Kıdem tazminatına fon güvencesi! Kıdem tazminatından kimler yararlabilir, sistem nasıl işliyor?

Çalışanların kıdem tazminatına dev reform ile fon garantisi ve devlet katkısı gelecek. BES ile birleşecek fonla herkes tazminat alacak. Peki kıdem tazminatından kimler yararlanacak? Yeni sistem nasıl işleyecek? Kıdem tazminatı ile ilgili merak edilen soruları Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem cevapladı. İşte milyonlarca kişiyi ilgilendiren kıdem tazminatı reformu ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

Türkiye'de çalışma hayatının en önemli sorunlarından birisi kıdem tazminatı. Çalışanların yüzde 80'ine yakını çeşitli sebeplerle tazminatını almadan işten ayrılıyor.

HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAKTAN KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI TIKLA VE İZLE

Bu sürdürülemez sorunun çözümü için tüm tarafların bir araya geleceği bir kıdem tazminat reformu yapılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 kapsamında açıkladığı fon reformu, işçi ve işveren temsilcilerinin mutabakatıyla hayata geçirilecek. Reform hem çalışana hem de işverenlere yenilikler getirecek.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI TIKLA VE İZLE

KİMLER YARARLANACAK?
Kıdem tazminatı fonundan 20 milyona yakın çalışan yararlanacak. Fon hem eski çalışanları hem de yeni işe girecekleri kapsayacak.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?
Mevcut sistemde; çalışanlar, işten çıktıklarında her çalıştıkları yıl için 30 günlük son brüt ücretleri üzerinden tazminat alıyor. Yeni sistemde ise işverenlerin peşin olarak her ay işçinin fon hesabına para aktarması öngörülüyor.

DİĞER GALERİLER