Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 28.03.2020 11:01
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 28.03.2020 11:02
ABONE OL

30 büyükşehirde esnek çalışma modeli! Esnek çalışma ne demek? Esnek çalışma uygulanacak büyükşehirler!

esnek çalışma modeline geçiliyor. Esnek çalışma uygulanacak 30 büyükşehir hangisi? Esnek çalışma ne demek? Esnek çalışma uygulanacak büyükşehirler vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Esnek çalışmada saatler nedir? 30 büyükşehir hangisi? Özel sektörde artık esnek çalışılacak. Özel sektörde işyerleri, çalıştırabileceği en az sayıda personeli çalıştıracak. Öte yandan bazı işyerleri, dönüşümlü ve evden çalışma sistemine geçecek. Özel işyerleri, bundan sonra az sayıda personel çalıştıracak. Evden çalışılabilecek işlerde personeller evden çalışacak. Dönüşümlü olarak personeller çalışacak.

Esnek çalışma uygulanacak 30 büyükşehir hangisi?

Özel sektörde esnek çalışma düzenine geçildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada kamuda geçtiğimiz hafta kamuda esnek çalışma düzenine geçildiğini söyledi. Kamuda geçilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, özel sektörde esnek çalışma modeline geçildiğine yer verildi. Esnek çalışma modelleri, çalışanların mesai saatleri baz alınarak hazırlanmış bir sistemdir. Esnek çalışma saatlerine sahip olan şirketlerin mesailerine başlama saatleri ve mesailerini sonlandırma saatleri diğer şirketlere göre farklıdır.

27 Mart Başkan Erdoğan son dakika Koronavirüs kararları! Hangi tedbirler alındı?

1- Şehirler arası seyahatler izne bağlanmıştır.

2- Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışmaya geçilecek.

3- Toplu taşımada seyrek oturma uygulanacak

4- Piknik alanları, tören alanları gibi yerle haf sonları kapalı olacak.

5- Askerlerimiz 14 gün karantina şekline uygun olarak celp ve terhis uygulamasına tabi tutulacak

6- Yurt dışı uçuşlar tamamen kaldırılacak.

7- Tüm illerimizde valilerin başkanlığında pandemi kurulu oluşturularak gerektiğinde ilave tedbirler kararlaştırılacaktır.

İŞTE KARARIN GEÇERLİ OLDUĞU BÜYÜKŞEHİRLER

ADANA

DENİZLİ

KAYSERİ

İZMİR

KONYA

ANKARA

DİYARBAKIR

KOCAELİ (İZMİT)

İSTANBUL

VAN

ANTALYA

ERZURUM

MALATYA

MUĞLA

SAMSUN

AYDIN

ESKİŞEHİR

MARDİN

KAHRAMANMARAŞ

ŞANLIURFA

BURSA

GAZİANTEP

MANİSA

SAKARYA

TRABZON

BALIKESİR

HATAY

MERSİN

ORDU

TEKİRDAĞ

Esnek Çalışma Nedir?

Esnek çalışma modelleri, çalışanların mesai saatleri baz alınarak hazırlanmış bir sistemdir. Esnek çalışma saatlerine sahip olan şirketlerin mesailerine başlama saatleri ve mesailerini sonlandırma saatleri diğer şirketlere göre farklıdır.

Serbest çalışma saatlerini uygulayan şirketlerin bazıları "compressed week" dedikleri sistem ile devam ederken, bazıları da mesai saatlerinin başlama ve sonlanma saatlerini 1 saat ileri ya da geri alarak (istihdam edilen kişinin toplam mesai saatini tamamlama şartıyla) devam etmektedir.
İlk duyuşta kulağa "fazla mesai" gibi gelse de, kurallarıyla uygulanan şirketlerde bu uygulama, çalışanları da yöneticileri de oldukça mutlu ediyor.
Esnek çalışma modellerini şu şekilde sıralayabiliriz: Esnek çalışma zamanları, evden çalışma (home-office), daha kısa süren haftalar içerisinde daha uzun çalışılan günler (compressed workweeks: shorter weeks, longer days) gibi.