Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 14.05.2020 07:41
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 14.05.2020 11:10
ABONE OL

, tescilli 'cü 'ü künyesinden yıllar sonra çıkarttı

'cü ’ün ismi bin 354 gün sonra FOX bülteninin künyesinden çıkarıldı. Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, “Bugüne kadar Ercan Gün’e sahip çıkmıştır. Eğer bu isim suçsuzsa neden ismi çıkartılmıştır? Eğer bu isim suçluysa neden ismi bugüne kadar FOX TV ekranlarında yer almıştı? Bu çifte standartı FOX TV yönetimi izah etmesi gerekir” dedi. Sabah Gazetesi'nden Kenan Kıran'ın özel haberi.

FOX, FETÖ'cü Ercan Gün'ü künyesinden çıkarttı

'nin; / silahlı terör örgütü üyeliğinden tutuklu olarak cezaevinde bulunan FOX Müdürü 'ün ismini künyesinden çıkardığı öğrenildi.

GÜN'ÜN İSMİ CEZAEVİNDE OLMASINA RAĞMEN BİN 354 GÜN KÜNYEDE KALDI
Ercan Gün, 25 Ağustos 2016 tarihinde cinayeti soruşturması kapsamında "FETÖ/PDY üyeliği" suçundan tutuklandı. Tutuklandığında FOX TV'de Haber Müdürü olan Gün, cezaevinde olmasına rağmen Haber Planlama Müdürü görevine getirilmişti. FOX TV; RTÜK'ün idari para cezası uygulamasının ardından 'ın sunduğu akşam haberlerinin bitimindeki künye bilgilerinden Ercan Gün'ü çıkardı.

Ercan Gün'ün ismi tutuklanmasına rağmen bin 354 gün FOX bülteninin künyesinde yer aldı.

BURHAN: "EĞER BU İSİM SUÇLUYSA NEDEN İSMİ BUGÜNE KADAR FOX TV EKRANLARINDA YER ALMIŞTI?"
Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, RTÜK kararı sonrası FOX TV'nin Ercan Gün'ün ismini künyesinden çıkardığını belirterek,

"Bugüne kadar FOX TV Ercan Gün'e sahip çıkmıştır. Eğer bu isim suçsuzsa neden ismi çıkartılmıştır? Eğer bu isim suçluysa neden ismi bugüne kadar FOX TV ekranlarında yer almıştı? Bu çifte standartı FOX TV yönetimi izah etmesi gerekir. Kamuoyu açıklama bekliyor" dedi.

Sinan Burhan, FOX TV'nin RTÜK itiraz etmediğini hatırlatarak, "FOX TV, niçin haber müdürünü savunmaktan vazgeçmiş. Bu soruları vatandaşlar ve Anadolu Yayıncılar Derneği olarak soruyoruz" diye konuştu.

FOX TV'YE ÜST SINIRDAN İDARİ PARA CEZASI
RTÜK; Fatih Portakal'ın sunduğu akşam haberlerinin bitimindeki künye bilgilerinde FETÖ/PDY üyeliğinden tutuklu olarak cezaevinde bulunan Ercan Gün'ün isminin "haber planlama müdürü" olarak gösterilerek görevine devam ettiği izlenimi oluşturulması nedeniyle FOX TV'ye üst sınırdan idari para cezasına hükmetti.

GÜN'ÜN GÖREVİNE DEVAM ETTİĞİ İZLENİMİ OLUŞTURULDUĞU UZMAN RAPORU İLE TESPİT EDİLDİ
FOX'nin 22 Nisan 2020 tarihindeki yayınladığı sabah ve akşam haber bültenlerinde FETÖ/PDY üyeliğinden tutuklu olarak cezaevinde bulunan Ercan Gün isimli şahsın anılan tarihteki haber bültenlerinin bitişi esnasında yayınlanan künye bilgilerinde "haber planlama müdürü" olarak yer verildiği ve görevine devam ettiği izlenimi oluşturulduğu uzman raporu ile tespit edildi.

RTÜK; söz konusu durumun terör örgütü üyeliğinden yargılanan Ercan Gün'e haksız çıkar sağlanmasına sebebiyet verebileceği; bu sebeple 6112 sayılı Kanun'un 8/1/j maddesinde yer alan "Haksız çıkarlara hizmet eden … unsurlar içeremez" hükmünün ihlal edildiği tespit etti. FOX TV hakkında 8/1/j'nin ihlali sebebiyle yüzde 1-3 idari para cezası yaptırımı uygulanması teklif edildi. RTÜK Üst Kurulu tarafından üst sınırdan idari para cezası uygulandı.

FETÖ, GÖRÜNTÜLERİ MEDYADAKİ TETİKÇİLERİ ARACILIĞIYLA YAYINLADI
Ercan Gün, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de Şişli'de uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin soruşturmada tutuklu yargılanıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan 122 sayfalık üçüncü iddianamede, Ercan Gün'ün Hrant Dink cinayetinin medya ayağında yer aldığı ifade ediliyor.

Ercan Gün, Dink'i katleden Ogün Samast'a zorla ve ısrarla Türk bayrağı tutuşturularak çekilen kurgu görüntüleri FOX TV üzerinden yayınlamış ve Dink cinayetinin askere yıkılmasına zemin hazırlamıştı.

MİT KUMPASINDA DA YARGILANIYOR
FETÖ'nün 7 Şubat MİT kumpasına ilişkin iddianamede de Gün'ün "Örgütün Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni yıkmaya yönelik ilk teşebbüs girişimi olan olaydan dahi haberdar olabilecek düzeyde etkinliğe sahip olduğu" aktarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada; Gün'ün FETÖ'nün kriptolu haberleşme programı "ByLock"tan 2 bin 521 kez erişim sağladığı tespit edildi.

Ercan Gün, 17-25 Aralık sürecinde FETÖ'den gelen yasadışı bilgi ve teknik takip tutanaklarını FOX TV'de yayınladı.

FOX TV ERCAN GÜN'E SAHİP ÇIKMIŞTI
FOX TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, 13 Kasım 2016 tarihinde Pantene Altın Kelebek ödüllerinde yaptığı konuşmasında Ercan Gün'e sahip çıkmıştı.

Portakal, "Biz FOX ailesi olarak, FOX yöneticileri olarak, buraya gelen arkadaşlarım olarak ve cezaevinde olan arkadaşım Ercan Gün için yüreğimizi ortaya koyup her gün bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Endişelerimizle yapıyoruz, korkularımızla yapıyoruz. Endişelerin ve korkuların bizi esir almasına da izin vermiyoruz. Yapabildiğimiz müddetçe en iyi haberi yapmaya devam edeceğiz. Bu ödülünü tüm gazeteciler adına almıyorum, işini doğru düzgün yapan gerçek gazeteciler için alıyorum" demişti.

KENAN KIRAN/SABAH