseleye ilişkin, Akşener'in çevresine "Artık hiçbir şey almadan verme devri bitti, aldığımız kadar destek vereceğiz" dediğini yazdı.

Selvi "Akşener'in ittifak stratejisi" başlığını attığı yazıda şu ifadelere yer verdi:

'Kemal Bey buraya gelecek...' Bu söz ne bana ait ne de Meral Akşener'e...
Racon kesen bu söz daha çok siyaset dışı dünyada kullanılıyor. Ama izniniz olursa bu kez siyasete ilişkin olarak kullanmak istiyorum. Çünkü Meral Akşener, siyasi olarak racon kesmeye hazırlanıyor.

Gün geçmiyor ki Meral Akşener'den CHP ile ittifak ve 6'lı Masa'ya ilişkin yeni bir ifşaat gelmesin. Akşener seçimlerden sonra sürpriz bir çıkış yaptı. CHP ile ittifakın bittiğini açıkladı. Yerel seçimlere tek başlarına gireceklerini ilan etti. 2028 seçimlerinde de ittifak yapmayacaklarını söyledi. Hatta öyle ki İstanbul ve Ankara'nın kaybedilmesini dahi göze aldıklarını ifade etti.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ UMUTLU
Meral Akşener, çok sert çıkışlar yapıp ardından tam tersi işler yaptığı için 'Acaba dediğini yapar mı, son anda yine rotayı ittifaklara kırar mı, İstanbul ve Ankara'da il bazlı işbirliğine girer mi?' soruları oluşmaya başladı.

Akşener'in cumhurbaşkanlığına aday gösterecek kadar desteklediği Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ise her fırsatta ittifak kapısını açık tutmaya çalıştılar. İmamoğlu, "İstanbul İttifakı kurulabilir" dedi. Mansur Yavaş, daha köprülerin altından çok suların akacağına işaret etti.

KARARLILIK GÖSTERİSİ
İmamoğlu ve Yavaş ittifak için umutlu konuşurken İYİ Parti cephesinde yeni adımlar atıldı. Genel İdare Kurulu'nda seçimlere tek başına girilmesi kararının alınması, Akşener'in ittifak yapmayacakları konusundaki sözlerini ısrarla sürdürmesi 'Acaba Meral Akşener bu kez kararlı mı?' sorusunun sorulmasına yol açtı.

ADAYLARI AÇIKLAYACAK
Akşener, CHP'ye karşı kontrollü olarak gerilimi tırmandırıyor. CHP ile ittifak yapmayacağı konusunda, her defasında dozu daha da yüksek açıklamalar yapıyor. Dünden itibaren de adım atmaya başladı. Dün CHP'nin kalesi olan İzmir'deydi. Ümit Özlale'yi İYİ Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak ilan etti.

Akşener, bu stratejisini sürdürecek. Ne zamana kadar? CHP kurultayına kadar adaylığı kesinleşmiş birkaç ismi daha açıklayacak. Böylece Kılıçdaroğlu'na ne kadar kararlı olduğunu gösterecek.

STRATEJİSİ NE
Peki Akşener'in stratejisi ne? Ne yapmak istiyor?

1- Akşener'in yakın çevresine, "Artık hiçbir şey almadan verme devri bitti, aldığımız kadar destek vereceğiz" dediği ifade ediliyor.

2- CHP kurultayında Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçileceğini düşünüyormuş.

3- "Kılıçdaroğlu seçildikten sonra bize gelecek. Çünkü başka çaresi yok. Koltuğunu koruması için yerel seçimleri kazanmaya ihtiyacı var. Kılıçdaroğlu'nun seçim kazanmasının tek yolu yerel seçimde bizimle yapacakları işbirliğinden geçiyor."

ŞARTLARI NELER
"Kılıçdaroğlu gelince, şu kadar büyükşehiri, şu kadar il belediyesini ve şu kadar ilçeyi bize bırakın diyeceğiz, kabul etmekten başka şansı yok. Bu kez önce alıp sonra destek vereceğiz."

İttifak aleyhindeki bu kadar keskin çıkışlardan sonra Meral Akşener bunu yapar mı? Yapar.

KILIÇDAROĞLU KABUL EDER Mİ
Peki Kılıçdaroğlu bunu kabul eder mi? Eli mecbur. Başka çaresi yok. Yüzde 1 oyu olmayan partilere 39 milletvekilliği ve cumhurbaşkanı yardımcılıkları veren, yüzde 2 oyu olan Ümit Özdağ'a MİT Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı dahil üç bakanlık veren Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 10 oyu olan Akşener'e neler vermez ki?

CHP MEDYASI NE YAPAR
CHP ile ittifak yapmayacağını açıkladığı zaman Akşener'i hakaret yağmuruna tutan CHP'ye yakın medya bunu alkışlar mı alkışlar. Bırakın alkışlamayı Akşener'i demokrasi kahramanı ilan ederler. O nedenle diyorum ki, Akşener'e hakaret kuyruğuna girmeyin, yarın tükürdüğünüzü yalamak zorunda kalırsınız.

CHP'Lİ İZMİR BÜYÜKŞEHİR'DE ÇALIŞANLARIN YARISI BANKAMATİK MEMURU
Özlale'nin aday olarak açıklanmasının ardından son günlerde yaptığı açıklamalar akıllara geldi. Özlale, geçtiğimiz günlerde İzmirli gençlerle bir araya gelmişti. 6'lı masada yaşananların perde arkasını anlatan Ümit Özlale, İzmir CHP'nin kalesi' anlayışının karşılıksız olduğunu aktardı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde bankamatik memurları olduğunu iddia eden Özlale, 'bunları temizleyeceğim" dedi.


"İYİ YÖNETİLEMİYOR"
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ndeki personel sayısına dikkat çeken Ümit Özlale, "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin personellerinin yarısının bankamatik memuru olduğunu düşünüyorum. Bunları temizleyeceğim. Ben daha iyi bir belediye başkanı olacağını düşündüğüm için bu işe talip oldum. 53 bin çalışanı olan şirket İzmir'in çöpünü toplamıyorsa, İzmir hala kokuyorsa daha iyi belediyecilik vardır. Ben İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin iyi yönetilmediğini düşünüyorum" dedi.

'İLETİŞİMİ BECEREMEDİK'
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in 6'lı masadan kalkma sebebini ve sonrasında yaşanan gelişmelerin arka perdesini anlatan Özlale, "Bütün anket sonuçlarında Kemal Kılıçdaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan'ın altındaydı. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu ise üstündeydi. Benim için Mansur Yavaş, Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu arasında bir fark yoktu."

"Bütün anketler Kemal Bey'in az oy aldığını gösteriyordu. Ben Kemal Bey'i mecliste yakaladığımda onu söyledim. Selin Sayek'e söyledim, Faik Bey'e söyledim. Kazanamıyoruz dedik. Faik Bey ise, 'genel başkanın aday olması en doğal hakkıdır' dedi. Biz bu işin siyasi iletişimini beceremedik. Bu da bize dert olsun" ifadelerini kullandı.

"İZMİR CHP'NİN KALESİ DEĞİL"
CHP ceket assa kazanır, 'İzmir CHP'nin kalesidir' söylemlerinin bir karşılığı olmadığına dikkat çeken Özlale, "İzmir CHP'nin kalesi değildir. İzmir hiçbir siyasi partinin kalesi olamayacak kadar kadimdir. İzmir demokratiktir, muhaliftir. Hemen inanmaz, ikna edilmeyi bekler. İzmir'e kendini sevdirmek kolay değildir" diye konuştu.

BELEDİYELERDE KADROLAŞMA İTİRAFI
Özlale'nin bu çıkışı akıllara belediyeleri yandaşlarına peşkeş çeken ittifak ortaklarını getirdi. Zira Özlale'nin bahsettiği gibi bankamatik memurları arasında yalnızca CHP'liler yok, İyi Partililer de var. Geçtiğimiz yıllarda konuyla ilgili ortaya çıkan bir itiraf gündeme bomba gibi düşmüştü.

LİYAKAT BALONU PATLADI | VİDEO İZLE

HERKES BİLİYOR
CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas'ın, İBB'deki kadrolaşmayı itiraf ettiği ifadeler yer alırken, Nas'ın, "Çoğumuz biliyor. İlçe başkanları da biliyor. 100 kişi alınıyorsa CHP'den 35, İYİ Parti'den 15, diğerleri (HDP, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'yi ima ediyor) 15, İBB kariyer üzerinden ise 20-25 gidiyor" ifadelerini kullandığı duyuluyordu.

BU BANKAMATİK MEMURLARI ARASINDA İYİ PARTİLİLER DE VAR MI?
Konuyu köşesine taşıyan Milliyet Gazetesi yazarı Zafer Şahin, "İzmir adayı Özlale hazır bu konuya el atmışken şu soruların cevabını da bir araştırsa keşke. Bu bankamatik memurları arasında İyi Partililer de var mı? 3 büyük kentte işe gitmeden maaşa bağlanan kişi sayısı nedir?" dedi.Şahin 12 Eylül tarihli yazısında şu ifadeleri kullandı:

Ekonomist Özlale için kolay sorular bunlar. Cevapları bulup kamuoyu ile paylaşacağından hiç şüphem yok.

Kimmiş o bankamatikler? İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale... Farkında olmadan arı kovanına çomak soktu…

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde çalışanların yarısının bankamatik memuru olduğunu söyledi! İşe gitmeden ve hiç çalışmadan tıkır tıkır maaş alan on binlerce kişiden bahsediyoruz.

Daha bunun Ankara ve İstanbul'u var. İzmir adayı Özlale hazır bu konuya el atmışken şu soruların cevabını da bir araştırsa keşke. Bu bankamatik memurları arasında İyi Partililer de var mı? 3 büyük kentte işe gitmeden maaşa bağlanan kişi sayısı nedir?

Ekonomist Özlale için kolay sorular bunlar. Cevapları bulup kamuoyu ile paylaşacağından hiç şüphem yok.

İYİ PARTİ'DEN CHP'Lİ İMAMOĞLU VE YAVAŞ'A SERT ELEŞTİRİ
Öte yandan İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Mustafa Veysel Güldoğan, önceki dönem yapılan belediye seçimlerinde oy istedikleri İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ABB Başkanı Mansur Yavaş'ı eleştirdi.

CHP yandaşı gazeteci Nevşin Mengü'nün YouTube kanalında konuşan Güldoğan, önceki dönem yapılan belediye seçimlerinde oy istedikleri İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ABB Başkanı Mansur Yavaş'ı eleştirdi.

'İSTANBUL VE ANKARA, HER ZAMAN DAHA İYİSİNİ HAK EDİYOR'
"Siz bir dönem önce desteklediğiniz insanlara rakip olacaksınız. 'Bunlar iyi belediyeci değil' dediğinizde size 'Siz seçtirmiştiniz' demeyecekler mi?" şeklindeki soruyu yanıtlayan Güldoğan, şunları söyledi:

"Öncelikle Ekrem Bey'in adaylığı henüz kesin değil diye biliyorum. Çünkü parti içinde bir şeyler oluyor onlarda çok net bilmiyorum ama resmi açıklama yapılmadı, aday olup olmayacaklarını bilmiyoruz. İkincisi sonuçta daha iyi bir aday varken daha önce biriyle çalıştık diye daha kötüsüne neden insanlar razı olsun? İstanbul ve Ankara, her zaman daha iyisini hak ediyor."

'EKREM BEY VE MANSUR BEY YETERLİ SİYASAL ANLAYIŞTA DEĞİL'
"Her zaman daha iyisi vardır kimse vazgeçilmez değildir" diyen Güldoğan, "Ekrem Bey ve Mansur Bey yeterli bir siyasal anlayışta olup halkın zaten taleplerini dinleseydiler bugün Türkiye bambaşka bir Türkiye olacaktı." dedi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN