Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 06.12.2019 10:13
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 06.12.2019 11:34
ABONE OL

Son dakika: Gül'den Ceren Özdemir cinayetiyle ilgili flaş açıklamalar

Son dakika haberine göre 'nda düzenlenen Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Abdulhamit Gül, Ceren Özdemir cinayetine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Gül," Bu konuyla ilgili Adalet Bakanlığı olarak da idari yönden bir soruşturma başlatılmıştır. Başsavcılığımız olayı tüm yönleriyle inceliyor. Açık cezaevleriyle ilgili bir çalışma yapılacak. Zanlının açık cezaevine alınması soruşturuluyor. Bu caninin hak ettiği cezayı alacağına inancımız tamdır" dedi.

Ceren cinayetinde yeni gelişme! Bakan açıkladı

Ceren Özdemir cinayetiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Abdulhamit Gül, "Bu konuyla ilgili Adalet Bakanlığı olarak da idari yönden bir soruşturma başlatılmıştır. Bu caninin hak ettiği cezayı alacağına inancımız tamdır." ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
"Acımız çok büyük. Ceren yavrumuza Allah'tan rahmet, ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum" diyen Gül'e, katilin, kapalı cezaevindeki yoğunluk nedeniyle açık cezaevine nakil edildiği iddiaları soruldu.

Bu tür hadiselerin yaşanmamasının ortak dilekleri olduğunu belirten Gül, "Açık cezaevinde infazını yaparken 2 Aralık'ta firar ettiği anlaşılıyor. Savcılık tarafından yakalama kararı çıkarılıyor. Polis yakalamaya çalışırken cinayeti işliyor. İki polisimizi de yaralıyor cani. Onlara da şifa diliyorum, geçmiş olsun....

Başsavcılığmız konuyu tüm yönleriyle soruşturuyor. Adli yönden titizlikle çalışmalar devam etmiş ve tutuklanmıştır. Yargı hak ettiği cezayı verecektir. Bakanlık olarak da kurum olarak da idari soruşturma yapılıyor. Açığa alınması ve firarında mevzuata aykırılık ve ihmal olup olmadığı soruşturuluyor.

AÇIK VE KAPALI CEZAEVİ UYGULAMALARI YENİ DEĞİL
Türkiye'de açık ve kapalı cezaevi uygulamaları yeni değil, geçmişten bu yana uygulamalar var... Burada bir düzenleme parlamentonun takdirinde. Açık cezaevinin koşulları bugün belirlenmedi. Bu sistemle ilgili uygulamalarla ilgili, yaşanan hadiselere bakılarak, gözden geçirmeler olacaktır..."

Bakan Gül ayrıca, şiddeti önlemede 6284 sayılı kanuna gönderme yaparak, "Kadınlara verilen hakların daha da geliştirilmesi ortak tavır... Barolar Birliği ile konuşuyoruz, kadına her zaman yanında olacak bir avukat desteği vereceğiz..." şeklinde konuştu.

İYİ KANUN İYİ UYGULAMALARLA HAYAT BULUR
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 'nda düzenlenen Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Bakan Gül'ün açıklamasından öne çıkanlar:

Hukuk düzenimizin bu reformlarla daha ileriye ulaşması uygulamaların sahiplenmesiyle mümkündür. İyi kanun unutmayalım ki iyi uygulamalarla hayat bulur. Hatta iyi uygulama yasak oyuncuya yön vermeli daha yüksek standartlarda düzenleme yapılmasını teşvik etmelidir.

Reform irademizin sahiplenilmesi ve düzenlemelerin iyi uygulanması halinde özgürlük ve güvenlik dengesi oluşacak, milletimizin adalet beklentisine uygun daha iyi yargısal işleyişler hayata geçirilecektir.

Yargının saygınlığının kararlarının saygınlığıyla mümkün olduğunu hepimiz biliyoruz. Yargıya güven kararlarına güven ile mümkündür. Çünkü yargı kararlarıyla konuşulur. Sadece davanın taraflarının değil adalet duygusunun ve kamu vicdanını tatmin eden, sağlam, anlaşılır ve tutarlı gerekçe yargının en kuvvetli iletişim dilidir. Çünkü yargı millete kararlarıyla seslenir. Olaydan kesin hükme kadar bütün bir yargı sürecinin tek hakemi millettir.

Öte yandan bugün bazı olaylarda özellikle sosyal medyada kamu vicdanının yanlış bilgilerle yönlendirildiğini de üzülerek görmekteyiz. Yargı kararları da elbette haber verme hakkının bir parçasıdır. Dünyanın hiçbir yerinde yargısal işleyişte kusursuzluğu yakalamanın mümkün olmadığını biliyoruz. Yargısal kararların yanlışı eksiği elbette ki olacaktır. Basının da bunu haber yapması elbette doğaldır. Yeterki doğru haber ve doğru bilgi verilsin. Fakat çoğu zaman algı başka oluyor olgu başka... Mesela kişi tutuklanmışsa "Mahkum edildi, iş bitti, ceza verildi" gibi yansıtılabiliyor. Ya da tutukluluktan tahliye kararı "beraat" gibi lanse edilerek yine yayılabiliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.