İsmi Kuran'da geçen Ebabil Kuşu Erzurum'da bulundu

Ebabil Kuşu bir polis memuru tarafından Erzurum'da bulundu. Kuran'da adı geçen, yıllarca gizemini koruyan Ebabil Kuşu'nun Erzurum'da bulunma hikayesi haberin detayında...

İsmi Kuran'da geçen Ebabil kuşu Erzurum'da bulundu

Ebabil kuşu olduğunu anlayınca çok şaşıran Köksal kuşu bir kutunun içine koyarak evine götürdü ve orada besledi.

İsmi Kuran'da geçen Ebabil kuşu Erzurum'da bulundu

Dünyanın en nadir kuşunu gördüğünde çok şaşırdığını ifadene eden Polis memuru Levent Köksal, şunları söyledi: 'İl Emniyet Müdürlüğünde görev yaparken cama çarpması sonucu yere düştü. Daha önceden bu kuş hakkında bilgim vardı o yüzden Ebabil kuşu olduğunu anladım ve çok şaşırdım. Milli parklara teslim etmek için alıp eve götürdüm. Dünyanın en nadir kuş türlerinden biri.'

İsmi Kuran'da geçen Ebabil kuşu Erzurum'da bulundu

Polis memuru Levent Köksal, Ebabil Kuşunu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü görevlilerini arayarak teslim etti.

İsmi Kuran'da geçen Ebabil kuşu Erzurum'da bulundu

Ebabil kuşları diğer kuşlardan farklı olarak tüm ömürlerini uçarak geçiriyor. Sadece üremek için yere konuyorlar ve bir daha havalanmıyorlar. Kendilerine has kanat yapısı uçarken aynı zamanda uyumalarını sağlıyor. Tam canlı türlerinden kaçtıkları için nadir görülürler. Halk arasında Ebabil kuşu görenlerin o yıl hiçbir sıkıntı yaşamayacaklarına inanılıyor.

İsmi Kuran'da geçen Ebabil kuşu Erzurum'da bulundu

Ebabil kuşları uyumak için de yere inmiyor ve uyku ihtiyacını da gökyüzünde gerçekleştiriyor. Genellikle şehir ortamında görülürler ve yuvalarını inşa ederler, kır ortamında onları göremezsiniz gördüğünüz kuş muhtemelen kırlangıçtır. Bu türün yuva anlayışı diğer kuşlara göre çok farklıdır bu yüzden şehir yapılanmalarını tercih ederler. Hızı ve ömrünü uçarak geçirmesi ile gerçekten ilginç bir canlı olarak görülmektedir. Yavrularına olan ilgisi de diğer kuşlara göre çok daha farklıdır. Beslenme ihtiyaçlarında yavrular anne desteğini çok fazla almaz ve bir süre sonra yavrular serbest bırakılır ancak bu süre diğer türlere göre çok çok kısa bir süredir.

DİĞER GALERİLER