Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Güncel
  • 21.02.2020 12:05
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 21.02.2020 13:35
ABONE OL

davasında flaş gelişme! : bana Dink'in resmini gösterip 'bunu öldür' dedi

2007 yılında olduğu Agos gazetesinin önünde öldürülen cinayetiyle ilgili devam eden davada flaş bir gelişme yaşandı. Aralarında elebaşı ’in de bulunduğu 76 sanığın yargılandığı davada konuşan , FETÖ’nün kendisinden ‘onların mafyası olmasını’ istediğini Dink’in fotoğrafını göstererek, “Bunu öldür” dediğini söyledi. Öte yandan FOX TV'nin eski genel yayın yönetmeni ve FETÖ'den tutuklu Ercan Gün duruşmaya SEBGİS sistemiyle katıldı.

Kürşat Yılmaz: FETÖ bana Dink'in resmini gösterip...

Tarihler 19 Ocak 2007'yi gösterdiğinde saat 15:00 sularında genel yayın yönetmenliğini yürüttüğü Agos gazetesinin Şişli Halaskargazi Caddesinde bulunan binası önünde uğradığı silahlı saldırı neticesinde hayatını kaybeden gazeteci 'in cinayetine ilişkin davada yeni bir son dakika gelişmesi yaşandı.

Dink'in öldürülmesine ilişkin şüphesinin de içerisinde olduğu bir biçimde yeniden ele alınan ve devam eden davada 76 sanık yargılanırken tanık olarak dinlenilmesine karar verilen 'ın açıklamaları Dink cinayetinde de FETÖ parmağının olduğunu gösterdi.

76 SANIK YARGILANIYOR, AKYÜREK VE GÜN DE İÇLERİNDE...
Agos Gazetesi Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada FETÖ elebaşı 'in de aralarında bulunduğu 76 sanığın yargılanmasına devam edildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada 6 tutuksuz sanık ile sanık avukatları ve Dink ailesinin avukatları hazır bulundu. Duruşmaya tutuklu sanıklar ile Ercan Gün ise tutuklu bulundukları cezaevinden SEGBİS yoluyla katıldı.

TANIK YILMAZ: "BENİ ÖLDÜRMEK İÇİN YAPIYORLAR!"
Duruşmada organize suç örgütü lideri olduğu iddia edilen ve tanık olarak dinlenmesine karar verilen Kürşat Yılmaz konuştu. Tutuklu bulunduğu Ceza İnfaz Kurumu'ndan SEGBİS aracılığıyla katılan tanık Yılmaz verdiği son dakika ifadesinde "15 Temmuz 2016'da buraya sevk edildim. FETÖ, 15 Temmuz darbe girişiminde başarılı olsa beni yolda, nakledilirken öldüreceklerdi. Kaçmışım gibi yapacaklardı. Bu cezaevini daha önce 7 sefer istemiştim, annem burada olduğu için. 'Yer yok' denilmişti bana. En son 8. başvuruda kabul ettiler ama 15 Temmuz darbe girişimini biliyordular. Abdullah Öcalan'ın yattığı İmralı Cezaevi'ne de nakil istemiştim, oraya da vermediler. Dertleri belli, öldürmek için yapıyorlar" ifadelerini kullandı.

"FETÖ 'GEL BİZİM MAFYAMIZ OL' DEDİ"
İfadesinde FETÖ firarisi savcı ile ilgili konuşan tanık Yılmaz, "Zekeriya Öz, Ergenekon davasında beni çağırttı. Kendisine Ergenekon diye bir örgüt bilmediğimi söyledim. Zekeriya Öz'ün cemaatçi, FETÖ'cü olduğunu biliyordum. Cemaatçiler, 'gel bizim mafyamız ol' diye teklifte bulundular. 2005'de İ. I. aradı. Bir MHP milletvekilinin ofisine gittik. Bir general geldi. Ö.K isimli bir hakim de vardı. İ.I.'ya herkes saygılı davranıyordu. Bir albay arkadaşım vardı. Birkaç gün sonra beni bir otele götürdüler, kayıtlarda var. Her gün sohbet ediyorduk. 15 gün otelde kaldım. Ö.K, Hüseyin albay ve İ.I. vardı. Bana Hrant Dink'in resmini gösterdiler, 'bunu öldür' dediler. Fotoğrafı göstereni hatırlamıyorum. 'Bizim mafyamız ol' dediler. Ben de 'Ben bu işte yokum. Bu işe sakın girmeyin Bu tezgah Amerika tezgahı' dedim. 15 yıldır yatıyorum. Hrant Dink ile ilgili o tarihten sonra başka irtibata geçmediler. Cinayetten sonra cezaevinde benimle görüşmek istedi ama cezaevi idaresi görüştürmedi" dedi.

Tanık beyanlarının ardından söz alan tutuklu sanıklar tahliyeye ilişkin taleplerini dile getirdi. Duruşmada söz alan tutuksuz sanık Ali Öz ise, hastalığı dolayısıyla tedavi görmesi gerektiğini belirterek, ev hapsinin kaldırılmasını istedi.