Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 11.04.2019 13:53
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.04.2019 10:18
ABONE OL

Kadroya geçen taşeron işçilere maaşları ne an ödenecek?

Taşerondan kadroya geçen işçilerin maaşlarıyla ilgili tartışmalara bakanlık son noktayı koydu. Hazine ve Maliye Bakanlığı sendikaya gönderdiği yazıda maaşların ödenme tarihlerini açıkladı.

Kadroya geçen taşeron işçiler aylık maaşlarının en zaman ödeneceğini merak ediyordu. Taşerondan kadroya geçen işçilerin maaşlarıyla ilgili tartışmalara bakanlık son noktayı koydu. Hazine ve Maliye Bakanlığı sendikaya gönderdiği yazıda maaşların ödenme tarihlerini açıkladı.

'BAZI KURUMLARDA MEVZUATA AYKIRI ÖDEME TARİHLERİ VAR'

Tez-Koop-İş kamu işyerlerinde işçi maaşlarının farklı tarihlerde ödendiğini belirttiği yazısında "Bazı Kamu işyerlerinde ilgili mevzuat hükümlerine aykırı şekilde ödeme tarihlerinin değiştirildiği tespit edilmiş olup yapılan uygulamaya açıklık getirilmesi açısından Bakanlığınızın görüşüne ihtiyaç duyulmuştur' denildi. Bakanlık 28 Mart 2019 tarihli görüş yazısında Devlet Memurları Kanunu Tebliği ve ilgili mevzuat hükümlerinine atıfta bulunarak aylık ücretlerin her ayın 14'ünde alınacağı hükmüne işaret etti.Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği kamuda işçilerin ücretlerinin ödenme zamanı şöyle;

a) 289 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 4 üncü maddesinde "kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsünde çalışanların aylık ücretlerinin ödenmesinde de yukarıdaki hükümler dairesinde işlem yapılır" denilmektedir.

Bu nedenle, "ay başı" ve "ay" kavramı konusunda tebliğin yukarıdaki bölümünde yapılan açıklamalar, kamu kesiminde çalışan işçiler için de geçerli bulunmaktadır. Ancak, işçiler Devlet memuru ve diğer kamu görevlilerinin aksine, ücretlerini çalıştıktan sonra ay sonlarında aldıklarından yeni uygulamaya göre kamu kesiminde çalışan işçiler ücretlerini ay sonu olan her ayın 14'ünde alacaklardır." Bu yazıyla taşeron şirketlerden sürekli işçi kadrosuna geçen 4/D'li işçiler de aynı şekilde ilgili tebliğ gereği maaşlarını her ayın 14'ünde alacaklar.

İşte Tez-Koop-İş Sendikası ile Bakanlığın görüş yazısı;

BAKANLIĞIN 28 MART 2019 TARİHLİ GÖRÜŞ YAZISI