Çeyrek asırdır dinmeyen acı: Başbağlar katliamı

Erzincan Kemaliye'ye bağlı Başbağlar köyünde bundan 25 yıl önce teröristlerce kurşuna dizilerek ve yakılarak öldürülen 33 sivilin acısı hala geçmedi. Hafızalardan silinmeyen bu katliama ait izler köydeki müzede sergileniyor. Başbağlar köyünde 2013 yılında açılan kültürevinde oluşturulan müzede, 5 Temmuz 1993'te teröristlerce katledilen ve yaşları 13 ila 74 arasında değişen 33 kişinin anısı yaşatılıyor.

Çeyrek asırdır dinmeyen acı: Başbağlar katliamı

Katliamda amcası, dayısı ve yakınlarını kaybeden eski Başbağlar Köyü Yardımlaşma Derneği Başkanı Şerif Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzede 33 vatandaşın katledildiklerinde üzerlerinde olan bazı kıyafetlerini bu acıyı unutmamak ve gelecek nesillere aktarmak için sergilediklerini söyledi.

Çeyrek asırdır dinmeyen acı: Başbağlar katliamı

Gül, bu olayı unutmamaları için çocukları ve torunlarına aktarmak istediklerini belirterek, olayın faillerinin yakalanmasını istediklerini dile getirdi.

Üzerinden 25 yıl geçen katliamı unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını vurgulayan Gül, şunları kaydetti:

"Acımız ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. Başbağlar katliamı sıradan bir katliam değil, tamamen planlı, programlı yapılan bir katliamdır. Bu katliam sadece Başbağlar'a yönelik yapılmadı, Türkiye ve Müslümanlara yönelik yapıldı, bunun bilincindeyiz. Dış güçler plan program yapıp içimizdeki vatan hainleri böyle bir eyleme kalkıştı."

Çeyrek asırdır dinmeyen acı: Başbağlar katliamı

"GEREKİRSE VATANIMIZ İÇİN 33 BİN ŞEHİT VERİRİZ"
Gül, tek dileklerinin katillerin, suçluların yakalanıp adalete hesap vermeleri olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Bu katliam, PKK'nın içimizdeki vatan hainleriyle müşterek yaptığı bir katliamdır. Türkiye kalkınma hamlesine başladığında dış güçler devreye giriyor. Başbağlar halkı olarak oyunlarını bozduk, acımızı içimize attık."

Çeyrek asırdır dinmeyen acı: Başbağlar katliamı

Türkiye üzerinde her türlü oyunun oynanmak istendiğine işaret eden Gül, Sivas ve Başbağlar'daki olaylarla insanların karşı karşıya getirilmeye çalışıldığını kaydetti.

Çeyrek asırdır dinmeyen acı: Başbağlar katliamı

Söz konusu dönemde Başbağlar halkı olarak Türkiye'nin üzerinde oynanan oyunların farkında olduklarını anlatan Gül, "Hamdolsun, oyuna gelmedik, bayrağımıza, ezanımıza, vatanımıza sahip çıktık. 33 şehit verdik ama gerekirse vatanımız için 33 bin şehit veririz. Başbağlar katliamını unutmak mümkün değil." ifadelerini kullandı.

DİĞER GALERİLER