Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 25.03.2020 10:51
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.03.2020 11:17
ABONE OL

Son dakika: THY'den koronavirüsle mücadeleye tam destek! 'dan 167 ek sefer!

Dünya genelinde 300’den fazla noktaya kargo iletimi yapan , İlk olarak ’de ortaya çıkan ve dünyayı saran yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında THY yolcu uçaklarıyla da kargo taşınmaya başladı. Turkish Cargo'dan yapılan açıklamada 'nin tedarik zincirinin aksamaması için 167 adet ilave kargo seferiyle 14 bin 500 tonluk ek kapasite sağlandığı belirtildi.

Turkish Cargo'dan 167 ek sefer desteği

THY, koronavirüsle mücadele kapsamında hava taşımacılığında 'nin en büyük destekçisi oldu.

Koronavirüs sebebiyle diğer ülkelerde kalan vatandaşların taşınmasından 'den getirilen hızlı tanı kitlerinin Türk doktorlarına ulaşması için seferler düzenleyen ek seferler açtığını açıkladı.

Konuyla ilgili Twitter hesabından videolu bir paylaşımda bulunan THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, "Filmlerde, dünya zor durumda kaldığında gökyüzünde kurtarıcı süper kahramanlar belirirdi. Koronavirüs film değil fazlasıyla gerçek ama kahramanımız yine gökyüzünde. Turkish Cargo artırılmış kapasitesi ile sağlık ürünlerini ülkemize ve dünyanın dört bir yanına ulaştırıyor" ifadelerini kullandı.

Turkish Cargo tarafından apılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
Filmlerde, dünya zor durumda kaldığında gökyüzünde kurtarıcı süper kahramanlar belirirdi. Koronavirüs film değil fazlasıyla gerçek ama kahramanımız yine gökyüzünde. Turkish Cargo artırılmış kapasitesi ile sağlık ürünlerini ülkemize ve dünyanın dört bir yanına ulaştırıyor. Turkish Cargo, milli havayolu 'nın dünya ile kurduğu hava köprüsünü kargo taşımacılığı alanında sürdürmeye devam ediyor.

"YOLCU UÇAKLARI DA..."
Küresel etkileri yoğun şekilde hissedilen olağanüstü (COVID-19) süreçte, hem tedarik zincirinde oluşabilecek aksamaların önüne geçebilmek hem de hayati önem taşıyan sağlık taşımalarını gerçekleştirebilmek adına dünyanın en büyük 6'ncı kargo kapasitesine sahip olan Turkish Cargo, 25 adet yüksek kapasiteli kargo uçağıyla gerçekleştirdiği seferlere ilave olarak Türk Hava Yolları'nın yolcu uçakları ile de kargo taşıması gerçekleştirmeye başladı.

Yolcu uçağı ile gerçekleşen kargo taşımalarının ilkini, 20 Mart tarihinde B777 tipi yolcu uçağıyla İstanbul-Kiev rotasında icra eden Turkish Cargo; Bükreş (OTP), (TLV), Amsterdam (AMS), (LHR) (CDG) Amman (AMM), Beyrut (BEY) ve Dubai (DWC/DXB) destinasyonlarına da kargo taşıması planlayarak toplam 5 bin ton ilave kapasite oluşturdu.

Etkisi küresel ancak mücadelesi ulusal olan bu zorlu süreçte Turkish Cargo ihtiyaç duyulan ilaç ve tıbbi ekipmanların öncelikle tüm dünyadan Türkiye'ye, Türkiye'den de ihtiyaç duyulan ülkelere ulaştırılmasında köprü vazifesi görmeye devam ederek bu kapsamda Çin'den temin edilen ve 15 dakikada virüs tespiti yapabilen hızlı tanı kitlerini Türkiye'ye ulaştırmaya başladı.

Bu kritik süreçte 167 adet ilave kargo seferiyle, Türkiye çıkışlı ve varışlı toplamda 14.500 tonluk ek kapasite oluşturan global kargo taşıyıcısı ilave kapasite sunma noktasındaki kararlılığını koruyarak, tedarik zincirinin devamlılığına katkılarını sürdürmesinin yanında bayrak taşıyıcı havayolu olarak zorlu günlerde de milletimizin yanında yer alarak, görevini icra etmeye devam etmektedir.