Yeni Zelanda'da camiye saldıran katil Erdoğan ve Türkleri de tehdit etmiş

Yeni Zelanda'da bulunan ChristChurch ilçesindeki Al Noor camisine silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı düzenleyen katil Brenton Tarrant katliamı iki yıl önce planladığını belirtirken 70 sayfalık manifestosunda Türkleri de tehdit ettiği ortaya çıktı.

Kentin Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Saldırı esnasında camide, cuma namazı için 200 kişi bulunuyordu.

YENİ ZELANDA'DA CAMİDE KATLİAM YAPAN CANİNİN SİLAHINDA YAZAN YAZILAR NE ANLAM İÇERİYOR?

Saldırıda ilk belirlemelere göre 30 kişi hayatını kaybetti. Olayla ilgili Yeni Zelanda polisinin verdiği bilgiye göre şüpheliler gözaltına alındı.

TÜRKİYE VE ERDOĞAN'A ALÇAK TEHDİT

Saldırganlar saldırıyı sosyal medya hesaplarından canlı yayınladı ve saldırı öncesi bir manifesto yayınlamışlar. Yayınladıkları manifestoda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türklere küstah tehditler olduğu ortaya çıktı.

Öte yandan sosyal ağlarda Alman Şansölyesi Angela Merkel ve Türk lider Tayyip Erdoğan'ın öldürülmesi çağrısında bulunan bir manifesto yayınladığı kaydedildi.

İŞTE CAMİYE SALDIRI ANI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Saldırgan internette yayınladığı manifestosunda Erdoğan'ı "Halkımızın en kadim düşmanı olan Türklerin lideri" olarak anıyor ve öldürülmesinin Avrupa'daki Türk varlığına yönelik büyük zarar vereceğini söyleyerek tehditte bulunuyor.

DİĞER GALERİLER