Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 10.12.2019 09:20
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.12.2019 16:10
ABONE OL

, SSK, Bağkur, , 4b, hesaplama ?

Emekli maaşı hesaplama yani eski ismiyle SSK için e- sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Yeni ismiyle 4B, eski ismiyle BAĞ-KUR olan sosyal güvenlik statüsü için emekli maaşı hesaplama işlemleri online olarak E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. 01.01.2016 tarihinden sonra işe giren ve SSK başlangıcı yaptıran erkek çalışanlar, emekli olmak için en az 61 yaşını tamamlamak zorundadır.

Bugün emekli olsam kaç para emekli maaşı alırım?

Bugün emekli olunca kaç para maaş alırım? Sorusu milyonlarca çalışanın gündeminde yer ediniyor. Emeklik yaşına yakın adaylar ise süreç boyunca ne kadar emekli maaşı alırım sorusunu zihinlerinden fazlaca sık geçiyor. İşte biz bu konuda size aradığınız her bilgiye ulaşabileceğiniz, kapsamlı, doğru ve net bilgiler aktarmak için çalışıyoruz.

NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALIRIM?

4A SSK'lı olanlar bugün emekli olurlarsa ne kadar emekli maaşı alabileceklerini SGK'nın uygulaması sayesinde kendileri hesaplayabililiyor. Yaklaşık bir değer verse de fikir vermesi açısından kullanmanı tavsiye ederim. Aşağıdaki bağlantıdan TC kimlik numarası veya ssk sicil numarası girildikten sonra "hesapla" butonuna basınca sonuç ekranda görünecektir.

DETAYLAR İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA GEÇİNİZ

SGK EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA ROBOTU NASIL KULLANILIR?

Emekli maaşı hesaplama robotu kullanılarak, alınacak maaş miktarını belirlemek için SGK web sitesi kullanılmalıdır: https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ bağlantı linkine tıklayarak, emekli maaşı hesaplama sayfasına erişim sağlanmalıdır. Emekli maaşı hesaplama sayfası üzerinden ede edilen maaş bilgileri, sigortalıları bilgilendirme amacıyla kullanılmaktadır. Hesaplama robotunun verdiği bilgilerin, resmi geçerliliği bulunmamaktadır. "T.C. Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfusa Kayıtlı Olunan İl" ve "Gün / Ay / Yıl" olacak şekilde doğum tarihi bilgileri girilmelidir. Belirtilen tüm bilgiler girildikten sonra "Sorgula" butonuna basarak, alınacak emekli maaşının limiti hesaplanabilir.

EMEKLİ MAAŞI NEYE GÖRE HESAPLANIYOR

Emekli maaşınız çalıştığınız süre, ödediğiniz prim miktarı gibi pek çok spesifik kritere göre hesaplanmakta. Uzun süre çalışan ve yüksek prim ödeyen sigortalıların görece daha fazla maaş aldığını gözlemlemekteyiz. Ocak ve Temmuz aylarında enflasyon farkına göre yılda iki kez zamlanan emekli maaşları hak sahibinin istediği herhangi bir banka şubesine yatırılabiliyor.

4A Erkek Çalışanlar: 01.01.2016 tarihinden sonra işe giren ve SSK sigorta başlangıcı yaptıran erkek çalışanlar, emekli olmak için en az 61 yaşını tamamlamak zorundadır. Çalışanların emeklilik yaşları, en fazla 65 olacaktır.

4A Kadın Çalışanlar: 01.01.2020 tarihinden sonra sigorta başlangıcı yaptıran kadın çalışanlar, emekli olmak için 61 yaşını tamamlamak zorundadır. Çocuk sayısına göre, emeklilik yaşında indirim yapılabilir.

4B / 4C Erkek Çalışanlar: 01.01.2011 tarihinden sonra sigorta girişi yapan erkek çalışanlar, emekli olmak için en az 61 yaşını beklemek zorundadır. 61 yaşında sigorta primi gün ödemesi tamamlanmamışsa, 65 yaşına kadar prim ödemesi yapılabilir. 65 yaş tamamlandıktan sonra, kalan prim ödemeleri topluca yapılarak emekli olunmaktadır.

4B / 4C Kadın Çalışanlar: 01.01.2015 tarihinden sonra işe başlayan kadın çalışanlar, 61 yaşını doldurduktan sonra emeklilik hakkı elde etmektedir. Kişiler, 65 yaşına kadar sigorta prim ödemesi yapabilirler.

EMEKLİ MAAŞ HESAPLAMA İÇİN TIKLAYIN

YÜKSEK MAAŞ ALMANIN YOLLARI

1-) Prim Günü: Prim günü emekli olduğunuzda maaşınıza önemli derecede etki yapmaktadır. Buna göre işe oldukça erken başlamaya çalışın ve sigortalı olarak iş aramayı unutmayınız.

2-) Priminizi Artırın: İş vereniniz sigortanızı aldığınız brüt maaştan yatırmaktadır. Bu yüzden her sene brüt maaşınızı yüksek göstermenizi tavsiye etmekteyiz. Prim ödemenizi yüksek tutarda yaparsanız emekli olduğunuzda daha çok maaş alırsınız.

3-) Çift Sigorta: Aynı anda ikinci bir sigorta daha başlatabilirsiniz. Bu sizin prim gününüze asla etki etmez ancak emekli olduğunuz da daha yüksek maaş alırsınız.

4-) Ek Ücretleri Unutmayın: Pek çok iş veren brüt maaşı düşük göstermeye çalışmaktadır. Ancak bu duurmun kesinlikle önüne geçmeli ve brüt maaşınıza eklenen ek ücretleri de sigortanıza yansıtmak istediğinizi iş vereninize söylemeyi unutmayın.

5-) SSK'yı Tercih Etmek: Günümüzde pek çok kişi emekli olmak için Bağ-Kur'u tercih etmektedir. Ancak SSK'yı tercih etmek size daha fazla maaş kazandıracaktır.

6-) Ek-5 tarım sigortası ya da tarım bağkuru gibi kapsamlarda prim ödememeye çalışın ya da ödemeniz gerekiyorsa da prim tutarınızı biraz yükseltin. Bu sigorta kolları ortalama prime esas kazancınızı düşürerek düşük emekli maaşı almanıza neden olacaktır.