Fransa'daki Sarı Yelekliler'in eyleminde Gezi Parkı izleri

Fransa'da akaryakıt zamlarına tepki olarak başlayan Sarı Yelekliler'in eylemleri kısa sürede Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un yönetim şekline karşı ve hükümetin diğer reform paketlerini de kapsayan daha genel bir tepkiye dönüştü. Nitekim, zamların askıya alınması ve ardından tamamen iptal edilmesi öfkeyi dindirmedi. Sarı Yelekliler'in prostestoları Türkiye'nin yakın dönemde tanıklık ettiği Gezi Parkı eylemlerinden izler taşıyor. İşte o karelerden bazıları...

Önce Duran Kadın, şimdi de Ayılı Adam... Fransa "Sarı Yelekliler" eylemleri sembolleriyle devam ediyor. Geçtiğimiz hafta panzer karşısında duran kadın eylemlerin sembolü olurken, bugünkü eylemlerde yeni bir sembol daha çıktı.

DURAN AYI

Champ-Elysee meydanı yoğun güvenlik önlemleriyle kuşatıldı ancak "Sarı Yelekliler" kanadında eylemler için hazırlıklar devam ediyor.

Göstericiler polislerin arasından meydana gelirken, eylemin yeni bir sembolü daha ortaya çıktı. Elinde oyuncak ayı, sırtında Fransız bayrağı ile alana gelen bir gösterici dakikalar boyunca hareketsiz bir biçimde polislerin karşısında elini kaldırarak bekledi.

Gezi Parkı eylemlerindeki Duran Adam

DURAN KADIN

Gezi'de, Duran Adam ve Kırmızılı Kadın adı altında provokasyonları pohpohlayan, arka çıkan Fransızların başına Duran Kadın geldi.

Göstericilerden biri Champ-Elysee meydanında polisleri ve hükümeti protesto ederken, alandan ayrılmayı reddeden kadın, panzerin önüne oturdu. Duran Kadın lakabı takılan gösterici eylemlerin yeni sembolü oldu.

HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Gezi Parkı olaylarındaki Kırmızılı kadın ortaya çıkmıştı.

DİĞER GALERİLER