Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.09.2020 08:46
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.09.2020 08:46
ABONE OL

4D'li olacak? gelişmesi: 2020 öncesi önemli haber!

gelişmesi: Aile, Çalışma ve ile HAK İş Başkanı , 2020 öncesi Çalışma Bakanlığı'nda kritik görüşme gerçekleştirdi. Çalışma Bakanlığı'nın 2020 yılı TİS görüşmelerinde taşeron işçilere ne kadar maaş zammı sunacağı merak konusu. 900 bin taşeron işçinin önümüzdeki birkaç yıl boyunca alacağı maaş oranlarının belli olacağı TİS görüşmelerinde yer alan tüm zam oranlarını, kulis değerlendirmelerini haberimizde inceledik. İşte 2020 TİS görüşmeleri ve taşeron işçi maaş zam görüşmeleri.

TİS öncesi önemli haber! 4D'li Taşeron işçi maaş zam oranı...

Taşeron işçi son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Bu anlamda 2020 yılı TİS öncesinde önemli bir gelişme yaşandı.
Yüz binlerce işçiyi yakından ilgilendiren açıklamada Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan'ın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ;Zehra Zümrüt Selçuk 'a ve Çalışma Bakanlığı 'na bir ziyarette bulunduğuna yer verildi. Konu ile ilgili Hak İş Sendikası'ndan açıklama geldi. Yapılan açıklamada Mahmut Arslan 'ın Bakan Selçuk'u makamında ziyaret ettiği ve önemli gündem maddelerini değerlendirdiği öğrenildi. Peki 4D'li Taşeron işçi maş zam oranı yüzde kaç olacak?

BAKAN YARDIMCISI DA VARDI

Söz konusu görüşmeye Çalışma Bakanı Selçuk 'un yanı sıra Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem de katıldı.

KADROYA GEÇEN İŞÇİLER İÇİN SÜREÇ

Sendikadan konu ile ilgili yapılan son dakika açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Bakan Selçuk ile 696 ile kadroya geçen üyelerimizin 1 Temmuz'da başlayan TİS süreçleri ile 1 Kasım'da kamuda başlayacak olan TİS süreçleri konusu başta olmak üzere çalışma hayatının diğer gündemlerine ilişkin verimli bir toplantı gerçekleştirdi."

TİS BAŞLIYOR

Toplu sözleşme görüşmelerinin önümüzdeki Ekim ayında yapılması bekleniyor. ;Toplu sözlşeme ile maaş zammı , mali ve sosyal haklar düzenlemeleri yapılacak.


YENİ DÖNEMDE TAŞERON İŞÇİ MAAŞ ZAM ORANI YÜZDE KAÇ OLACAK?

Taşeron işçişerin Çalışma Bakanlığı'ndan beklentileri oldukça büyük. 2017 yılından itibaren sadece belli bir oranda maaş zammı alan taşeron işçiler hükümetin yeni süreçte bu oranın üzerinde zam vermesini talep ediyorlar. Burada taşeron işçilerin elindeki en önemli veri ise enflasyon oranları. Enflasyon oranlarının bir hayli yüksek olması taşeron işçilerin maaşlarında bu oranın üzerinde maaş zammı talep etme hakkına sahip olmalarını sağladı.

Taşeron işçilerin maaş zam oranlarında talep ettikleri bir diğer düzenleme ise yüzdelik dilim ile asgari ücret ayarı. Yüzdelik dilim düzenlemesine ilişkin mahkemelerin işçilerin lehine karar vermesini hatırlatan taşeron işçiler hükümetin bu alanda toplu düzenleme yapılmasını istiyorlar. Bu düzenleme olursa kadroya alınmadan önce asgari ücretten daha yüksek maaş alan işçiler, o maaş oranının asgari ücrete oranına göre yeni zam alacaklar.

MASADA OLAN MAAŞ ZAM ORANLARI

Taşeron işçiler için henüz ne Çalışma Bakanlığı'ndan ne de yetkili sendikadan zam oranı talebi ve teklifi gelmedi.

Bu kapsamda zam oranlarına ilişkin bazı değerlendirmeler yapılıyor. Bu değerlendirmelerde yüzde 10 bandının üzerinde olan enflasyon oranları ile yüzde 15 bandında olan asgari ücret maaş zam oranı bulunuyor. Taşeron işçiler genellikle yapılan değerlendirmeler yüzde 10'dan daha yukarı bir zam oranı olsa da yüzde 15 oranına vurgu yapılıyor. Ancak taşeron işçilerin uzun zamandır yüzde 4 zam almaları nedeniyle bu oranların daha da artabileceği de değerlendirmeler arasında.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NIN TAŞERON DOSYASI

Çalışma Bakanlığı ile yapılacak toplu sözleşme kapsamında taşeron işçilerin kesin çözülecek olan başlıkları arasında maaş zammı konusu geliyor. Bakanlığın yüzde 10 ile yüzde 17.5 arasında bir oranda zam teklif edebileceği basında yer aldı.

Yüzdelik dilim konusunda ise son günlerde bazı gelişmelerin yaşandığı iddia edilmişti. Mahkeme kararlarının olması bu konuda bir düzenleme olmasını muhtemel kılıyor. Bunun yanında taşeron işçilere tayin hakkı konusunda da şartlı tayin hakkı gelebileceği yine değerlendirilen düzenlemeler arasında.