Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 12.07.2019 17:11
  • Son Güncelleme: 12.07.2019 17:18

Algı operasyonları çöktü! 'ye geldi, piyasalarda fırtına kopmadı

, ve Avrupa'nın alınmasına karşı çıktığı 'lerin ilk partisi 'ye geldi. S-400'ler yüzünden ABD'nin sürekli Türkiye'yi tehdit etmesinden dolayı, S-400'lerin Türkiye'ye gelmesiyle beraber bazı kesimler tarafından piyasalarda adeta fırtınalar eseceği öne sürülüyordu ancak beklenen olmadı. Piyasaların tepkisi sınırlı oldu.

Algı operasyonları çöktü!

'nin hava sahasını korumak için attığı kritik adım meyvesini verdi ve 'ler Türkiye'ye geldi. Türkiye'nin 'dan aldığı S-400 Hava Savunma Sistemleri'nin Türkiye'ye teslim başladı.

, ve Avrupa ülkeleri en başından beri bu anlaşmaya karşı çıkıyordu. Özellikle ABD Türkiye'yi karşı açık ekonomik yaptırımlarla tehdit ediyordu.

DOLAR UÇAR ALGISI
Bu sebeplerden dolayı Türkiye'nin anlaşmadan vazgeçmeyerek S-400'leri teslim almasıyla beraber piyasalarda bir 'kriz' yaşanacağı ve Türkiye'nin bu 'kriz'den kaçınması için anlaşmadan vazgeçmesi gerektiği algısı oluşturulmaya çalışılıyordu.

DOLARDA SINIRLI TEPKİ
Türkiye bugün tüm tehditlere karşı, Rusya'dan S-400 Hava Savunma Sistemlerinin ilk kısmını teslim aldı. Güne 5,6810 TL'den başlayan dolar S-400 haberinin gelmesiyle beraber 5,75'lere kadar çıksa da bu seviyede tutunamadı ve 5,72'lere geriledi. Öte yandan BIST 100, 99 bin 178 puandayken S-400 teslim haberi geldi. Haber sonrası BIST 100'deki düşüş sadece 1.2'yle sınırlı kaldı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.