Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Güncel
 • 20.06.2021 10:59
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 20.06.2021 10:59
ABONE OL

Babalar Günü Google Doodle oldu! Babalar Günü nasıl ortaya çıktı? Babalar Günü anlamı ve önemi nedir?

Her sene Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan Babalar Günü'de Google tarafından sürpriz gecikmedi. Özel günleri unutmayan ve farklı şekillerle konseptlerle kullanıcılarına sunan Google, bugün logosunda Babalar Günü'ne yer verdi. Babalar Günü Google'da Doodle oldu. Google Doodle’larına özel günler için hazırladığı bazı oyunları ve etkileşimli içerikleri ekliyor. Babalar Günü için de benzer bir tema bizleri karşılıyor. Peki, Babalar Günü ne zaman ortaya çıktı? Babalar Günü'nün önemi nedir? İşte detaylar!

Babalar Günü Google Doodle oldu!

Dünyaca ünlü arama motoru Google'dan Babalar Günü Doodle sürprizi geldi. Dünyadaki en değerli varlıklarımızdan biri olan babalarımızın günü ne zaman kutlanmaya başladı? İşte sanal da olsa özel hediye hazırlayabileceğiniz Google Doodle sürprizi...

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?


Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.   Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

   BABALAR GÜNÜ NEDEN KUTLANIYOR?

   Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

   Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.