Bugünkü
Takvim

Kayabaşı Konutları kuraları çekildi

Başbakanlık TOKİ tarafından, İstanbul Kayabaşı'nda alt gelir grubuna yapılacak toplam 5 bin 275 konuttan, 2 bin 830'u için kura çekimi yapıldı.

  • Emlak&OTO
  • 26.10.2009 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 26.10.2009 16:41
ABONE OL
Büyükçekmece Gazanfer Bilge Spor Salonu'nda yapılan 2 bin 830 konutun kurasına, toplam 3 bin 381 aile başvurdu. Alt gelir grubuna yapılacak olan konutların 24 ayda tamamlanması planlanıyor. Kurada ismi belirlenen vatandaşlar, aylık taksitleri 450 TL olan 84 metre karelik konutlar için 15 bin TL peşinat ödeyecek.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar tarafından başlatılan kura çekiminde, adı okunan vatandaşlar büyük mutluluk yaşadı. Ayrıca, kura çekimi öncesinde 3 tane şehit ailesine ve 2 tane gaziye aynı ödeme koşullarıyla konut verildi.

Kurada ismi ilk çıkan Ercan Sarıtaş (37), 9 yıllık evli olduğunu ve yıllardır kirada oturduğunu belirtti.

Ev sahibi olacağı için mutlu olduğunu ifade eden Sarıtaş, ''Bir oğlum var, eşim hamile. İki mutluluğu birden yaşıyoruz. Yıllardır bu anı bekliyorduk. Ben dün gece rüyamda bana ev çıktığını görmüştüm. Çok mutluyuz. Buna vesile olan herkese teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

35 yıldan sonra ev sahibi olacağı için mutlu olduğunu ifade eden emekli Süleyman Macit (65) ise kiracılığın güçlüğüne işaret ederek, ''7 çocuğum var, 5'i evli. 19 yıldır emekliyim. Bu yaşta da olsa, ev sahibi olmak güzel bir duygu. 2 çocuğum ve eşimle birlikte oturacağız. Allah kiracı olan herkese bir ev nasip etsin'' dedi.

Şehit babası olduğu için kura çekimi sırasında kendisine de konut verilen Dilaver Karayazı, oğlu Murat Karayazı'yı 1994 yılında Tunceli'deki bir çatışmada kaybettiğini dile getirerek, buruk bir sevinç yaşadığını bildirdi.

Karayazı, devlete, sağladığı bu imkandan dolayı teşekkür ettiğini söyledi.

Diğer konutların kura çekiminin, 3 Kasıma kadar devam edeceği öğrenildi.

KAYABAŞI PROJESİ

Kayabaşı Projesi'ne özel önem veren TOKİ, geçen Haziran ayında Kayabaşı konutları için ''Konut Tasarımı, Mimari Fikir Proje Yarışması'' düzenlemiş ve yarışmaya katılan özgün çalışmalardan 8'ini uygulamak üzere satın almıştı.

Kayabaşı'nda özel sektörle birlikte 65 bin konutluk yeni bir yaşam alanı oluşturan TOKİ, konutların yanı sıra 2 bin 324 yatak kapasiteli hastane, 2 bin 785 derslikli ilköğretim okulu ve kreş, 1.287 derslikli lise, 246 derslikli meslek lisesi, 160 dönüm büyüklüğünde gezi parkı ve ağaçlandırma bölgesi, 551 dönüm rekreasyon alanı ile resmi binalar, halk eğitim tesisleri ve kültür merkezi yapacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.