Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.01.2020 09:26
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 23.01.2020 16:35
ABONE OL

0.49 kampanyası ve kredi hesaplaması değişti

tarafından verilen 0.49 müjdesi vatandaşları oldukça sevindirmişti. Daha sonra ise Ziraat Katılım sı da 0.49 oranı ile konut kredisi vereceği müjdesini paylaştı. yapmış olduğu açıklamasında 240 ay vadeli 0.49 faiz oranı ile konut kredisi verileceği duyurulmuştu.

Ziraat Bankası 0.49 faiz kampanyası ve kredi hesaplama

Ziraat Bankası 2020 yılı için ev satın almak isteyenlere TOKİ ile birlikte büyük bir müjde verdi. Bu bağlamda TOKİ Başkanlığı tarafından hayata geçirilen sosyal konut projeleri kapsamında kullanılabilmesi için Ziraat Bankası'ndan yüzde 0.49 faiz oranlı konut kredisi kampanyası başlatıldı. Vatandaşların merak ettiği Ziraat Bankası TOKİ Sosyal Konut Kredisi kampanyası hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

DETAYLAR İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA GEÇİNİZ

0,49 FAİZLİ TOKİ KONUT KREDİSİ FAİZİ

Ziraat Bankası'nın TOKİ ile gerçekleştirdiği işbirliği neticesinde yüzde 0.49 faiz oranlı konut kredisi kampanyası başlatıldı. TOKİ'nin çeşitli illerimizde başlattığı sosyal konut projelerine başvuruda bulunan ve kura işlemlerinin akabinde TOKİ'den ev sahibi olmaya hak kazanacak vatandaşların ihtiyaç duyacakları konut kredisi finansmanları, Ziraat Bankası'nın TOKİ sosyal konut kredisi kampanyasıyla karşılanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından verilen tarihin en düşük konut kredisi faiz oranı müjdesi sonrası ev sahibi olmak isteyenler büyük heyecan yaşamıştı. TOKİ yapmış olduğu açıklamasında 240 ay vadeli 0.49 faiz oranı ile konut kredisi verileceği duyurulmuştu.

ZİRAAT BANKASI 0.49 KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Ziraat Bankası'nın başlatmış olduğu TOKİ sosyal konut kampanyası kapsamında 100 bin TL tutarında kredi kullanacak vatandaşlar için kredi taksit ve geri ödeme hesaplaması şu şekilde yapılabilmektedir: Ziraat Bankası'nın kurumsal internet sayfası üzerinden paylaşılan konut kredisi hesaplama aracına göre bankadan yüzde 0.49 faiz oranı avantajıyla konut kredisi kullanan vatandaşlar, 240 ay vade seçeneğini tercih ettiklerinde aylık 709 TL tutarındaki taksitlerle borçlarını ödeyebiliyor. Öte yandan Ziraat Bankası'ndan 150 bin TL'lik TOKİ sosyal konut kredisi kullanımlarında ise vatandaşlar yine 240 ay vade seçeneğinde aylık 1064 TL'lik kredi taksiti ödeyerek konut kredisi kullanma imkanından yararlanabilmektedir.

ZİRAAT BANKASI KONUT KREDİSİ HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ZİRAAT BANKASI KONUT KREDİSİ DETAYLARI

Bankamız Konut Kredisi'ne hemen başvurun, 180 aya kadar vade imkânı ile hayalinizdeki evin sahibi olun.

180 aya kadar vade ile satın alacağınız konutun ekspertiz değerinin en fazla %80'ine kadar kredi kullanabilirsiniz.

Krediye konu gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilir. Gerekli görülmesi halinde ek teminat talep edilebilir.

Bankamız, bireysel kredi kullanan müşterilerine hayat, konut ve zorunlu deprem sigortası* ürünlerini sunmaktadır.

*Hayat Sigortası ürünleri Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş., konut ve zorunlu deprem sigortası ürünleri ise Ziraat Sigorta AŞ tarafından sunulmakta olup,

Ziraat Bankası Şubeleri Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş ile Ziraat Sigorta A.Ş. acentesidir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi için gerekli belgeler

Başvuru Formu,

Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi,

Çalışma durumunuza göre gelir belgesi,

Serbest Meslek Mensupları için, bağlı oldukları meslek kuruluşundan alınan üyelik belgesi fotokopisi,

Tüzel kişiliklerin ortağı olan kişilerden ortağı olduğunuz şirkete ait ana sözleşmenin yayımlandığı ticaret sicil gazetesi/gazeteleri fotokopisi,

Satın alınmak istenen konutun tapu belgesi fotokopisi,

Şubece talep edilebilecek diğer belgeler

Diyanet, TOKİ'den krediyle ev almayı caiz buldu

TOKİ tarafından düşük bütçeli ailelere yönelik başlatılan konut kampanyası için devlet bankasından kredi kullanmanın caiz olup olmadığına dair bir soru, Diyanet'e yöneltildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden gelen soruya verdiği cevapta, devletin söz konusu borçlandırmada amacının faiz elde etmek olmadığı için bu yolla ev almanın caiz olduğu ifade edildi.

SORU - CEVAP

Diyanet, "Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir?" sorusuna şu cevabı verdi:

"İslam'da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir.

TOKİ aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir.

Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır.

Bu itibarla, devlet TOKİ'nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir."