Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Güncel
 • 19.01.2021 12:58
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 19.01.2021 15:20
ABONE OL

Son dakika: kulisleri hareketlendi! 'nin partisine katılacak isimler ortaya çıktı! CHP ve 'den...

CHP’de adeta dışlanan , Memleket Hareketi olarak başlattığı oluşumu partileşmeye doğru gidiyor. Muharrem İnce’nin partisinin kurulacağı tarih olarak bahar ayları işaret edilirken CHP’deki yönetimden rahatsız olan milletvekillerinin de İnce’nin partisine geçeceği kulislerinin bir numaralı gündemi oldu. Muharrem İnce’nin partisine katılacak isimlerin sadece CHP’den olmaması ise dikkat çekti. Özellikle son günlerde Başkanı ile konusunda ters düşen ve beraberindeki birkaç ismin de İnce’nin partisine geçeceği konuşuluyor.

CHP'nin son kurultayında dışlandığı açıkça görülen Muharrem İnce, Bin Günde Memleket Hareketi hamlesini partileştirme çalışmalarına koyuldu. Muharrem İnce'nin parti kuracağı haberlerinin çıkmasının ardından CHP yönetimini bir telaş almıştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, "Muharrem İnce'nin partiden ayrılmasını ve parti kurmasını istemeyiz" ifadelerini kullanmıştı.

MUHARREM İNCE'NİN CHP'DEN İSTİFA TARİHİ BELLİ OLDU
Muharrem İnce'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Bayer, istifa tarihini açıkladı. Bayer, Muharrem İnce'nin CHP'den 1 Mart'ta istifa edeceğini duyurdu. Bayer bugünkü yazısında, "2023 seçim dönemine ilişkin en ciddi hazırlığı Muharrem İnce'nin yaptığı ortaya çıktı. İnce'nin, bahar ayına gelmeden 'bombaları'nı patlatmaya başlayacağını söylemesi, yeni kurulan partileri umutsuzluğa sevk etti. Yakın çevresine 40 yıldır üyesi olduğu CHP'den 1 Mart'ta istifa edeceğini söylediği öğrenilen İnce'nin 'Memleket Hareketi' için Çankaya'da 4 bin 500 metrekarelik bir bina tutması, partileşme konusunda ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor. Halk TV'nin ekranlarını Muharrem İnce'ye açması konusundaki söylentiler de konunun bir başka ciddi boyutu sayılıyor." düşüncesini dile getirdi.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Muharrem İnce partisinin kurulacağı tarihi vermiş ve CHP'den bazı milletvekillerinin de yeni partiye katılacağını söylemişti. Parti tüzüğü de büyük oranda tamamlanan yeni partiye İYİ Parti'den de geçişlerin olacağı söylentisi Ankara kulislerini hareketlendirdi.

   CHP'DE İSTİFA HAZIRLIKLARI
   Kurucular Kurulu ile Yalova'da evinde bir toplantı gerçekleştirdi. Partinin tüzüğü büyük oranda oluşturuldu. Muharrem İnce CHP'den istifa edecek 3 isimle birlikte ve partiye gelecek 10 milletvekili ile birlikte harekete geçecek.

   İçişleri Bakanlığı'na parti kurmak için 1 Mart'ta dilekçenin verilmesi bekleniyor. CHP'nin içindeki muhalif kanat partide demokrasinin kalmadığına inandığı için bu nedenle farklı bir yöne geçiş yapacaklar.

   Partinin kurucu isimlerinden olması beklenen Hüseyin Avni Aksoy. Aksoy CHP Karabük milletvekili olarak görev yapıyor.

   Hüseyin Avni Aksoy'un CHP'yi çok sert şekilde eleştirdiği biliniyor. Parti içerisinde bir ciddi rahatsızlık yaşandığı bir mektupla CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na iletildi.

   İNCE'YE YAKIN İSİMLERE TASFİYE
   İl ve ilçe örgütlerinde görev alanların ve parti üyelerinin sosyal medya hesapları inceleniyor. İnce ve yakın çalışma ekibinin yaptığı paylaşımları beğenenler ve kendi hesaplarında paylaşanlar tespit ediliyor. İnce'ye destek veren isimlere partiden istifa etmesi için baskı yapıldığı öğrenildi. Böylelikle kamuoyuna bu isimlerin kendi istifa ettiği görüntüsü verilecek.

     KAFTANCIOĞLU RAHATSIZLIĞI!
     Emine Kavasoğlu yaptığı açıklamada 10 milletvekilinin partide yaşanan "Canan Kaftancıoğlu rahatsızlığı" nedeniyle ayrılık kararı aldığını ve Muharrem İnce'nin kuracağı yeni partide görev alacağını belirtti. Kavasoğlu ayrıca Kaftancıoğlu nedeniyle parti tabanının da memnuniyetsizlikler olduğunu belirtti.

     İYİ PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLER DE İNCE'NİN PARTİSİNE GEÇİYOR
     Öte yandan Millet İttifakı'nın bir diğer ortağı olan İYİ Parti'den de istifa eden milletvekillerinin Muharrem İnce'nin partisine geçeceği kulislerde konuşulmaya başlandı.

     Özellikle Meral Akşener ile Ümit Özdağ konusunda ters düşen İsmail Koncuk'un Muharrem İnce'nin partisine geçeceği öğrenildi.

       ALİ TÜRKŞEN İLE MUHARREM İNCE ARASINDA YAKIN TEMAS
       Muharrem İnce'nin Memleket Hareketi üyeleriyle yaptığı toplantıya İYİ Parti'de kısa bir süre siyaset yaptıktan sonra istifa eden İYİ Parti Kurucu Üyesi Ali Türkşen de katıldı. Türkşen, açık hava toplantısında İnce ile aynı kareye girdi.

       MUSTAFA SARIGÜL İLE SÜRPRİZ GÖRÜŞME
       Sıcak olayların arasında dikkat çeken bir gelişme daha yaşandı. Mustafa Sarıgül'e en yakın isimlerden Türkiye Değişim Partisi Genel Sekreteri Hasan Aydın'ın Muharrem İnce'yi aradığı ve bir takım uyarılarda bulunduğu belirtiliyor.