Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 19.09.2019 09:43
 • Son Güncelleme: 19.09.2019 09:43

şartları neler? Normal şartlarda ne zaman emekli olurum?

Emeklilik hesaplaması yapmak isteyen milyonlarca lı, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun() ne sorgulamasını kullanıyor. Mevcut sigortalılık bilgileri üzerinden olağan koşullarda ne zaman emekli olabileceğini öğrenebilen sigortalılar, emeklilik planlamalarını çok daha doğru şekilde gerçekleştirebiliyor. SGK ne zaman emekli olabilirim sorgulamaları, te sadece birkaç tıkla, dakikalar içerisinde yapılabiliyor. Türkiye' de kamu kurumlarının dijital dünyaya entegrasyonu çerçevesinde internette hizmete açtığı tüm online hizmetlerini tek bir çatı altında toplayan e-Devlet Kapısı portalında ne zaman emekli olabilirim sorgulamaları da kolayca yapılabiliyor.

Normal şartlarda ne zaman emekli olurum?

Ne sorgulamasıyla fırsatlarını daha iyi değerlendirebilirsiniz. erken emeklilik fırsatlarını nasıl değerlendirebileceğinizi öğrenmek için ne zaman emekli olabilirim sorgulaması yapmanız gerek. Hangi erken emeklilik fırsatını kullanabileceğinizi öğrenmek için yapmanız gereken ne zaman emekli olabilirim sorgulaması nasıl yapılır? SGK' nın e-Devlet Kapısı portalında bulunan "Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim" uygulaması üzerinden emeklilik hesaplamalarınızı en doğru şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM? TIKLA ÖĞREN!

E-Devlet Kapısı portalındaki SGK e-hizmetler listesinde bulunan "Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim" uygulama ekranında tüm güncel lılık bilgilerine istinaden, emeklilik tarihinin ne zaman olacağı ve sigortalılığa göre emeklilik koşullarının neler olduğunu öğrenebiliyor. Ne zaman emekli olabilirim uygulamasında;

 • Emeklilik yaşı,
 • Emeklilik prim ödeme gün sayısı,
 • Erken emeklilik yaşı,
 • Erken emeklilik prim ödeme gün sayısı,

Bilgileri öğrenilebiliyor.

SGK Ne Zaman Emekli Olabilirim Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK' nın e-Devlet Kapısı portalında bulunan "Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim" uygulaması üzerinden emeklilik hesaplamalarınızı en doğru şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulama işlemini güvenle yapabilmeniz için öncelikle e-Devlet yapmanız gerektiğini ise unutmamalısınız. Buna göre normal şartlarda ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenmek için;

 • E-Devlet Kapısı portalı "turkiye.gov.tr" adresini tarayıcınızda açın.
 • E-Devlet portalının sağ üst köşesinde bulunan "Giriş Yap" seçeneğine tıklayın.
 • E-Devlet giriş penceresinde kimlik doğrulama için "e-Devlet şifresi", "mobil imza", "e-imza", "T.C. kimlik kartı" ve "internet bankacılığı" ile giriş seçeneklerinden birisini kullanabilirsiniz.
 • Kimlik doğrulaması yaparak, portala ulaştıktan sonra sayfanın ortasında bulunan "Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim" yazılı kutucuğa "Ne Zaman Emekli Olabilirim" yazın ve kutucuk sonundaki "büyüteç" simgesine tıklayın.
 • Çıkan arama sonuçlarında SGK' nın "Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim" uygulaması seçeneğine tıklayın.
 • Açılan "Emekli Olma Durumu Sorgulama" ekranında ise sayfada bulunan "Sigorta Kolu" ve "Hizmete Başlama Tarihi" bilgilerinizi girin(Hizmete başlama tarihinizi bilmiyorsanız, SGK e-hizmetlerinden "SGK Tescil ve Hizmet Dökümü" sayfasına girerek, öğrenebilirsiniz).
 • Sayfanın altında bulunan "Sorgula" seçeneğine tıklayın.

Bu işlemlerle normal şartlarda ne zaman emekli olabileceğinize dair detayları, öğrenebilirsiniz.

SGK'da Erken Emeklilik Fırsatları Neler?

SGK sigorta kollarına bağlı olarak çalışma hayatına devam ediyor ve artık bir an önce emekliliğinize kavuşmak istiyorsanız erken emeklilik fırsatları size bu imkanı sunabilir. Erken emeklilik fırsatları ile emeklilik tarihinizi öne çekebilirsiniz. SGK' nın farklı koşullara bağlı birbirinden farklı erken emeklilik fırsatları bulunuyor. Ancak bu erken emeklilik fırsatları arasında en avantajlı olanları ve en çok fayda sağlayanları "yurtdışı borçlanması", "doğum borçlanması" ve "askerlik borçlanması" şeklindeki fırsatlardır.

 • Askerlik borçlanması ile erken emeklilik; Askerlik borçlanması ile erken emeklilik fırsatı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve zorunlu askerlik görevini icra etmiş olan tüm erkek sigortalılar tarafından kullanılabilmektedir. Kişinin yapmış olduğu zorunlu askerlik süresi kadarki süreyi borçlanarak, erken emekli olabilmesi mümkündür. Bu durumda 1 yıl ile 2 yıl aralığında bir erken emeklilik şansı vermektedir.
 • Doğum borçlanması ile erken emeklilik; SGK' nın kadın sigortalıların doğumdan kaynaklı çalışamadıkları süreleri borçlanarak, erken emeklilik alabilmelerine olanak veren bir haktır. Doğum borçlanması doğum yapan sigortalı çalışanların her bir doğum için 2 yıla kadar borçlanma hakkı veriyor. Ancak doğum borçlanması en fazla 3 çocuğa kadar kullanılabilmektedir. Dolayısı ile 3 çocuk için 2'şer yıldan 6 yıla kadar erken emeklilik fırsatı doğmaktadır.
 • Yurtdışı borçlanması ile erken emeklilik; Yurtdışında geçirdiğiniz çalışma sürelerini de Türkiye' deki emeklilik hesaplamalarınıza dahil edebilmek için yurtdışı borçlanması yapabilirsiniz. Yurtdışı borçlanması için SGK' nın koşullarına uyumluluğunuz halinde, yurtdışı borçlanması için başvuruda bulunarak, yurtdışındaki tüm çalışma süreleriniz kadar emekliliğinizi öne çekebilirsiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.